ELLİBEŞ HALA MEMUR GİBİ

Ellibeş hala memur gibi

AKP’li Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş 1978 yılında çalışmaya başladığı belediyede 2004 yılında başkan oldu. 30 Mart’ta önemli bir vaatte bulunmayan Ellibeş, 2 yıl boyunca memur gibi belediyeye gitti, geldi

AKP’nin kentimizde en az sorun yarattığı, belediye hizmetlerinde en az kusur yaşanan bölgelerden biri kuşkusuz Gölcük. 152 bin nüfuslu ilçede Mehmet Ellibeş tam 3 dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. İlçenin sevilen isimlerinden olan Mehmet Ellibeş, 30 Mart’a kadar girdiği her seçimden büyük başarıyla ayrıldı. 1978 yılında tahvil katibi olarak çalışmaya başladığı belediyede Mehmet Ellibeş neredeyse birimde görev aldı. Tam 15 yıl belediye başkan yardımcılığı yapan Ellibeş, 2004 yılında İsmail Barış belediye başkan adayı olmayınca AKP tarafından aday gösterildi ve başkan seçildi.

 

2 KAT MESAİ YAPTI

Belediye çalışmaları konusunda kentimizdeki en yetkin isimlerden biri olan Mehmet Ellibeş, 12 ilçe arasında nispeten küçük olan Gölcük’te yıllarca zorlanmadan belediye başkanlığı yaptı. 2014 yılında ise karşısına ana muhalefet partisi CHP’nin en güçlü isimlerinden biri olan, Gölcük’teki eczanesinde yoksulun, dar gelirlinin yardımına koşan, özellikle deprem zamanı vatandaşlara bütün ilaçları ücretsiz dağıtmasıyla gönüllerde taht kuran Turan Dumlu çıktı. Turan Dumlu’nun aday olması Mehmet Ellibeş’i çok etkiledi. Ellibeş rakibini geride bırakmak için 2 kat mesai yaptı.

 

43 PROJE VAAT ETTİ

30 Mart sabahına kadar durmadan çalışan Mehmet Ellibeş, belediye başkanlığını 4 bin oy farkla kazandı. Ana muhalefet partisi CHP ise çok uzun bir aradan sonra beklenmeyen bir çıkış yaptı Gölcük’te ve oylarını ciddi oranda artırdı. Seçim sonrasında kimi çevrelerde CHP’lilerin bir bölümünün Turan Dumlu’ya oy vermediği iddia edildi. Dumlu’nun seçim kazanmasını istemeyen partililer olduğuyla ilgili bu iddia doğrulanamadı.30 Mart seçimleri öncesinde Mehmet Ellibeş vatandaşlara tam 43 proje vaat etti. Mehmet Ellibeş’in projeleri de partili diğer başkanlarla neredeyse aynıydı.

 

MEYDAN DÜZENLEMELERİ

Sosyal sorumluluk projelerinden, meydan düzenlemelerinden ve otoparklardan başka pek de bir şey içermeyen Ellibeş’in projelerinde ilk sırada engelsiz oyun parkı bulunuyordu. Mehmet Ellibeş’in bu vaadini Kocaeli Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdi. Pek çok belediye başkanı gibi Mehmet Ellibeş de Büyükşehir Belediyesi’ne güveniyordu projelerini açıklarken. Daha ilk vaatte bile Büyükşehir Belediyesi girdi devreye ve Değirmendere ve İhsaniye sahillerine engelsiz oyun parkları inşa edildi. Geçtiğimiz yıl yapımı tamamlanan parklarda engelli vatandaşlar gönüllerinde eğlenme fırsatı buluyor.

 


Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş'in vaatleri arasında kent meydanları da bulunuyordu.

 

BASİT VAATLER

Kimsesiz, yaşlı ve yoksul vatandaşlar için “Yalnız Değilsiniz” ve öğrenciler için “Gölcük’te Öğrenci Olmak” 2 projeyi de hayata geçireceğini vaat eden Mehmet Ellibeş bu vaatlerini de hayata geçirdi. İlçenin önemli sorunları ile ilgili ise Ellibeş, çok büyük vaatlerde bulunmadı. 30 Mart yerel seçimlerinin üzerinden 2 yıl geçmesine rağmen Mehmet Ellibeş’in havada kalan, ‘basit’ kimi vaatlerinin dışında Gölcük’te çok da bir değişiklik olmadı. Gölcük’ün bugünüyle 2 yıl öncesi arasında pek de bir fark yok. İlçenin trafik sorunuyla ilgili halen bir adım atılabilmiş değil.

 

GÖZLERİNİ KAPAMIŞ

Gölcük’te Mehmet Ellibeş’le ilgili yazmak çok da kolay değil aslında. 1978 yılından bu yana belediyede çalışan Mehmet Ellibeş bir başkan gibi değil, belediye memuru gibi davranıyor hala. 30 Mart seçimleri öncesinde girdiği2 seçimde de olduğu gibi Gölcük’ün kaderini değiştirebilecek, ilçeye vizyon katacak, bir değişiklik sağlayabilecek projelerden adeta imtina eden Mehmet Ellibeş başkanlığının 12. yılında ilçe merkezindeki sorunları halen çözebilmiş değil. 1999 depreminde büyük hasar gören ilçenin yeniden yapılanma sürecinde büyük emek harcayan Ellibeş, maalesef ilçe yeniden oluşturulurken belli şeylere gözlerini kapamış.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Pek çok konutu yıkılan, ilçe merkezinde bile yüzlerce binanın yerle bir olduğu Gölcük’te aradan geçen uzun yıllar içerisinde büyük bir kentsel dönüşüm yaşandı. Fakat bu kentsel dönüşümün ilçeye pek de bir faydası olmadı. Bizim kentsel dönüşüm denildiğinde aklımıza gelen muntazam yollarla birlikte oluşturulmuş konut alanlarının yaklaşık bir 50 yıl boyunca ilçe ihtiyaçlarını karşılaması, AKP’li yöneticilerin aklına gelen ise bina inşa etmek. Nerede ve nasıl olduğuna bakmadan bina inşa ediyorlar. En ufak bir arsanın boş kalmaması için çabalıyorlar. Mehmet Ellibeş de yolları unuttu, binalarla yetindi.

 

KENT MERKEZİNDE ANAYOL

Gölcük’ün merkezinden geçen ve ilçeyi ikiye bölen D-130 karayoluyla ilgili 10 yıl boyunca herhangi bir çalışma yapmayan Mehmet Ellibeş, 30 Mart sonrasında geçen 2 yıl boyunca da bu sorunla ilgilenmedi. Doğu Marmara’yı Ege ve Akdeniz’e bağlayan D-130 karayolu Türkiye’de şehir merkezinden geçen nadir anayollardan biri. Körfez Geçiş Köprüsü inşaatı tamamlandığında ve Güney Marmara Otoyolu projesine başlandığında D-130’un yükü biraz daha azalacak ancak kullanımı devam edecek. İlçe halkının en büyük sıkıntılarından biri olan D-130’da akşam saatlerinde TIR ve kamyonların da yola çıkmasıyla birlikte adeta bir trafik keşmekeşi yaşanıyor.

 

YOL KENARI PARKLANMA

Gölcük’tün tek sorunu trafik de değil elbette. 2 yıldır çözülemeyen bir başka sorun da otopark. Otopark sorunu vaatlerinin içinde yer alan Mehmet Ellibeş, bu sorunun çözümü için ilçe genelinde belli noktalarda katlı otopark inşa edileceğini duyurmuştu. Muhalefetin karşı çıktığı beton yığını olarak adlandırılan bu otoparklarla ilgili sorunlar devam ediyor. Vatandaşlar ise otoparkların bir çözüm olacağını düşünmüyor. Zira otopark sorunu yol kenarlarına yapılan parklanmalar nedeniyle ortaya çıkıyor. Gölcük merkezde yer alan mevcut katlı otoparkın yarısı halen boş durumda.

 


Mehmet Ellibeş’in hayata geçen vaatlerinden biri engelsiz oyun parkıydı ancak bu parkı Büyükşehir Belediyesi inşa etti.

 

SOSYAL HAYAT SORUN

Gölcük’ün bir diğer sorunu ise sosyal hayat. Sadece Değirmendere ve Kavaklı bölgelerinin canlı olduğu ilçede akşam saat 19.00’dan sonra ilçe merkezinde in cin top oynuyor, mağazaların kepenk indiriyor. İzmit ve kent genelinde pek çok için geçerli olan bu durum AKP’lilerin hakim kıldığı bir anlayışın sonucu. ‘Akşam olduğunda sokakta gezilmez’, ‘akşamları dışarı çıkılmaz’ gibi telkinlerle gün be gün işlenen kumaş sonunda tuttu. Pek çok kentte akşamları da sokaklar cıvıl cıvılken Kocaeli’de durum her geçen gün daha kötüye gidiyor. Neredeyse güneş tutulmasında bile kepenk indirecek esnaf, karanlık oldu diyerek…

 

HER ŞEY DEĞİŞEBİLİR

Özetle Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, 30 Mart yerel seçimleri öncesinde vatandaşları 43 vaatte bulundu. Prestijli caddeler, dere ıslahları, alt ve üst geçitler gibi bir çocuğun bile ‘Belediye başkanı olunca ne yapacaksın’ sorusuna cevap olarak söylemeyeceği şeyleri proje olarak vatandaşlara vaat eden Ellibeş, sadece 4 bin oy farkla belediye başkanı seçildi. İlçesine önemli bir vaadi olmayan Mehmet Ellibeş, bu dönemi de bir şekilde atlatacak. 2019 yılında ise Gölcük’te çok büyük değişim yaşanabilir. Aradaki 4 bin oy farkı zor kapanacak bir fark değil. Bir bakmışsınız Gölcük’le birlikte 13-0 da sona ermiş… Hayal değil.

 

Mehmet Ellibeş’in yerel seçim vaatleri şunları;

1- Engelsiz Oyun Parkı

2- “Yalnız Değilsiniz” projesi (kimsesiz, yaşlı ve yoksul vatandaşlar için)

3- “Gölcük’te Öğrenci Olmak” projesi

4- Bilgievleri

5- Gençlik merkezi

6- Yerel ve ulusal spor müsabakaları düzenlenecek

7- Tarım, hayvancılık ve turizm desteklenecek.

8- Emekli evi

9- Tarih Koridoru projesi

10- Yeni mahalle konakları

11-Yasakdüzü ve Kadırga Mesire Alanı projesi

12- Şahabettin Bilgisu Parkı, Çiftlik Mahallesi Parkı ve Adalıdere Parkı olmak üzere mini golf sahaları, tenis ve kaykay pistleri projesi

13- Kumsal düzenlemeleri

14- “Güzel Evim Güzel Kentim” projesi

15- Hisardere çevre düzenlemesi

16- Vadi projeleri

17- Katlı otoparklar

18- Yüzbaşılar kavşak düzenlemesi

19- Hisardere Köprülü Kavşak projesi

20- Kent içi kuzey dolaşım yolu projesi

21- Güney dolaşım yolu projesi

22- Ulaşlı Camii meydan projesi

23- Halıdere çarşı meydan projesi

24- Köy meydanları ve fırınlar

25- Yukarı Değirmendere meydan ve hamam projesi

26- Saraylı Meydanı düzenlemesi

27- İhsaniye Karaköprü Mahallesi’nde küçük sanayi sitesi

28- Kapalı Pazar

29- Şehirlerarası otobüs terminali

30- Değirmndere Başkomutan Caddesi’nde katlı otopark-katlı pazar yeri

31- Gözlementepe Mesire Alanı Yeniden Düzenleme Projesi

32- Prestij caddeler

33- Dere ıslahları

34- Yazlık Ilıcaları 2. Etap Projesi

35- Devlet Hastanesi Projesi

36- Adliye Binası Projesi

37- Yükseköğretim Öğrenci Yurdu

38- 2. Endüstri Meslek Lisesi

39- TIR Parkları Projesi

40- Avidere ve Karanlıkdere İçmesuyu Arıtma Tesisi

41- Alt ve üst geçitler

42- Kentsel dönüşüm

43- Eriklitepe Tabiat Parkı

6697 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER