DİLOVASI’NDA HER ŞEY KİRLİ

Dilovası’nda her şey kirli

Dilovası Çevre Derneği Kurucu Başkanı İsmail Kaya, iddialı açıklamalarda bulundu

Dilovası Çevre Derneği Kurucu Başkanı İsmail Kaya, çevre kirliliğiyle ilgili çok tartışılacak sözler söyledi. Başkan Kaya,  “Dilovası’nda hava kirliliği, dere kirliliği, tarih kirliliği var. Kısacası Dilovası’nda her şey kirli” dedi 

Dilovası Çevre Derneği Kurucu Başkanı İsmail Kaya, ilçedeki çevre kirliliğini önlemek amacıyla bu derneği kurduklarını söyledi.

İlçedeki kirliliği anlatmakta zorluk çektiğini ifade eden İsmail Kaya, “Dilovası’nda hava kirliliği var, derelerin kirliliği var, tarih kirliliği var. Kısacası Dilovası’nda her şey kirli” dedi.

Dernek olarak Dilovası’ndaki firmaları teşhir edeceklerini açıklayan İsmail Kaya, “Dilovası’nda yasa dışı bir biçimde çevreyi kirleten firmaları teşhir edeceğiz” diye konuştu.

Çevre kirliliği nedeniyle ilçede bazı çocukların engelli doğduğunu ifade eden Kaya, “Çevre kirliliği sadece bizi değil geleceğimizi de kirletiyor” diye belirtti.

*Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1955 Trabzon doğumluyum. İlkokulu Trabzon’da okudum. Daha sonra Sakarya’ya taşındık. İlkokulu Sakarya’da bitirdikten sonra iş hayatı nedeniyle İstanbul’a taşındım. İlk olarak İstanbul’da iş hayatına başladığımda işçilere kiralık ev verilmiyordu. Bizlerde arkadaşlarla İstanbul İşçi Derneği’ni kurduk. Dernekçilik hayatına başladım. 12 Eylül’de tutuklandım. Ardından mahkeme kararıyla İstanbul sınırlarına girmem yasaklandığı için 1983 yılında Dilovası’na yerleştim.  Dilovası’nda işçilik yaptıktan sonra Gebze Belediyesi’nde işe başladım. Son olarak da Gebze Belediyesi’nden emekli oldum. Evli 2 tane kızım var. 1987 yılında Dilovası SHP yöneticiliği ile aktif siyasete başladım. Ardından CHP’de yöneticilik yaptım. Son olarak CHP’de ilçe başkanlığı yaptım. CHP ilçe başkanlığından istifa ederek siyaseti bırakma niyetim vardı. Ancak Dilovası’nda çevre sorunları artınca çevre sorunlarıyla ilgili olarak arkadaşlarla bir araya geldik. Dilovası Çevre Derneği’ni kurduk.

 

KİMSEYE BAĞLI DEĞİLİZ

*Neden bu derneği kurma ihtiyacı hissettiniz?

-Dilovası’nda bazı dernekler var ancak çevrenin sorunlarını tamamını içine alamıyor. Dilovası’ndaki tüm çevre sorunlarını kapsayacak, burayı güzelleştirecek, dışardan gelecek birisi için burasının ne kadar güzel olduğunu gösterecek bir ortama getirmek için bu derneği kurduk. Mücadelemiz; çevremizi, derelerimizi, havamızı ve yeşil alanlarımızı hukuksuz bir şekilde işgal eden, ilçede bulunan vatandaşlarımız ve bizlerin yaşam hakkını gasp eden kurum ve kuruluşlar ile olacaktır. Bizler kesinlikle siyasi bir görüşe ve siyasi şahıslara bağlı bir dernek olmayacağız. Biz ne bir siyasi partiyi kötülemek ne de siyasi bir partiyi yüceltmek için bu derneği kurmadık. Bizim tek gayemiz temiz ve yaşanılabilir bir Dilovası ve Kocaeli'dir.

*Dilovası’nda ne tür çevre sorunları var?

-Dilovası’nda bir kere imar sorunu var. İmar sorunu Dilovası’nda çevre sorunu olmuş durumda. Dilovası’na bir yol bulup giremiyoruz. Dilovası’nda çay içecek parkımız, yemek yiyecek bir alanımız, çocuklarımızın oyun oynayabileceği bir yer yok. Hava kirliliği, derelerin kirliliği, tarih kirliliği kısacası Dilovası’nda her şey kirli.

 

GELECEĞİMİZİ DE KİRLETİYOR

*Dernek olarak siz bu kadar çevre sorununa karşı ne yapacaksınız?

- Çöp, kömürcüler, çarpık sanayileşme ve yeni kurulması planlanan OSB’ler hakkında geniş ve detaylı bir plan çıkararak hukuk nezdinde haklarımızı aramanın yollarına gireceğiz. Çevresel sıkıntıların çok olduğu ilçemizde diğer çevre dernekleriyle birlikte mücadelemizi müşterek bir şekilde vermeyi hedefliyoruz. Şuanda Dilovası’nda gündemde imar kirliliğinden doğan bir 2B sorunu var. O sorunu gündemimize aldık ve bu sorunla ilgili kamuoyu oluşturuyoruz. Dilovası’nda yeşil alan oluşturmak için belli yerlerde ağaçlandırma çalışması yapacağız. Bazı sanayi kuruluşları yasa dışı bir biçimde çevreyi kirletiyor. Bu kirliliklerin önüne geçmek için zaman zaman basın açıklamaları ve kamuoyu oluşturma çabalarımız olacak. Bu firmaları teşhir edeceğiz. Dilovalılar’ın denizden daha çok faydalanmaları için gerekli çalışmalar başlatacağız.

*Dilovası’nda bu çevre sorunları buradaki insanların hayatını nasıl etkiliyor?

-Buradaki insanların nasıl etkilendiğiyle ilgili olarak gerek TÜBİTAK, gerekse Kocaeli Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı ve Bursa Üniversitesi Halk Sağlığı gibi kurumlar Dilovası’nda hava ölçümleri yaptı. Verilere göre çocukların dışkılarında metal yoğunluğunu ortaya koydular. Yine bu araştırmalarda astım, bronşit ve akciğer kanseriyle ilgili olarak yakın zamana kadar artışların olduğunu açıkladılar. Yeni doğan çocukların engelli olmasına etkileri oluyor. Kadınların düşük yapmasına neden oluyor. Yani çevre kirliliği sadece bizi değil geleceğimizi de kirletiyor.

 

GEREKLİ YAPTIRIMLAR YAPILMALI

*Yetkililerin bu çevre sorunlarına karşı ne yapmaları gerekiyor?

-Yetkililer ve kanun koyucular, her iki tarafı da dikkate almalılar. Konan kanunlara uyulması noktasında gerekli yaptırımlar yapılmalı. Örneğin Dilovası’na yapılan İZAYDAŞ’a ait çöp alanı kanunlara uyulmayarak yapıldı.

*Dernek olarak yerel yönetimin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Dilovası için yerel yönetimlerin çalışması diye bir şey görmüyorum. Dilovası’na kaç tane park yapıldı? Dilovası’nın kuzey tarafına çöplük, kuzey doğusunda kömürcüler sitesi yaptılar. Yani halkı, Dilovası içerisinde hapsettiler. Hapisteki mahkûmların çevresi demir parmaklıklarla çevrili, Dilovası’ndaki halkın çevresini ise olumsuz ortam ve kirli ortamla esir ettiler. Dilovası Belediyesi göstermelik bir yol yaptı ancak öyle bir daralttılar ki bir araç zorla geçiyor. 2B arazilerini fahiş fiyatlarla vatandaşlara satmak istiyorlar. Dilovası’nın tek yeşil alanı olan Adatepe’yi sanayicileri katlettiriyorlar. Yerel yöneticiler bu konuda daha duyarlı olmalılar. Yerel yöneticiler bizim kanuni taleplerimizi yerine getirsinler. Vatandaşların da bizlerin yanında olmasını istiyoruz. Bizler sadece temiz bir hava solumak istiyoruz.

1561 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER