DERİNCE LİMANI’NDA ÇED RAPORU OLMAYACAK!

Derince Limanı’nda ÇED raporu olmayacak!

Derince Limanı’nda yapılması planlanan 450 bin metrekarelik dolgu uygulaması için Kocaeli Valiliği’nden ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararına tepkiler sürüyor

Geçtiğimiz yıl Safi Holding tarafından 39 yıllığına kiralanan Derince Limanı’nda holding yetkililerinin kullanım alanının deniz dolgusu ve ilave rıhtımlarla artırılması kararına çevrecilerden büyük tepki gelmişti. Bu uygulama kararıyla ilgili Kocaeli Valiliği, tartışma yaratacak bir karara imza attı. Konuyla ilgili basın kuruluşlarına bilgilendirme yapan Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, valiliğin Derince Limanı’nda yapılacak 450 bin metrekarelik dolgu için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun gerekli olmadığına karar verdiğini söyledi.

 

DUBAİ PORT’UN İKİ KATI

Altunok, yaptığı açıklamada, şunlara değindi: “Derince’yi bitirecek proje için yasal izinler çıktı. Kocaeli Valiliği 450 bin metrekarelik dolgu için, yani Dubai Port dolgusunun iki misli dolgu için ‘çevresel etki değerlendirmesi gerekli değildir’ kararı verdi. Galataport örneğinde olduğu gibi, özelleştirme idaresince dolgu imar planı yapılması yasal değildir. ÇED olumlu belgesine ihtiyaç hissedilmemesi ise tümden hukuk dışıdır.

 

HERKES SEYİRCİ KALDI

Derince Limanı’na ilişkin yaklaşık 10 gün önce başlayan resmi süreci yine kamuoyuna duyurmuşsak, kamuoyunun tepkisizliği nedeniyle ÇED süreci oldu bittiye getirilmiştir. Başta CHP Derince İlçe Örgütü olmak üzere, tüm siyasi partiler sendikalar ve sivil toplum kuruluşları duruma seyirci kalmışlardır. Evyap örneği yaşanırken, üstüne Dubai Port karşımızdayken Derince Limanı’nın büyütülmesi, üstelikte tam da donanmanın karşısına seyirci kalmak bu kentte yaşayanların lüksü olmamalıdır. Hele hele siyasi partilerin hiç olmamalıdır.”

 

DERİNCE LİMANI MECLİS GÜNDEMİNDE

Kocaeli Valiliği’nin aldığı bu karar sonrasında CHP milletvekili Haydar Akar da konuyu Meclis gündemine taşıdı. Önceki gün Meclis’te konuyu gündeme getiren Akar, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’a konuyla ilgili soru sordu. Akar, bakan Işık’a Derince Limanı’nın özelleştirilmesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak sözlerine başladı.

 

TIR SAYISINDA ARTIŞ OLACAK
Akar, “Bu özelleştirmeyi yaparken 450 bin metrekarelik bir deniz dolgusuna da izin verildi. Söylemlerinizde, denizlerde artık dolgu yapılmayacağını, 43 tane limanımız olduğunu ve bu dolguya izin verilmeyeceğini ifade etmiş olmanıza rağmen Gölcük tarafına 450 metre, kıyıya paralel, 1 kilometrelik bir dolgudan bahsediyoruz. Bu alanın konteyner limanı olarak değerlendirileceği ifade edilmiş olmasına rağmen LPG tankları ve diğer tehlikeli yakıtların tanklarıyla donatılacak ve Kocaeli'ye giren TIR sayısı yaklaşık 10 bin civarında da artacak. Bu duruma nasıl izin veriyorsunuz veya sessiz kalmayı niye tercih ediyorsunuz?” diye sordu.

 

IŞIK, DOĞRU BULDU
Bakan Işık, Akar’ın sorularına cevap vererek, “Körfez’de herkese rastgele liman izni verme şansımız yok, Derince Limanı'nın ölçek ekonomisine uygun şekilde limancılık hizmeti vermesinin de doğru ve gerekli olduğunu düşünüyoruz. Böyle her fabrikanın kendi önüne bir iskele yapacağım diye müracaatına da kesinlikle de karşıyız. Bu noktada da bugüne kadarki tavrımızı sürdürüyoruz ama Derince Limanı’nda  gerçekten limancılık hizmeti verilecek” dedi.

 

EKONOMİK OLARAK OLUMLU
Işık, yapılacak olan dolgunun ekonomi açısından olumlu olacağını da kaydederek, “Kaldı ki orada dolum tesisleri falan değil konteyner limanına yönelik bir çalışma  var ve ben  araziyi de karış karış bildiğim için söylüyorum. Şu anda, mevcut limanın hemen yanında bir atıl alan var, o atıl alanın doldurulması ve biraz daha uzatılarak büyük ölçekli gemilerin yanaşmasına da müsaade edilmesinin ben ekonomi açısından da son derece doğru bir yaklaşım olduğunu özellikle söylüyorum” ifadelerini kullandı. 

3094 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER