E-İMZA REÇETE SAHTEKARLIĞINI ÖNLEYECEK

E-İmza reçete sahtekarlığını önleyecek

Yeni yılla birlikte yürürlüğe konulan e-reçete yöntemiyle, reçete ve ilaç sahtekarlığı gibi olayların önüne geçilecek

Son günlerde Türkiye gündemini meşgul eden ve yüzlerce kişinin tutuklanmasına sebep olan reçete sahtekarlıkları ve bunların sonucunda pahalı ilaçlar üzerinden elde edilen haksız kazanç gibi olaylar, SGK Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı’nı hareket geçirmişti. İki kurum, doktorların kullanımını zorunlu kıldığı e-imza uygulamasıyla bunun önüne geçmeyi hedefliyor. SGK Genel Müdürlüğü’nün 15 Ocak 2013 tarihinden beridir hastaneler için zorunluluk haline getirilen e-reçete sistemi, e-imza ile daha da güvenli hale gelecek.

 

KULLANIM ORANI ARTACAK

Yeni yılın ilk gününde yürürlüğe giren e-reçetelerin e-imza ile imzalanması zorunluluğu, SGK ile anlaşmalı tüm özel hastane doktorlarını e-imza kullanımına yönlendirecek. Hali hazırda yüzde 85 olan e-imzanın kullanım oranı, 2016 yılı içerisinde yüzde 100’e ulaşacak. Bu zorunluluk ile 150 bin doktorun e-imzayı düzenli kullanmaya başlayacağı tahmin ediliyor. Böylece son günlerde ortaya çıkan reçete ve ilaç sahtekarlığı gibi olayların önüne geçilecek, tüm reçeteler tek merkezden anında kontrol edilebilecek.

 

MAĞDURİYET YAŞANMAYACAK

Türkiye’de e-Dönüşümün lider şirketi FIT Solutions, her türlü kuruma e-İmza hizmeti verebilecek altyapıyı uzun zamandır müşterilerine sunacak. E-reçete ile; tüm reçeteler doktorun e-imzasıyla imzalanacağı için doktorun bilgisi dışında reçete yazılamayacak ve yazmadıkları reçeteden sorumlu tutulamayacaklar. Doktorun e-imzası olmayan e-reçete geçersiz sayılacak ve SGK ilaç teminini sağlamayacak. Hastanın herhangi bir nedenle mevcut veya eski reçeteyi kaybetmesi durumunda mağduriyet oluşmayacak.

 

KAYBOLMA İHTİMALİ OLMAYACAK

Doktorlar hastalara uzaktan reçete yazabilecekler, böylece hastaların reçetelerini almak için hastaneye gitmelerine gerek kalmayacak. Hasta, aile hekimine gittiğinde verilen kod ile eczaneden doğrudan ilaç alabilecek. Eczacıların sorumlu tutulduğu ve eksikliğinde zarar ettikleri bu işlemler, reçete eczaneye ulaştığında sorun olmaktan çıkacak. Kağıt reçete kaybolursa SGK bunu gönderemediği ve raporlayamadığı için, eczacılar reçete tutarının 24,5 katını SGK'ya ödüyorlardı. Ancak, e-reçetenin kaybolma ihtimali yok.

 

2 MİLYONU BULDU

Şu anda ülke çapında e-İmza kullanımının 2 milyonu bulduğunu belirten FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Kamu hastaneleri doğrudan TÜBİTAK’ın sağladığı bir hizmeti kullanmak zorundalar. Ancak SGK ile anlaşmalı özel hastanelerin, yazdıkları reçetelerin geçerli sayılması için e-imza kullanımına geçmiş olmaları gerekiyor. Aksi halde SGK, yazılan reçeteleri sahte olarak kabul edecek” dedi.

769 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER