EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ ÜÇ FİDANI ANDI

Emek ve Demokrasi Güçleri üç fidanı andı

Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri, Deniz Gezmiş ve arkadaşları için bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirerek andı

6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan için Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri yürüyüş gerçekleştirdi. Gebze Yeniçarşı girişinde bir araya gelen ve aralarında CHP, EMEP, HDP, Eğitim-Sen, Toplumsal Dayanışma Ağı Gebze Şubesi, Pir Sultan Abdal Derneği Gebze ve Çayırova Şubeleri üyeleri buradan sloganlar eşliğinde Gebze Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Burada grup adına basın açıklamasını Tanfer Yeşiltepe gerçekleştirdi. Tanfer Yeşiltepe yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin inan 6 Mayıs 1972’de bağımsızlık, demokrasi ve sosyalizm için mücadele ettikleri için katledildiler.

 

AKP HÜKÜMETİ GERİCİ VE FAŞİST BİR REJİM

O zamanlarda iktidardakiler mücadele eden gençlerin en önünde yürüyenlerini öldürdükleri zaman, geride kalanlarını, geri çekileceklerini düşünüyorlardı. Ama Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in isimleri nesillerdir doğan çocuklara madalya oldu. 44 yıldır onların verdiği onurlu mücadelenin bayrağı eşit ve özgür bir dünya kurmak isteyen gençlerin ellerinde yükseldi ve yükseliyor. Bugün Türkiye kapitalistleri ve onların temsilcisi AKP hükümeti gerici ve faşist bir rejim inşa ediyor. Emperyalist politikalar Ortadoğu’yu kan gölüne çevirmeye devam ederken, ülkemizin dört bir yanında patlayan bombalar halklara ölüm getiriyor. Sürdürülen çatışma politikası yüzünden yüzlere genç hayatını ‘tek adam iktidarı’ uğruna kaybediyor.

 

TECAVÜZCÜLER KOLLANIYOR

En ufak talebi gazla, copla, tomalarla karşılanırken, barış isteyenler, gerçeğin haberini yapanları tutuklama terörüyle karşı karşıya kalıyor. Üniversiteler, liseler, eğitim kurumları, dernek ve vakıflar tamamen AKP’nin istediği biçimde dönüştürülüyor. Tecavüzcüler kollanıyor, eğitim bilimsellikten uzaklaşarak daha dini bir temelde sunuluyor. Taşeron çalışma, işçi kiralama büroları, işsizlik fonunun ve kıdem tazminatının yağmalanması gibi sermaye saldırıları faşist ve gerici rejimin inşasının diğer yüzü olarak ortaya çıkıyor. Biz diyoruz ki, güneşten ışık yontan gençlerin kaderi, ateşten metal yontan işçilerle birdir. Metal işçisi yalnız değildir. Daha geçtiğimiz günlerde 1 Mayıs’ta işçiler, emekçilerin önüne barikatları gördük.

 

DENİZLERİN SÖZLERİ DOĞRULANIYOR

Hep olduğu gibi bir tarafta emek bir tarafta sermaye vardı. Denizler patronları değil alın teriyle geçinenleri seçti. 44 yıl boyunca her 6 Mayıs günü yas günü değil, mücadele günü olarak yer tuttu takvimlerde. Bu yılda yolsuzluk ve yağma düzenine, savaş çığırtkanlığına, baskı ve sömürüye karşı 6 Mayıs’ta diyoruz ki tüm bunlardan en çok etkilenen kesim biz gençler oluyoruz. Devlet aradan 44 yıl geçmesine rağmen hala o günleri yaşatmaktadır. İdam edilişlerinin 44. Yılında Denizlerin sözleri bir kez daha doğrulanıyor. Ezilen tüm halkları taleplerini görmezden gelenlerin, ne devrimcilikle, ne antiemperyalistlikle ne de tutarlı bir bağımsızlık mücadelesiyle ilgisi olabilir.

 

DENİZLERİ SAYGI İLE ANIYORUZ

Bizler bu dayanışmayı Gebze Emek ve Demokrasi Güçleri olarak temel şiar olarak görüyoruz. Mahallelerde, okullarda, işyerlerinde hep birlikte bu dayanışma ruhu ile mücadele edeceğiz. Bir miras tam bağımsız Türkiye talebiyle karşımıza çıktı. Bu mira dinselleştirmenin, gericileştirmenin karşısında laik eğitim, laik Türkiye olarak karşımıza çıktı. Bu mira Fatsa’da katledilen Terzi Fikri Sönmez’lerden karşımıza çıktı. Gezi’de direnen milyonlar olarak karşımıza çıktı. Katledilişlerin 44. Yılında Denizleri bir kez daha saygı ile anıyor ve onları, işçi sınıfı, ezilen halklar ve gençliğin kitlesel mücadelesinde yaşatacağımıza söz veriyoruz.” Yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

1853 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER