ELİTAŞ: 2016 YILI İHRACAT HEDEFİ 155 MİLYAR DOLAR

Elitaş: 2016 yılı ihracat hedefi 155 milyar dolar

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye’nin 2016 yılında 155 milyar dolarlık bir ihracat hedeflerinin olduğunu ifade ederek, “2016 yılı bir fırsat yılı olarak karşımızda duruyor. İhracattaki bu hedefimizin gerçekleşeceğine inanıyorum” dedi

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi 38. Olağan Genel Kurulu dün gerçekleştirildi. TOSB – TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen genel kurula Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeoğlu, TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Durdaroğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, GTO Başkanı Nail Çiler, Çayırova Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, OSB başkanları ve çok sayıda işadamı katıldı.

İLK 30 GİRECEK OSB

Genel kurulda ilk olarak divan oluşturuldu. Divan kurulu için divan başkanı Ömer Burhanoğlu, Naci Faydasıçok, Nuray Olgun seçildi. Divan seçiminden sonra ilk olarak TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Durdaroğlu bir konuşma yaparak, “Yönetim kurulu adına selamlıyorum. Derneğimizin başarı çıtasını hep en yukarıya taşıdık. Avrupa Birliği’nde Silver sertifikasını aldık. Stratejik yol haritasında ülkemizin küresel tedarik merkezi olma yolunda çalışacağız. 2030 yılında ilk 30’a girecek bir OSB olma hedefimiz var. Vizyon ve stratejilerimizi doğru anlattığımız için mutluyuz. Daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum. TAYSAD gelecekte de büyük başarılar elde edecektir. 2012 yılından beri çalıştığım tüm görev arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

REKABETÇİLİĞİ GÜÇLENDİRMELİYİZ

Mehmet Durdaroğlu’nun ardından Otomotiv Sanayi Derneği Başkanı Kudret Önen bir konuşma yaptı. Kudret Önen, “2015 yılında ülke rekorların kırdık. 22 milyar ciro yaptık. Bin 400 adet üretim yaptık. Bundan sonraya bakam lazım. Dünyada otomotiv hızına devam ediyor. Diğer taraftan da ciddi bir rekabet var. Gizli gizli de yerli ve kendi üret teması da işleniliyor. Ar-Ge ve mühendislik konusunda gerekli adımlar atıyoruz. Rekabetçiliğimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Artık pazarın ciddi anlamda büyümesi gerekiyor. Bu yılında da geçtiğimiz yıl gibi başarılı bir yıl olmasının diliyorum” diye konuştu.

 

23 MİLYAR DOLAR HEDEF

OİD Başkanı Orhan Sabuncu ise yaptığı konuşmada, “2015 yılında sektörel ihracat şampiyonu olduk. 2015 yılında AB ülkelerine ihracat yüzde 76. 2015 yılında yüzde 20 ABD’ye eski doğu ülkelerine de yüzde 20 gibi bir gerileme meydana geldi. Tüm sanayicileri kutluyorum. 2016 yılında hedefimiz 23 milyar dolar olarak belirledik. Bu hedef yüzde 10 gibi bir büyümedir.” dedi. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı selamlama konuşmasında, ülkenin kalkınmasına hizmet edenlere hizmet etmekten büyük onur duyduklarını söyleyerek, “Genel kurulun başarılı geçmesini diliyorum.” diye konuştu.

 

EN SEKTÖRLERİN BAŞINDA GELİYOR

Başkan Karaosmanoğlu’ndan sonra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bir konuşma yaparak, “Türkiye büyük bir ülke olma anlamında 2023 hedeflerine adım adım ilerliyor. Güçlü marka, güçlü sanayiye, güçlü Türkiye’yi de ekleyerek bu yolda ilerlemeyi umut ediyorum.” dedi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bu tür dernekler sektörlerin oluşumu için büyük önem teşkil ediyorlar. Otomotiv sektörü ülkemiz için en önemli sektörlerin başında geliyor. Türkiye bu sektörde dünyanın en önemli üreticilerin naşında geliyor. 2015 yılı otomotiv sektörü rekorlarla tarihe geçti. Önümüzdeki dönemde ülkemizde yatırımı olmayan firmalarında yatırım yapacağını söylemek istiyorum. Ülke için çok büyük bir katkı sağlıyorsunuz. Otomotiv yan sanayimiz 2015 yılında ihracat rekorları kırdık. Otomotiv sanayinin Ar-Ge’ye verdiği önem bizleri mutlu ediyor. Ar-Ge reform paketimizden yararlanmanızı istiyoruz. Ar-Ge yapma imkânı olmayan firmaların mutlaka tasarım merkezlerinin kurmasını istiyoruz. Tasarım ofislerine sektörün ciddi olarak eğilmesini istiyoruz. Siparişe dayalı Ar-Ge ve tasarımı getirdik. Hem ihtisaslaşalı hem de Ar-Ge’leşelim. Sizden istediğimiz bu paketin detaylarını çok iyi inceleyin.  

 

2020 YILINDAN ÖNCE ÜRETİM

Otomotiv sektöründe yerli otoyu üretmeye 2020’den önce başlamayı düşünüyoruz. Markanın oluşturma derken yan sanayiye olan güvenimizden geliyor. Otomotivde artık mekanik aksanın katmanı düşmeye başladı. Buna karşılık dijital teknolojilerin de ağırlığı artıyor. Yan sanayide dijital teknolojilere ağırlık vermeniz gerekir. Yerli otomobil sadece mark oluşturmak için değil. Bu dijital teknolojiyi üreten ve geliştiren bir ülke olmasını istiyoruz. Pek çok firma yerli oto ile ilgili olarak teklif vermeye başladı. Yakında artık üretim aşamasında kim neyi nasıl üretirin çalışmasını başlatacağız. Bu proje son dönemde en büyük teknoloji geliştirme platformudur.

 

1 MİLYON 400 BİN OTO

Son olarak yan sanayide ulaşımla ile ilgili sorunu temmuz ayına kadar çözeceğiz. TEM’de direk giriş-çıkışlar olacak. Nisan ayı itibariyle de Körfez Geçiş Köprüsü’nü açıyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu’nun da mayıs ayında ihalesini yapacağız. Genel kurulun hayırlara vesile olmasını diliyorum.” Programda son olarak ise Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş bir konuşma yaparak şunları söyledi: “İlk ticaret hayatını oto yedek parça satışı ile başladım. İlk iş hayatına da oto tamiri ile başladık. Bugün 40 yıl öncesine döndüm. Bugün 1 milyon 400 bin otomobil üretiyoruz.

 

 

HEDEF 155 MİLYAR DOLAR

2015 yılında ihracatımızın başında gelen otomotiv 2016 yılında da iyi bir noktada bulunuyor. Ocak ayın ihracatımızda düşüş oldu. Ülkemizin güneydoğusunda terörle mücadele ederken Habur Sınır Kapısı’nın 31 gün kapalı kalması etkili oldu. Şubat ayı ihracatımızda olumlu bir gelişme var. 2015 yılında 144 milyar dolarlık ihracata ulaştık. 2016 yılındaki 155 milyar dolarlık bir ihracatı hedefliyoruz. Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyada bir sıkıntı var. Çevremizde yaşanan sorunlarla birlikte sıkıntıların fırsata dönüştürülmesini en iyi bilen siz işadamlarısınız.

 

2016 YILI AFRİKA YILI

Artık mazeret üretmek değil tam gaz koşma vaktidir. Her kriz kendi fırsatını beraberinde taşır. 2016 yılı bir fırsat yılı olarak karşımızda duruyor. 2016 yılını Afrika yılı ilan ettik. Artık dünyada Türk markası sınıf atlamış durumda. Ar-Ge yasasını çıkardık. Bu yasadan en çok yararlanacak sektör otomotiv sektörü olmalıdır. Otomotiv ana sanayinin bir ülkeye yatırım yapması için otomotiv yan sanayinin olması şarttır. Ar-Ge yasasından sonra fikri haklar, patent kanunu da yeni yasa dönemi bitmeden çıkarmayı hedefliyoruz. Artık iyi bir oranda teşvik yapmak istiyoruz. Zor olanı beceren insanı artık teşvik etmemiz gerekir.

 

BAKANLAR ÖDÜLLERİ VERDİ

Rusya ile olan ticaretimiz 24 Kasım’a kadar normal olarak devam ediyordu. Rusya’ya 2015 yılında 3.7 milyar dolar oldu. Yani kriz olmasaydı 4 milyar dolar olacaktı. 2015 yılında gelen turist sayısı 3 milyon. 2016 yılında en fazla 3 milyon turist gelebilecekti. Bu yaz 2 milyon turist geleceğini tahmin ediyorum. Rusya’nın ihracatı ve gayri safi milli hâsılatı azalıyor. Rusya’da olumsuzlukları başka yerlerde telafi etme şansımız var. Genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum.” Yapılan konuşmaların ardından başarı ödülleri verildi.

 

BU BİR BAYRAK YARIŞIDIR

Ödülleri verilmesinden sonra Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeoğlu ve protokol üyeleri kuruldan ayrıldı. Kurulda daha sonra faaliyet, maliyet ve denetleme kurulu raporları okunarak oybirliğiyle kabul edildi. Oylamanın ardından Mehmet Durduroğlu teşekkür etti. Tüzük değişiklik önerilerinin oylamasından sonra başkan adayı olan Alper Kanca bir konuşma yaparak, “TOSB’da de görevliyim. Bu merdivenin bu şekilde olmasından sorumluyum. Yeni bir konferans salonu artık yapmak gerekli. TAYSAD’taki gelenek bir bayrak yarışı. Bu geleneklerden bir tanesi de göreve gelenlerin bir program sunmasıdır. 2016-2018 programımızda en önemli unsur yenilikçilik olacaktır. Pazarı geliştirmek istiyoruz. Yeni nesilden kuşakları dernekte görmek için çalışıyoruz. Biz bu göreve talibiz. Bu görevi bize verirseniz TAYSAD’ı daha da ileriye götüreceğimize inanıyoruz.” diye konuştu.

 

KANCA YENİ BAŞKAN SEÇİLDİ

Yapılan konuşmanın ardından divana tek liste sunuldu. Sunulan listede başkan olarak Alper Kanca, yönetim kurulu üyeleri; Ertan Demirdüzen, Hayri Kaya, Perihan İnci, Şekib Avdaviç, Tuna Arıncı, Albert Saydam, Gökhan Tuçdöken, Kemal Yazıcı, Sinan Akın, Tolga Doğancıoğlu.

2542 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER