DAVUTOĞLU'NDAN KOCAELİ'YE ÖVGÜ DOLU SÖZLER

Davutoğlu'ndan Kocaeli'ye övgü dolu sözler

Türkiye genelinde organize edilen gençlik çalıştaylarının Kocaeli ayağı Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Başbakan Davutoğlu çalıştayda konuşma yaptıktan sonra cuma namazını kılmak üzere Yeni Cuma Camii'ne geçti. Davutoğlu cuma namazının ardından kentimizden ayrıldı

Uğur ENÇ&Selda Hatun TAN

Başbakan Ahmet Davutoğlu Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek Gençlik Çalıştayı’na katılmak üzere Kocaeli’ye geldi. Davutoğlu’nun ilimize gelmesine kısa bir süre kala güvenlik önlemleri had safhaya çıkartıldı. İçeriye girişler tek noktadan yapıldığı için kuyruklar oluştu.

 

 

Salim Dervişoğlu Caddesi, Şahabettin Bilgisu Caddesi, Perşembe Pazarı mevkii ve Yeni Cuma Camii’nin etrafında çok yoğun güvenlik önlemi alındı. Sabancı Kültür Merkezi'ne çıkan tüm yollar kapatıldı. Davutoğlu programı için İstanbul'dan takviye gelen polisler de dahil toplam 2 bin polis görev yapıyor.

 
YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ

 

'MİLLETİN GENÇLİĞİ' TİŞÖRTLERİ DAĞITILDI

Davutoğlu, çalıştaya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile birlikte katıldı. Öte yandan programa katılacak olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki'nin de dün kentimize gelip Sabancı'da incelemelerde bulunduğu öğrenildi. Kültür merkezi önünde AKP'li kadınlar için turuncu, AKP'li erkekler için ise mavi önünde 'Milletin Gençliği' yazan tişörtler dağıtıldı. Ayrıca programa 35 yaş altı AKP'li gençler katılırken, salonda ayakta kimsenin bulundurulmayacağı öğrenildi.

 

 

KÖPRÜYÜ İNCELEDİ

İstanbul’dan ilimize gelecek olan Başbakan Davutoğlu, Körfez Geçiş Köprüsü’ndeki son durumu da inceleyebilmek için helikopterle kentimize geldi. Başbakan Davutoğlu’nu taşıyan helikopter Kocaeli Atletizm Pisti'ne indi. Başbakan Davutoğlu buradan yürüyerek Sabancı Kültür Merkezi’ne geçti. Davutoğlu'na AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ile Büyükşehir Belediye Bakanı İbrahim Karaosmanoğlu da eşlik etti.

 

 

Çalıştayda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu şunları söyledi:

KOCAELİ'NİN YERİ BİZİM YÜREĞİMİZ

"Kocaeli'nin yeri bizim yüreğimiz. Yüreği umut dolu geleceğe umutla sarılan gençleri selamlıyorum. Kocaeli'ye Başbakan olarak 4. gelişim. Gelmeyi planlıyordum. Zihnimdeydiniz, gönlümdeydiniz. Evvelsi gün İbrahim beyle Kocaeli standını gezerken bu çalıştayı gördüm. Hiç planımızda yoktu Kocaeli'ye gelmek. Baktım Kocaeli ve gençlik yanyana. Kocaeli ve gençlik yanyana olunca gelmemek olur mu? 1 günde bütün Kocaeli ayağa kalkmış bizi bekliyor. Kocaeli farkını gösterdi. Burada Kocaeli’de muazzam bir damar var. Kocaeli gençliğinde ayrı bir aşk, coşku ve şölen havası var. Kocaeli üretimin şehri, emeğin şehri. Kocaeli ürettiğini, emeğini hakla adaletle paylaşmanın şehri. AKP kongrelerindeki muhteşem heyecanlarınızı, seçimlerdeki çalışmalarınızı çok iyi biliyorum. Böyle bir gençliğin hocası olmak benim için en büyük gurur. Sizler gibi gençlerimiz oldukça arkama hiç bakmayacağım. Daima daha güzel günlere ve parlak bir geleceğe yürüyoruz inşallah.

 

 

KOCAELİ ÖRNEK BİR İLİMİZ

Siyaseti gençleştiren kurucu genel başkanımı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın millete emanet ettiği gençler sizlersiniz. Bütün islam dünyasının gözü kulağı şu anda İstanbul’daydı. Onların gençlerine hitap etmek sizlere yakışır. AKP Kocaeli gençliğini herkes bilir. Onlar konuşmaya başladığında bize neredeyse susmak düşüyor. Hep mitinglerde coşkunuzu gördük. Evet, ülke çapında AKP'li gençler görenlere parmak ısırtırılar ama şunu da söyleyeyim AKP Kocaeli gençliği bütün bu ortalamayı zorladı gidiyor. İnşallah bir müddet sonra bizden aldığınız emaneti çok daha ileri noktaya taşıyacaksınız. Allah bütün gençlerimizin duyduğu coşkuyu makbul kılsın. Kocaeli örnek bir ilimiz, örnek bir teşkilatçı ilimiz.

 

 

İL BAŞKANLARINDAN BAHSETTİ

Kocaeli’de bir bayrak yarışından bahsedeceğim sizlere. Bayrağı alarak hızla ilerleyen ve daha yukarı çıkaran isimlerden bahsedeceğim. Nihat Ergün bey kurucu il başkanımızdı. Bakanlık yaptı. İbrahim Karaosmanoğlu bey 2. il başkanımızdı şu anda Büyükşehir Belediye Başkanımız. 3. il başkanımız Fikri Işık bakanımız. 4. il başkanımız ise Zeki Aygün’dü. Halen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ve MKYK’da birlikte çalışıyoruz. 5. il başkanımız Mahmut Civelek bugüne kadar görevini çok iyi bir şekilde gerçekleştirdi. Şemsettin Ceyhan biliyorsunuz kurucu il gençlik kolları başkanımız. Halen il başkanımız olarak görev yapıyor. Azize Sibel Gönül hanım il kadın kolları başkanımızdı, milletvekili oldu. Genel merkez kadın kolları başkanlığı görevini yürüttü. İşte biz böyle bir teşkilatız."

 

ÖRNEK OLACAKSINIZ

Davutoğlu, 70'li yılları hatırlatıp gençlik çatışmalarını üniversitelerde görmek istemediklerini belirterek, "Sizlerden hiç kimseye sırtınızı dönmemenizi rica ediyorum. Özellikle gençler, fikir ayrılıkları olur. Bizim dönemimizde de oldu. Bazen dozu yüksek tartışmalar olur ama bilin ki bu ülkenin gençliğinin her biri azizdir. O gençler sizden farklı fikirlere sahip olsalar da medeni diyalog içinde olacaksınız ve en güzel dille konuşacaksınız. Bir daha 70'li yıllarda olduğu gibi gençlik çatışmalarını üniversitelerimizde görmek istemiyoruz. Tartışan, eleştiren, konuşan ama birbirini bu ülkenin genci olarak gören bir yaklaşımı benimsemenizi istiyorum. Siz güzel örnek olacaksınız. Çatışanlara karşı muhabbeti, tartışmak yerine hakaret edenlere karşı edebi öğreteceksiniz. Bu ülkenin her bir genci bizim için kıymetlidir. Sizlerden en büyük beklentim gençliğinizi hayırlı işlerde kullanmanızdır" ifadelerini kullandı.

 

AYRIMCILIĞIN KARŞISINDA OLUN

Gençlere ayrımcılığa karşı olmaları konusunda çağrıda bulunan Davutoğlu, "Her türlü ayrımcılığın tam karşısında olun. Birisi eğer yanınızdaki kardeşinize o Kürt'tür, bu Türk'tür. O Sünni'dir, şu Alevi'dir dediklerinde dönün biz 'Kardeştik, kardeşiz, kıyamete kadar da kardeş kalacağız' diye haykırın. Her zaman her yerde adaletli olun. Adaletinizden herkes emin olsun" diye konuştu.

 

TERÖRLE MÜCADELE SÜRÜYOR

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Davutoğlu, "Türkiye'nin birliğine, beraberliğine kast eden hain terör odaklarıyla mücadelemiz kesintisiz sürüyor. Türkiye'de 35 yıllık mazisi olan teröre karşı cumhuriyet tarihinin en yüksek yoğunluklu mücadelesini veriyoruz. DEAŞ ve PKK gibi eli kanlı terör örgütlerinin hedefinde yer alan Türkiye, dünyaya terörle mücadelenin nasıl yapılacağını da gösteriyor. Yürüttüğümüz etkin ve kararlı mücadele karşısında bölücü terör örgütünün düştüğü durum ortada" dedi.

 

CUMA NAMAZINI, ÜÇ AYLARI HATIRLAMASI OYUN

Doğu ve güneydoğu terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlara değinen Davutoğlu, "Operasyonlar karşısında artık bitme aşamasına gelen örgüt ve destekçileri her sıkıştıklarında kendilerine manevra alanı oluşturacak yeni oyunlara yelteniyorlar. Camileri yakan, minarelerinden ezanı susturup kendi marşını çalan, Kur'an'ı Kerim'in içine bomba tuzaklayanların bir anda cuma namazını, üç ayları hatırlaması böyle bir oyun oldu. Bu ülkenin insanı bilir. Kimin onlara aşkla bağlı olduğunu kimin barış için çalıştığını kimin cuma namazı dendiğinde cuma namazını hayatı boyu geçirmemiş olanların olduğunu kimin de cuma namazını siyasi istismar yaptığını bilir bizim halkımız" açıklamasında bulundu.

 

MÜSLÜMAN BİR DELİKTEN İKİ KERE ISIRILMAZ

İsim vermeden HDP'yi eleştiren Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şimdi de yeni bir oyun sergilenmek isteniyor. Sanki aylardır bu ülkede terör eylemleri olmuyor. Sanki terör örgütleriyle hiçbir bağları yokmuş, teröristlere destek vermiyorlarmış gibi bu terör odaklarının siyasi uzantıları çark etmeye başladılar. Yapılan açıklamaları görüyorsunuz. Sırtını terör örgütlerine yasladıklarını pervasızca açıklayanlar, bugün çıkıyorlar; 7 Haziran öncesinde takındıkları sahte maskelere sığınıyorlar. Millet sizin gerçek yüzünüzü gördü. Türkiyelileşme yalan hikayesiyle başlayıp, çukurları barikatları savunan, canlı bomba taziyesine giden gerçek yüzünüzü herkes gördü. Müslüman bir delikten iki kere ısırılmaz. Temmuz ayından beri yaşananları, verdiğimiz şehitleri unutup da bunların yalanlarına kanacağımıza kimse ihtimal vermesin, kimse böyle düşünmesin. 23 Temmuz'da bütün güvenlik birimlerine verdiğimiz talimat bugün de geçerlidir. Bu ülkenin şehirleri, ilçeleri, köyleri, ovaları, dağları teröristlerden son santimetrekaresine kadar temizleninceye kadar mücadelemiz kararlı şekilde sürecek. Pervasızca teröre sözcülük yapanlar da adalet karşısına çıkarak hesap verecek"

 

 

CUMA NAMAZINI KILDI

Başbakan Davutoğlu konuşmasının ardından salondan ayrıldı. Davutoğlu ardından Yeni Cuma Camii'nde cuma namazını kılmak üzere kent merkezine yürüdü. Davutoğlu'na Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve AKP'li vekiller eşlik etti. Bu nedenle Yeni Cuma Camii'nde de üst düzey güvenlik önlemi alındı. Camiye girişi bulunan üç ayrı noktada önlem alan polisler, camiye giren herkesi tek tek aradı. Başbakan Davutoğlu cuma namazının ardından Düzce'deki programa katılmak üzere ilimizden ayrıldı.

26336 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER