DOĞRU BESLENMEK BİR YAŞAM BİÇİMİ

Doğru beslenmek bir yaşam biçimi

Kilo yönetimi konusunda en doğru çözümleri üreten diyetisyen Aslı Tufan doğru ve sağlıklı beslenmenin bir yaşam biçimi olduğunu söyledi

Diyetisyen Aslı Tufan, Ergenlik, obezite ameliyatı sonrası ve gebelik döneminde kilo kontrolü ve takibi, hastalıklarda tıbbi beslenme tedavileri gibi pek çok alanda uzmanlık sahibi…

Seyahat tutkusu nedeniyle pek çok ülkeyi ziyaret eden Diyetisyen Aslı Tufan, gezerek mesleğinde gerekli olan enerjiyi kazandığını söyledi.

Kariyerinde edindiği tecrübeleri, Nutra Center Beslenme ve Eğitim Danışmanlık ‘ı kurarak değerlendiren Aslı Tufan, sıkça tercih edilen bir diyetisyen. Fazla kilolarından kurtulmak ve forma girmek isteyen bayanların İzmit’teki ilk durağı… Bugüne kadar binlerce danışanına sağlık ve beslenme üzerine hizmet verdi. Farklı platformlarda sağlıklı beslenme konulu seminerler veriyor. İş yaşamındaki başarılarının yanı sıra sosyal yaşamda da oldukça aktif. Türkiye Diyetisyenler Derneği ve Türkiye Obezite Araştırma Derneği’ne aktif üyeliği bulunmakta.  Seyahat tutkunu… Yoğun iş temposundan arta kalan zamanda dünyayı geziyor, güzel anılar biriktirerek enerji depoluyor.

Aslı Hanım’la Soydan İş Merkezi’nde ki ofisinde bir araya geldik. Formda kalmanın tüyolarını uzmanından dinledik… Diyet hakkında doğru bilinen yanlışları öğrendik. Ziyaret ettiği ülkelerde yaşadığı güzel anıları fotoğraflayarak ölümsüzleştiren Aslı Hanım’ın albümünü de yakından inceledik.

 

Aslı hanım, kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul’da dünyaya geldim. Ailem iş dolayısıyla, yıllar önce İzmit’e yerleşmiş. Üniversiteyi bitirdikten sonra, 1 yıl İstanbul’da çalıştım. 2000 yılında İzmit’teki ofisimi açtım. Her ne kadar İstanbul’da doğup, hayatımı İzmit’te sürdürsem de, Egeliyim. Babam Muğla, Dalyanlı, annemin memleketi ise İstanbul, Ortaköy. Ege’nin mutfağını ve kültürünü çok seviyorum.

 

 

Kariyerinize İzmit’te devam ediyorsunuz. Bunun özel bir nedeni var mı?

Oğlum Arhan ile birlikte yaşıyorum. Oğlumun okulu merkezi bir konumda; sanat merkezine, sinema, tiyatro ve AVM’lere yakın bir bölgede bulunuyor. Bu nedenle ben de Yahya Kaptan’da oturmayı tercih ettim. Daha önce yürüyüş yolunda ki ofisimde çalışıyordum, şimdi Soydan İş Merkezi’nin 3.katında danışanlarımla bir araya geliyorum.

 

Ekibinizde kimler var?

2013 yılından itibaren, pilates eğitmeni Aylin Özdemir ile birlikte pilates derslerini de bünyemize ekledik. Bir de sevgili asistanım Merve Şen var.

 

Danışanlarınız, size en çok hangi soruları yöneltiyor?

‘’Nasıl kilo vereceğiz’’ ? En çok karşılaştığım soru bu… Uzman bir diyetisyenin kontrolünde, sağlıklı bir diyet programı uygulanmalı. Doğru egzersizler yapılmalı, bol su ve iyi bir uykuyu da tavsiye ediyoruz. Gereken formül burada gizli.

 

Peki, diyet programınızda hedeflenen noktaya ne kadar zamanda ulaşılıyor?

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre: haftada 5 yüz gram ve 1 kg arasında kilo kaybı, yani yeterli ve dengeli bir diyette ayda 4 ila 6 kg arasında ağırlık kaybı hedeflenmelidir. Hedefler kısa süreli değil, ömür boyu devam etmeli, bir yaşam biçimi haline gelmeli.

 

Pek çok kişi, sağlık alanında yeterli bilgiye sahip değil. Diyet hakkında doğru bildiğimiz yanlışlar nelerdir?

Bazıları diyet yaparken ekmek yemeği tamamen bırakıyorlar. Bu yanlış, bazı öğünleri beslenmeden geçirmenin de yanlış olduğunu söylemek zorundayım.’’ Ya hep ya hiç ‘’ diye düşünerek,  aç kalmakla sağlıklı bir diyet yapamazsınız. Popüler diyet programlarından uzak durmak gerekiyor.

 

Günümüzde sosyal medya çok aktif. Birçok diyetisyen sosyal medyayı kullanıyor.  Mesleki anlamda internet ortamından yararlanıyor musunuz?

Facebook ve instagram hesaplarım bulunmakta… Ayrıca şahsıma ait, mesleki çalışmalarımın yer aldığı bir internet sitesi de var. Danışanlarımız, uzmanlığım ve verdiğim hizmet ile ilgili yeterli bilgiye www.aslitufan.com.tr adresinden ulaşabilir.

 

Peki, diyet hakkında yeteri kadar konuştuk, biraz da sosyal yaşamınızdan konuşalım….

Boş zamanlarım da seyahat etmeyi seviyorum. Tek başıma veya oğlumla beraber yolculuklara çıkıyorum. Dünyayı gezmek, yeni insanlar tanımak, yeni tatlar almak en büyük tutkum. Oğlumun arkadaş çevresini de yakından tanıyorum. Onlarla Sapanca/ Yuvacık çevresinde doğa yürüyüşlerine çıkıyoruz. Beraber güzel vakit geçiriyoruz. Kalan zamanım, evde kitap okumak ve dinlenmekle geçiyor.

 

Sık sık yurt dışı seyahatlerine çıkıyorsunuz. En çok etkilendiğiniz ülkeler hangileri?

Seyahat tutkum nedeniyle dünyanın pek çok noktasında bulundum. Yaptığım geziler sonucunda güzel anılar biriktirdim. Nepal ve Mısır beni oldukça etkilemişti… Küba’yı da çok beğendim. 1960lar’da donmuş bir hayat, eski arabalar ve binalar, sokaklarda neşeli insanlar… Turistlere keyif veren bir ülkeydi.  Türkiye’de de farklı şehirleri ziyaret ediyorum tabi. Dalyan, Kaş ve Bozcaada… Görülmesi gereken yerler. Gezmeyi sevenlere tavsiye ediyorum… İstanbul’da ise Nişantaşı ve Karaköy... İzmit’te de müdavimi olduğum mekanlar var elbette. Safran ya da Sapanca’daki mekanlar kahvaltı için ideal olduğunu düşünüyorum. Yemek konusunda Barista Roof, Barista Plus’u tercih ederim. Cafe de Luca benim kahve durağım. Konser etkinliklerini de yakından takip ediyorum. Hayal Kahvesi’ndeki etkinlikler ilgi çekici.

4333 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER