EMEKLİ GENERALLERDEN FİKRİ IŞIK’A SERT YANIT..!

Emekli generallerden Fikri Işık’a sert yanıt..!

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın “‘Şehit veririm' endişesiyle, operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz” şeklindeki sözlerine emekli generallerden çok sert yanıt geldi

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Bakan Işık'a "Açıklamalarında çarpıtma var. Karalama var. Tutarsızlık var!" diyerek tepki gösterirken, emekli Tümgeneral Osman Özbek ise "Haddini aştı" dedi.

Oda TV’nin haberine göre; Çiçeği burnunda Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın, “çözüm süreci” döneminde “Valilerin askere operasyon izni vermediği” şeklindeki eleştirilere karşılık olarak 2002 öncesini kastederek söylediği “Biz, operasyon emri olduğu hâlde ‘Şehit veririm' endişesiyle, operasyon yapılmadığı dönemi de biliyoruz” sözlerine tepkiler devam ediyor. Bakan Işık’ın sözleri karargahta da tepkilere neden olmuş ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Bakan Işık’a, “Türk Silahlı Kuvvetleri dün olduğu gibi bugün de kendisine verilen her türlü görevi ülkesi için, milleti için gözünü kırpmadan kahramanlıkla yaptı yapmaya hazır” diyerek yanıt vermişti.

 

DEVLET ADAMI OLGUNLUĞU

2002 yılı öncesinde bölgede görev yapan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz da Bakan Işık’ın açıklamalarını eleştirerek, “Açıklaması kendisinin bakan olabildiğini ancak henüz devlet adamı olgunluğuna ulaşamadığını gösteriyor. Hatta devlet adamı olamayacağına da işaret ediyor. Çünkü devlet adamlığı kurnazlığa değil, bilgeliğe dayanır” dedi. “Kendisi, AKP'nin izlediği kamu düzeni ve güvenliğini hiçe sayan Açılım politikalarının ülkeyi felakete sürüklediği gerçeğini örtme kurnazlığı içindedir.” şeklinde konuşan Ahmet Yavuz, AKP döneminde orduya kurulan kumpasları hatırlattı ve  “Eğer Türk milletine ve Atatürk Cumhuriyeti'ne layık olmayı hayatının merkezine koyan ve aynı ahlaki tutumu maruz kaldığı iftiralara rağmen bugün de Güneydoğu'da sürdüren komutanlar ve onlara bütün benliğiyle itaat eden askerler olmasaydı; o coğrafya çoktan farklı şekillenmiş olurdu” ifadelerini kullandı.

Emekli Tümgeneral Osman Özbek ise, Bakan Işık’ın sözlerine “Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik bir hakaret ve itiraftır” diyerek tepki gösterdi ve Bakan Işık’ın “haddini aştığını” söyledi.

 

ÇARPITMA VAR..!

Ahmet Yavuz açıklamasında ayrıca şunları söyledi:

“Bakan Işık'’ın açıklamalarında çarpıtma var. Karalama var. Tutarsızlık var!

Açıklaması kendisinin bakan olabildiğini ancak henüz devlet adamı olgunluğuna ulaşamadığını gösteriyor. Hatta devlet adamı olamayacağına da işaret ediyor. Çünkü devlet adamlığı kurnazlığa değil, bilgeliğe dayanır. Kendisi, AKP'nin izlediği kamu düzeni ve güvenliğini hiçe sayan Açılım politikalarının ülkeyi felakete sürüklediği gerçeğini örtme kurnazlığı içindedir. Oysa yapması gereken, Açılım sürecinde yaptıkları hatayı kabullenmesi ve özeleştiri yapmasıydı.

Hatırlanırsa, yakın geçmişte TSK'nın iç güvenlik vazifesini iptal ettiler.

Keza EMASYA protokolünü yürürlükten kaldırdılar. Bugün yapmaya çalıştıkları, o protokolün öngördüğü yetkilerden daha çoğunu TSK'ya tanıma ve mensuplarına yargı zırhı getirme gayretidir. O yetkilerin az bile olduğunu düşünüyorum. Ancak masum subayları ÖYM'ler eliyle düşman ceza hukukuna tabi tutulsun diye yasal düzenleme yaparak FETÖ mahkemelerinin önüne atanların şimdi yargı zırhını yeniden getirmeleri manidardır.

Şehitlik konusunda tutarsızlık sergiliyor çünkü Süleyman Şah Türbesi'ni şehit verme endişesiyle iki yıl önce taşınması direktifini veren kendileriydi!..."

9359 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 9 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER