DİLİSKELESİ’NDE BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Diliskelesi’nde bekleyiş sürüyor

Dilovası’nın Diliskelesi Mahallesi’ndeki 2B arazi fiyat bedellerinin açıklanmaması nedeniyle mahallelilerin gergin bekleyişleri sürüyor. Mahalleli çok endişeli

Dilovası’nın Diliskelesi Mahallesi’ndeki 2B arazilerinin fiyat bedelleri hala açıklanmadı. Fiyat bedellerinin açıklanmasının Osmangazi Köprüsü’nün açılmasından sonraya bırakılması mahalle sakinlerini için endişeye neden oldu. Diliskelesi’ndeki 2B arazilerinin fiyat bedellerinin açıklanmamasıyla ilgili olarak farklı görüşler söz konusu. Siyasi partilerin Dilovası’ndaki ilçe başkanları ve siyasetçileri konuyla ilgili farklı görüşler sunsalar da ortak görüş fiyatların yüksek olacağı. Açıklanacak olan fiyatların mahallede yaşayan insanların ekonomik durumu gözetilerek belirlenmesi bekleniliyor. 2B arazilerinin fiyatlarının Osmangazi Köprüsü’nün açılmasından sonraya bırakılması ise mahalleliler arasında endişeye neden olmuş durumda.

 

SANAYİNİN PİSLİĞİNİ ÇEKİYORUZ

Diliskelesi’nde yaşayan insanların yıllardan beri mağdur olduklarını ifade eden Diliskelesi Mahalle Muhtarı Mehmet Özay, “Mahallemizdeki 2B arazilerinin fiyat tespiti için Ankara’ya gittik. Mecliste milletvekilleri ile görüştükten sonra fiyatları tespit için buraya bir komisyon geldi. Ancak komisyonun 9 ay önce gelmesi gerekirken 9 ay sonra geldi. Komisyon daha erken gelseydi o zaman fiyatlar daha düşük çıkardı. Köprünün ilerlemesini beklediler. Fiyatları belirleyen komisyon, Çerkeşli Köyü’nde 20 TL olarak fiyat belirledi. Orada en düşük metrekare fiyatı 400 dolar. Şimdi aynı yanlışı burada yapmalarından korkuyoruz. Bizler yıllardır sanayi içerisinde sanayinin pisliğini çekiyoruz. Diğer ilçelerde olan hiçbir şey Dilovası’nda yok. Burada yaşayan insanlar onca zamandır mağdur. Bu nedenle 2B arazileri için açıklanacak fiyatların hem buradaki durumu hem de burada yaşayan insanların ekonomik durumuna bakılarak açıklanmalı” dedi.

 

YÜKSEK FİYATLAR ÇIKACAK

Konuyla ilgili olarak CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir ise şunları söyledi, “Dilovası Diliskelesi Mahallesi’ndeki 2B arazilerinin fiyatları hala açıklanmadı. Gerçi açıklansa ne olacak? Dilovası’nda bulunan bazı mahallelerdeki 2B arazilerinin fiyatları açıklandı. Açıklanan fiyatlar çok yüksek olduğundan vatandaşlar bu yerleri alamadı. Diliskelesi Mahallesi’nde de açıklanacak olan fiyatlar çok yüksek olacaktır. Duyduğumuz kadarıyla Diliskelesi Mahallesi’nin hemen yanında bulunan Silikon Vadisi’nde büyük firmalar yer almış. Bunun dışında köprü ile buradaki yerler değer kazandı denilerek çok büyük fiyatlar çıkacaktır. Çıkacak olan bu fiyatlardan sonra burada oturan vatandaşlar oturdukları bu yerleri alamayacak. O zaman sadece evlerinin yıkım bedelini vererek buradaki vatandaşlar buradan çıkarılacaktır diye düşünüyorum” dedi.

 

VATANDAŞI DÜŞÜNMEDİLER

Fiyatların yüksek çıkması için özellikle köprünün açılmasının beklendiğini öne süren MHP Dilovası eski İlçe Başkanı Aslan Sazak, “Diliskelesi Mahallesi’ndeki 2B arazileri için daha önceden bir fiyat belirlenmişti. Daha sonra bu fiyatların geçerli olmadığı açıklandı. Açıklanan fiyatlar çok düşük bulunuldu. Şimdi daha yüksek fiyatlar açıklanarak buradaki vatandaşlar göç ettirilmeye zorlanacak. Burada yaşayan halkı buna mecbur olmazsa sanayici Allah Allah diyerek bu yerleri alıyor. Bu mahallede yaşayanlar buradan göç ettirilmek isteniliyor. 2B alanlarındaki mesken ve işyerlerinin fiyatlarının belirlenmesinde vatandaşı hiç düşünmediler. Köprünün açılmasını bekleyerek fiyatların daha da yüksek olması için bunca zamandır durdular. Şimdi köprü açılınca fiyatlar çok yüksek olacak” şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

AKP Dilovası İlçe Başkanı Osman Abkulut ise 2B arazilerinde fiyatların belirlenme çalışmasının devam ettiğini ifade ederek, “Diliskelesi Mahallesi Muhtarı Mehmet Özay’ın fiyatların belirlenmesi için bizlerle görüşmesi olmuştu. Bizler de milletvekilimiz İlyas Şeker’e konuyu ilettik. Fiyatların tespiti için oluşturulan komisyon çalışmalarına başladı. Çalışmalar halen devam ediyor. Ancak buradaki vatandaşların talebi köprünün açılmasından önce fiyatların biran önce belirlenmesiydi. Fakat bu bir süreç hemen denilince olmuyor. Burada oturan vatandaşların da ekonomik durumu malum, asgari ücretle geçinmeye çalışan insanların ağırlıkta olduğu bir yer. Fiyatların tespiti için oluşturulan komisyon zaman zaman mahalle muhtarı ile zaman zamanda yalnız olarak bu çalışmayı yürütüyor. Komisyonun yapacağı çalışmaların ardından fiyatlar açıklanacak. Bizler buradaki vatandaşların mağdur olmaması için elimizden geleni yapıyoruz ve yapacağız da” dedi.

 

HALKLA DİRENECEĞİZ

Diliskelesi’nde bulunan çok büyük 2B arazilerinin bazı AKP’liler tarafından alındığını iddia eden HDP Dilovası İlçe Eşbaşkanı Kamuran Onay, “Dilovası’na bağlı Çerkeşli Köyü’nde 2B arazileri için 70 TL gibi bir fiyat belirleniyor. Dilovası’nın merkezindeki mahallelerde ise 200 TL gibi bir fiyat. Vatandaşlara gönderilen kağıtlarda bu belirlenen fiyata itiraz edilmesi durumunda fiyatın artacağı yazılı. Bu fiyatın nasıl belirlendiği ise çok ilginç. Koca devlet bu sözde iki kişiyi görevlendiriyor. Bu iki kişi o sırada caddede gördüğü kişilere sorup fiyatları belirlemiş. Koca devlet bir komisyon bile kuramıyor. Diliskelesi’nde bulunan çok büyük 2B arazilerinin bazı AKP’liler tarafından alındığını biliyoruz. Bu kişiler bu yerlerin şimdi tapusunu alacaklar. Bu işin içinde belediye başkanı ve bazı AKP’lilerin olduğu herkes tarafından biliniyor. Açıklanacak olan fiyatlar çok yüksek olunca vatandaşlara siz alamıyorsanız bırakın gidin zenginler alır diyecekler. Bizler buna karşın buradaki hakla direneceğiz” diye belirtti.

4446 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER