ECZACILAR GÜNLERİNİ ETKİNLİKLERLE KUTLADI

Eczacılar günlerini etkinliklerle kutladı

Kocaeli Eczacı Odası, Bilimsel Eczacılığın 177. yılı olan 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nü düzenlediği etkinliklerle kutladı. Oda tarafından geleneksel hale getirilen resim yarışmasında dereceye giren miniklere de ödülleri verildi

Kocaeli Eczacı Odası Bilimsel Eczacılığın 177. yılı olan 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü'nde çeşitli etkinlikler düzenleyerek günlerini kutladı. Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı ve Eczacı Odası Yönetim Kurulu üyesi Işık Alkan Atatürk anıtına çelenk sundu. Ardından saygı duruşunda bulunulmasıyla buradaki tören sona erdi. Ardından oda binasında günün anlam ve öneminin anlatıldığı bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Oda Başkanı Bilal Arpacı'nın yanı sıra Türkiye Eczacılar Birliği 2. başkanı Sinan Usta, Bursa Ecza Kooparatifi Şube Müdürü Uğur Özbayrak ve oda üyeleri de hazır bulundu.

 

SIKILMADAN ANLATIYORUZ

Şube binasında basın açıklamasını yapan oda başkanı Bilal Arpacı şu ifadeleri kullandı: "Hastalarımızın yaşam kalitelerini artırmak, sağlıklı bireylerin hastalıklardan korumak, yenidoğan ve bebeklerimizin sağlıklı bireyler olması için ilaç ve ilaç dışı ürünlerde danışmanlık hizmeti verdiğimiz gibi kaliteli ürünleri de vatandaşlarımıza sunuyoruz. İlacın üretiminden hastaya uygun bir şekilde sunulmasına, bunların rasyonel kullanımını, çıkacak yan etkilerin önüne geçmek için nasıl kullanması gerektiğini ve vücutta meydana gelecek değişiklikleri sıkılmadan anlatmaktayız. Ayrıca aldıkları bilgileri güncellemekte bunların uygulamasında eczanelerimizi teknolojiden faydalanarak güzelleştirmekteyiz.

 

ZARARIMIZ ARTTI

2002 yılından günümüze eczanelerimiz erimeye başlamış maalesef zararlarımız karşılanmamıştır. Sosyal Güvenlik Kurumunun ilaç firmalarından aldığı iskontolar üzerimizden geçirilerek zararlarımız artmıştır. Bu durumda aracı kullanılmadan firmalardan tahsil edilmelidir. İlaç üzerinden kademeli kar oranı yerine sabit bir karlılık ya da danışmanlık hizmetinin karşılığı olan meslek hakkı verilmelidir. TEB’nin Smart Eczane programıyla Astım ve Koah hastalarına verilen danışmanlık hizmeti hakkında pilot illerde yaptığı çalışmaların sonucu Sağlık Bakanımıza geçtiğimiz günlerde sunulmuştur. Gelecek günlerde odamızın da içinde olduğu daha fazla eczacının da dahil olmasıyla projenin kapsamı genişletilecektir.

 

BİLİME UYMUYOR

İlaç olarak kullanılırken gıda takviyesi adı altında piyasada olan ürünlerin bilinçsizce eczacı veya doktor kontrolünde kullanılmaması durumunda yan etkilerinin artmasına neden olacağından faydasından çok zararlarıyla karşılaşılacaktır.İlaç sadece eczanelerimizde satılması gerekirken internet üzerinden ve televizyonlarda bitkisel olması nedeniyle yan etki olmayacağını beyan eden açıklamalar bilimin ve tıbbın gerçeğine uymamaktadır. Vücudumuzun çalışmasını etkileyen tüm sentetik maddelerin, hayvansal ve bitkisel drogların eczaneden satılması gerekmektedir.

 

 

ECZACILAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Her maddenin fazlasının zarar olabileceği göz önünde bulundurulduğunda ilacın dozunun kişiye ve hastalığa özgü olarak belirlenmesi gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz. O yüzden vatandaşlarımız ilaç kullanırken kulaktan dolma bilgilerle değil en yakın sağlık merkezi olan eczacılarımıza başvurarak kullanmalıdır.Ülkemizin her köşesinde canları pahasına teröristlerle mücadele eden güvenlik güçlerimizin sayesinde yaklaşık 25 bin eczaneyle sağlığınız için kesintisiz sağlık hizmeti sunan eczacılarımızın Eczacılar Günü'nü kutlarız."

 

EN ANLAMLI ETKİNLİK

Açıklamanın ardından ise Kocaeli Eczacı Odası tarafından geleneksel hale getirilen ve bu yıl 5. si düzenlenen resim yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Ödül töreni ile ilgili de kısa bir açıklama yapan oda başkanı Arpacı, "Geleneksel hale getirdiğimiz yarışmamız çocukların gözünden eczacılığı görmek ve bize neler katabileceklerini öğrenmek açısından bizim en anlamlı törenimiz.Onların mutlu olduğunu görmek de bizim için çok önemli. O nedenle bu yarışmayı her yıl düzenlemeye çalışıyoruz. Her yıl farklı bir konu seçiyoruz ve bu yılki konumuz da 'Çocuk gözüyle barış ve sağlık' temasıyla gerçekleştirildi. Yrışmamızda 100 resim değerlendirildi, 12 çocuğumuza da ödül verildi. Okullara da bu yarışma sayesinde küçük de olsa katkı sağlıyoruz ve bunu tamamen oda üyelerimizin katkılarıyla ve sponsor olmadan gerçekleşştiriyoruz" dedi. Konuşmanın ardından ödül törenine geçildi. 

 

DERECEYE GİREN İSİMLER

1’inci Seçilen eser: TED Kocaeli İzmit 1-C Ayşe Ecrin Aydoğdu

Ödülü Apple Ipad Mini

2’inci Seçilen Eser B.İ.F.N. CALP İlkokul Karamürsel- 1-B Sude Elifnaz Kaşkaya

Ödülü Casper Tablet

3’üncü Seçilen Eser Darıca Yusuf Savaş İlkokulu 1-B Ecre Dilara Akman

Nikon Fotoğraf Makinesi

1’inci Olan okula 750 TL Hediye Çeki

Mansiyon alanlar

Kullar Katonsan İlkokulu- Başiskele 2-A Ravza Çağlar

TED Kocaeli Koleji 1-C Ece Lidya Yıldız

Barbaros İlkokulu Gölcük 1-G İsmail Rahmi Karakaş

 

3’üncü ve 4’üncü Sınıflar Kategorisinde

1’inci Karamürsel Kaymakam Hikmet Özbağcı İlkokulu 4-D Elif Düzenli

Apple Ipad Mini

2’inci Özel Darıca Seymen İlkokulu 3-A Tamay Çetin

Casper Tablet

3’ünü Osmangazi İlkokulu 3-B Hatice Sena Uz

Nikon Fotoğraf Makinası

1’inci olan okula 750 TL hediye çeki

 

Mansiyon alanlar

Darıca Yusuf Savaş İlkokulu 4-C İrfan Emre Davulcu

Karamürsel Kaymakam Hikmet Özbağcı İlkokulu 4-F Ebrar Geri

TED Kocaeli Koleji 4-A Öykü Önez

 

Her ilçeden yarışmaya katılmaya hak kazanan 36 öğrenciye Faber Castell Boya Seti Hediye edildi.

1385 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER