DERİNCE'DE MAKAM ARACI TARTIŞMASI

Derince'de makam aracı tartışması

Derince Belediye Meclisi'nin nisan ayında, CHP'lilerin, yeni makam aracı almasına tepki göstermesi nedeniyle konuşan belediye başkanı Ali Haydar Bulut, " At alacağım bundan sonra makam aracı olarak, onunla dolaşacağım" dedi

Derince Belediye Meclisi'nin nisan ayı toplantısı, belediyenin toplantı salonunda gerçekleştirildi. 12 gündem maddesini olduğu meclis toplantısında mecliste komisyon üyeleri seçimi yapıldı. Yapılan seçimlere göre Derince Belediyesi'nde başkan vekilliklerine İbrahim Yıldız ve Abdullah Yalçınkaya seçildi. Encümen üyeliklerine ise; Mehmet Ali Karaaslan, Fahrettin Karakoyun, Hamza Macit seçildi. Ayrıca CHP'li meclis üyelerinde de değişik yaşandığı duyuruldu. İşlerinin yoğunluğu nedeniyle CHP meclis üyeliğinden ayrılan Ramize Hale Korkmaz'ın yerine Serpil Ceylan geldi.

 

ÖNCE YELKENT'TEN BAŞLAYIN

Mecliste emlak istimlak müdürlüğünden sunulan raporda, belediyeye ait yerlerin çevreleri kapatılarak; otopark, oyun parkı, yeşil alan, spor alanları kullanılmasıyla ilgili, bu yerlerin haksız işgallerin sonlandırılarak kamuya açılması gerektiği belirtildi. Sonrasında söz alan CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, "Eğer bir sorun varsa parça parça meclise getirin çözümü noktasında konuşalım. Bu işe de ilk olarak Yelkent'ten başlayın" dedi.

 

BUNDAN SONRA KİRA ÖDEYECEKLER

Beledi başkanı Ali Haydar Bulut, "İmar planlarında tasarrufu belediyeye ait olan park ve yeşil alanlarla ilgili konular. Mülkiyeti bize ait olan yerleri duvarlarla çevirmişler, otopark ve park olarak kullanıyorlar. Ancak bundan sonra artık kirasını ödeyecekler. Böyle bir maddenin işleme sokulması gerektiği için gündeme aldık. Herkes kiralamaya noktasına gidiyorsa kiralayacağız, yok yeşil alana açılması gerekiyorsa onu yapacağız" şeklinde konuştu.

 

 

KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ

Bulut'un bu sözü üzerine söz alan CHP'li meclis üyesi Serpil Ceylan, "Belirli miktarlarında üzerindeki bölgeleri biz belediye olarak yeşil alan, otopark yapalım, bütün vatandaşlarımızı faydalandıralım. Sadece site sakinleriyle sınırlı kalmasın" dedi. Gelen bu eleştiriler üzerine belediye başkanı Bulut ise konunun komisyona havale edilmesini teklif etti. Bulut, "Buradaki plan değişikliğiyle ilgili bir çalışma değil metrekaredeki durum tespitidir. Tespitleri yapsınlar, başkan ve encümene sunmak üzere bir rapor hazırlasınlar" dedi.

 

TEKRARDAN MECLİSE GELECEK

Konunun, çeşitli işler komisyonuna havale edilmesi istendi. Komisyonun raporunun sadece başkan ve encümene geleceğinin söylenmesine CHP'liler karşı çıkınca, konunun önümüzdeki ayın meclis toplantısında meclise sunulması kabul edildi.

 

ATI MAKAM ARACI YAPACAĞIM

Denetleme raporunun okunmasından sonra CHP'liler, Çenesuyu A.Ş.'nin belediyeye kar getirmediğini belirterek, şirket üzerinden bir makam aracının da alındığını söyleyerek, bunun doğru olmadığını ifade etti. Bulut ise "At alacağım bundan sonra makam aracı olarak, onunla dolaşacağım" diyerek tepki gösterdi.

 

 

VAATLER NE ZAMAN YAPILACAK?

Faaliyet raporundan sonra CHP'li Yılmaz Filiz, Bulut'un seçim öncesinden vaat ettiklerinin hiçbiri yapmadığını söyleyerek, "Geçen sene kendisi, 'bu işler 1 yılda yapılamaz, eğer bu süre içerisinde yapabilen varsa koltuğa geçebilir' demişti. 1 yıl geçti, yine aynı şekilde kendisinin bunların 2 yılda yapılamayacağını söyleyeceğine inanıyorum. Bunlar ne zaman yapılacak. En azından vaat ettiklerinin belli bir yüzdelik oranını belirleyip onları yapsaydı" dedi.

 

HAYAL ETMENİZ LAZIM

Mecliste  son olarak söz alan başkan Ali Haydar Bulut, "Arkaşlarımız bizitakip ediyor. Bir yandan da dua ediyorlardır, 'yapamasınlar da biz  yapalım' diye. Sonuçta bu projeleri hayata geçirebilmek için önce hayal etmeniz lazım. Gördüğüm kadarıyla bunu yakinen takip ediyorlar. Ama takılan nokta spor kulüplerine aktarılan para" dedi. Meclis bu konuşmanın ardından sona erdi. Önümüzdeki ayın meclis tarihi ise 3 Mayıs Salı günü saat 17.00 olarak belirlendi.

 

İmar komisyonu; Ayşe Mamat, Fatma Akarsu, Talip Yeşilyurt, Şevket Öktem, Selim Sayar

Plan ve bütçe komisyonu; İbrahim Yıldız, İbrahim Eren, Nurhan Baytak, Ali Kocatürk,Ali İhsan Altın

Çeşitli işler komisyonu; Hüseyin Demirelli, Nevzat Daşdemir, Muhsin Tüfekçi, Mustafa Çalık, Yasin Özecik

Çevre ve sağlık komisyonu; Nurettin Işık, Mustafa Yıldız, Adnan Balcı, Erol Mengünoğul, Abdurrahman Kaya

Eğitim, kültür ve gençlik spor komisyonu; Ahmet Güntepe, Talip Yeşilyurt, Mustafa Yıldız, Bekir Dursun, Hakan Karakaş

Marmara Belediyeler Birliği üyeleri; İbrahim Yıldız, Abdullah Yalçınkaya, Fatma Akarsu (yedek), Ayşe Mamat (yedek)

6635 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER