EĞİTİM SENDİKALARININ BÜTÇE TEPKİSİ

Eğitim sendikalarının bütçe tepkisi

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlanan 2016 yılı bütçesine ilişkin tepkiler devam ediyor. İlimizdeki eğitimciler de söz konusu bütçeye bir hayli tepkili

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2016 yılı bütçesine ilişkin görüşmeler deva ederken öngörülen rakamlara ilişkin tepkiler gelmeye devam ediyor. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı için verilen 76 milyar 354 milyon TL’lik bütçe önerisine eğitimcilerden tepki yağdı. MEB için önerilen bütçeyi yetersiz bulan sendikalar açıklama yapmakta gecikmedi.

 

TİCARİLEŞTİRME POLİTİKASI

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, 2016 Merkezi Bütçe Tasarısı’nın geçmiş yıllardaki gibi kamu hizmetleri alanında yaşanan ticarileşme ve piyasalaştırma uygulamalarına paralel bir mantıkla hazırlandığını söyledi. Karaca MEB Bütçesi’nin yüzde 69’unun personel giderlerine yüzde 11’ini ise sosyal güvenlik devlet pirim giderlerine gittiğini belirtti. Bununla birlikte Karaca, 2016 yılında vatandaşın cebinden çıkan eğitim giderlerinin 30 milyon TL’ye varacağını sözlerine ekledi.

 

VELİLER MAĞDUR

Milli Eğitim Bakanlığı’na daha fazla bütçe ayrılması gerektiğini ve zaten 4+4+4 eğitim sistemiyle mağdur olan veli ve öğrencilerin, bu bütçeyle mağduriyetlerinin artacağına yönelik tepkiler sürerken biz de Milli Eğitim Bakanlığı için öngörülen 76 milyar 354 milyon TL’lik bütçenin öğrencileri, velileri ve eğitimcileri nasıl etkileyeceğini ilimizdeki sendika temsilcilerine sorduk. İşte eğitimcilerin bütçe hakkındaki düşünceleri...

 

Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca

ORAN OLARAK ARTIŞ YOK

Bütçe hakkında düşüncelerini paylaşan Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Suca Omurca, “Milli Eğitim Bakanlığı’na verilen bütçelerde 2002 yılından beri rakam olarak ufak artışlar görülse de oran olarak artış görülmemektedir. Zaten eğitime ayrılan bütçenin büyük bir kısmı personel giderlerine ayrılmıştır. 4+4+4 eğitim yönetmeliğiyle oluşan personel açığı sorununun giderilmeyeceğinin göstergesidir. AKP hükümeti eğitim giderlerini velilerin sırtına yüklemiştir. Bu açıdan baktığımızda anayasada yer alan eğitimin parasız verileceğine dair maddenin uygulanmadığı sonucu ortaya çıkar” dedi.

 

SAVAŞ BÜTÇESİ GİBİ

Omurca, “Personel giderleri bakımından da bu sene yapılan toplu sözleşme de pek iç açıcı değildir. Bu yıl elektrikten ekmeğe yapılan zamlara baktığımızda çalışanların zor bir dönem geçirdiğini görüyoruz. İnsanlar bankalara borçlanmış, gazetelerde de okuduğumuz üzere koridorlar bile icra dosyalarıyla dolu. Şu an Doğu ve Güneydoğu’da adı konulmamış bir savaş yaşanıyor. Bütçenin çoğu bu savaş için kullanılıyor. Daha çok savaş bütçesi gibi. Savaş bütçesi yerine yeterli bir eğitim bütçesi geliştirilmeli” ifadelerini kullandı.

**

Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener

KAYNAKLAR YETERSİZ

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Eğitim-İş Kocaeli Şube Başkanı Bilal Şener şu ifadelere yer verdi: “Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bu bütçenin zaten yüzde 90’ı kamu çalışanlarına gidiyor. Yatırım yapacağı yüzde 10’luk bir miktar kalıyor. Bu yüzde 10’luk rakamın büyük bir bölümü de hukuksuz uygulamalar yüzünden kaybedilen davaların tazminat ödemelerine harcanıyor. Eğitime ayrılan bu bütçe yetersizdir. Öğrencilere dağıtılan kitap ve kaynaklar da kalitesizdir. Bu yüzden öğrenciler ve veliler başka kaynaklara yönelmek zorunda kalıyor.


YÜK VELİLERİN OMZUNDA

Bütün yük velinin omuzlarına biniyor. Sendika olarak da bu konuda çalışmalarımız olacaktır. Ayrıca şu an 3600 ek göstergenin öğretmenlere verilmesiyle ilgili düzenlediğimiz imza kampanyası için topladığımız 100 bin imzayı TBMM’ye teslim etmek için Ankara’dayız. Sendika olarak her zaman öğrencilerin, eğitimcilerin ve velilerin yanındayız. Bütçenin yetersiz olduğunu tekrar vurguluyorum. Sendika olarak en kısa zamanda bu konuyla ilgileneceğiz.”

**

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı

PERSONELE HARCANIYOR

Türk Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı da bütçeyle ilgili şu ifadeleri kullandı: “Bütçe miktarını yetersiz buluyoruz. Zaten bütçenin büyük bir kısmı personele harcanıyor. Atanamayan öğretmenler ciddi sorun teşkil ediyor. Atanamayıp intihar edenler bile var. Devletin büyük bir reformla ne kadar atanamayan öğretmen varsa atanıp istihdam etmesi lazım. Eğitime yönelik harcamalar eğitimcilerin onayından geçerek yapılırsa, gereksiz harcamalarda ortadan kalkar. Çünkü çok fazla gereksiz harcama yapılıyor.


EK ÜCRET OLMALI

Bunula birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde terör yüzünden okullar harabeye döndü. Bu okulların onarımı için öngörülen bütçe yetersiz. Milli Eğitim’e harcanan bütçenin arttırılması milli savunma açısından da önem teşkil ediyor. Tabiki milli savunmada önemli fakat milli savunma kadar eğitime de bütçe ayrılmalı. Doğu ve Güneydoğu Bölgeleri’nde çalışan öğretmenlere ek ücretlendirme yapılmalı. Sendika olarak bizim de bu konuda çalışmalarımız var.

**

Aktif Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Mollarecep

YETERSİZLİĞİN TABLOSU

Bütçe üzerine konuşan Aktif Eğitim-Sen Kocaeli Şube Başkanı Mahmut Mollarecep şunları söyledi: “MEB eğitime ayrılan payın sadece rakamsal büyüklükleri üzerinden övünüyor. Ama bu payların nerelere, hangi kalemlere harcandığı konusuna ise MEB hiç değinmiyor, oralar gözden kaçırılmaya çalışılıyor, değerlendirmeler yapılıyor. Ama rakamlar üzerindeki değerlendirmelerde artış var gibi görünse de incelediğimizde yetersizliğin tablosu bir kere daha karşımıza çıkıyor.

 

ÜLKEYE ZARAR VERİRSİNİZ

Böylesine devasa bir eğitim sisteminde köklü bir adım atacaksanız, bunun hem uygulanabilirliğini hem de fayda-maliyet analizini iyi yapmanız gerekmektedir. Bu konuda kimseyle görüşmeden, eğitimin paydaşlarıyla istişare etmeden ben yaptım oldu mantığıyla yola çıkarsanız, sadece ve sadece bu ülkeye zarar verirsiniz. Ne öğretmenler ne öğrenciler ne de veliler ortaya çıkan tablodan memnun.

 

ÖNCE ALTYAPI HAZIRLAYIN

Fatih Projesi topluma ‘eğitim sistemimizi bilişim çağının gerektirdiği teknolojik altyapıya kavuşturacağız’ diyerek pazarlandı. Ancak uygulama böyle olmadı. Siz Türkiye şartlarında eğitimin bilgisayar teknolojisinden yararlanılarak yapılmasını hedefliyorsanız, önce okullarımızın altyapısını buna hazır hale getirerek başlamanız lazım. Bugün ülkemizde bırakın elektronik altyapıyı, binlerce okulumuzun daha doğru dürüst ısıtma sistemi, elektriği, suyu, tuvaleti, lavabosu yok. Bunun topluma maliyeti yüksek oldu. Yüzbinlerce tablet dağıtıldı ve birileri kamu kaynaklarıyla zengin edildi.”

1412 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER