EN KIDEMLİ NOTER BAŞKATİBİ: CABİR KARAHASANOĞLU

En kıdemli noter başkatibi: Cabir Karahasanoğlu

Kocaeli’nin en eski başkatibi olan Cabir Karahasanoğlu 1992 yılında Leylek soyadından vazgeçerek Karahasanoğlu soyadını aldı. Karahasanoğlu, “Soyadımı değiştirdiğime çok pişman oldum ama iş işten geçti. Sülalenin yarısı da gaza gelerek soyadlarını değiştirdi” dedi

Kocaeli’nin en kıdemli başkatibi.

43 yılını bu mesleğe adamış ve bir an bile başka bir meslek yapmayı da hiç düşünmemiş.

Tecrübeleri ve yıllara sığdırdığı onca anısı olsa da Karahasanoğlu’nun farklı bir hikayesi daha var.

1992 yılında çok sevdiği ve ‘daha akılda kalıcı’ dediği Leylek soyadını Karahasanoğlu olarak değiştiren Cabir Karahasanoğlu bu konudaki düşüncesini de, “Emin olun soyadımı değiştirdiğime çok pişman oldum ama iş işten geçti bir kere.

Tabi bunun peşine yeğenlerim, amca oğulları da soyadlarını değiştirip Karahasanoğlu oldular. Şu anda sülalenin yüzde ellisi Leylek, yüzde ellisi Karahasanoğlu’dur” diyerek ifade ediyor.

 

Kocaeli’nin en eski başkatibi sizsiniz değil mi?

-Evet noterde çalışanlar arasında sanırım en kıdemli benim. 43 yıldır bu mesleğe devam ediyorum. Şimdiye kadar dokuz noterde çalıştım.

 

Zor bir meslek mi ya da siz ne gibi zorluklar yaşadınız bu süre içerisinde?

- Çok yorucu ve insanlar her şeyi bildiğinizi düşünerek size geliyorlar. O yüzden her şeye hazırlıklı olmalısınız. Çok cahillerle ve çokbilmişlerle uğraşmak en zoru. Onun dışında da bizim işimizde dikkat çok önemli en ufak bir hata birçok sıkıntıya neden olabiliyor. Bir işi bilmiyorsanız zordur ama onun dışında bir sıkıntı yaşamazsınız. Ben çok rahat çalışırım ve yorulma diye bir şey bilmiyorum meslekle ilgili her sorunun cevabı bende var.

 


Çevresinde neşeli kişiliğiyle tanınan Karahasanoğlu, yıllarca pek çok eğlencenin de odağı oldu.

 

ÇOK ELEMAN YETİŞTİRDİ

43 yıl mesleğinizi severek yaptınız hala da devam ediyorsunuz. Bırakmayı düşündünüz mü hiç?

-Bu işi artık noktalamak istiyorum. Bu yıl bırakmayı düşündüm. Çalıştığım yerde 1 yıl daha çalışmamı rica ettiler, biz de devam ediyoruz. Aslında bırakınca ne yapacağımı da bilmiyorum. Ticaretten de anlamıyorum. Bu meslekte başladım, bu meslekte noktalayacağım. Şimdiye kadar 10-15’e yakın başkatip yetiştirdim. Hangi yere giderseniz gidin, yetiştirdiğim bir elemana rastlayabilirsiniz. Kocaeli’de böyle, İstanbul’da da böyle. Meslekte 43.yılım. Bugüne kadar elimden geldikçe herkese iyilik yaptım. Bilmeden kırdıklarım olduysa da bunda bir kasıt yoktur. Şimdiye kadar çalıştığım noterlerin hepsi beni en iyi noter olarak adlandırdılar ve ben bu konuda mütevazi olmayacağım.

 


SHP’den Köseköy Belediye Başkan adayı olarak yerel seçimlere giren Cabir Karahasanoğlu seçimleri kaybetti.

 

SİYASET YAPARSAM CHP’DE YAPARIM

Siyasetle ilgilendiğiniz bir dönem de oldu. O süreci biraz anlatır mısınız?

-1993 yılında boşalan Kocaeli 3. Noterliği’ne tayin olan bir noterle görüşlerimiz uyuşmadığından ayrılmak zorunda kaldım. Uzun yıllar birlikte çalıştığım noterin tayin olduğu Kadıköy 2.Noterliği’ne gittim. 1994 yılında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin Köseköy Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldım, kazanamadım. Tekrar İstanbul’a döndüm. Tabi o tarihte siyasetin çirkinliklerini de görmedim değil. En yakın gördüğünüz insanlar size oy vermek istediğinde bir kısım talepleri de eksik olmuyor. Yani bireysel menfaatlerin önü arkası yok gibi bir şey. Belediye başkanlığını kazanamadığıma sevindim. Zira siyasetin bana göre olmadığını anladım. Siyasette siyaha siyah, beyaza beyaz diyemiyorsunuz. Tabi bunu söylerken siyasetin kötü bir şey olduğunu ima etmek istemem. Elbette imkanlar dahilinde her bireyin siyaset yapması gerekir. Zaten hayatımızın çoğu siyasetten ibarettir diye düşünürüm.

 

Şu an siyasetle ilginiz var mı?

-Hayır, sonrasında siyasi bir bağlantım olmadı. CHP’nin pasif üyelerinden birisiyim. Siyaset günün şartlarına bağlı şartlar elverirse tabi ki yapmak isterim, siyaset yaparsam da CHP’de yaparım.

 


Şu anda Kocaeli 6. Noterliği’nde çalışan Cabir Karahasanoğlu, noter çalışanlarıyla bir arada görülüyor.

 

Cabir Karahasanoğlu’ndan ziyade Cabir Leylek olarak da tanıyor insanlar sizi. Neden soyadınızı değiştirme gereği duydunuz?

-Leylek soyadımı 1992 yılında (Allah uzun ömürler versin diyerek de ekliyor) Av. Karahan Zoral bir gün sabah bir vesile ile noterliğimize uğradı. Ne haber  ‘Leylek’ durum nasıl? –İyiyim abi dedikten sonra, ‘Ya bu soyadını değiştirelim sana daha güzel bir soyadı yakışır, peki ne yapalım?’ dedi. Biraz soyağacımdan bahsettim. Hasan dedem yani babamın babası Karahasan lakabı ile anılırmış. ‘Tamam o zaman senin soyadını Karahasanoğlu olarak değiştiriyorum’ dedi. Davayı açtı, bir iki celse sonra benim soyadım Karahasanoğlu olarak kayıtlara geçti. Emin olun soyadımı değiştirdiğime pişman oldum ama iş işten geçti bir kere. Tabi bunun peşine yeğenlerim, amcaoğulları da soyadlarını değiştirip Karahasanoğlu oldular. Şu anda sülalenin yüzde ellisi Leylek, yüzde ellisi Karahasanoğlu’dur. Değiştirme gereği duymuyorum mahkemeleri meşgul etmenin de anlamı yok.

 

Mesleğinizi bıraktıktan sonra ne yapmak istiyorsunuz, hayalinizde ne var?

-Mesleğimi severek yapıyorum, ikinci bir iş yapmayı hiç düşünmedim İşimi bıraktıktan sonra siyaset dışında belki de gayrimenkul işine girebilirim. Onca işimizin arasında gayrimenkul danışmanlığı belgemi de aldım.

 

Cabir Karahasanoğlu kimdir?

1955 Erzurum Şenkaya doğumlu. 1973 yılında Kocaeli’ye gelen Karahasanoğlu Kocaeli 1. Noterliği’nde göreve başladı. 1975 yılında askerliğimi yapmak üzere Mardin’e gitti. 1977 yılında Kocaeli 3. Noterliği’nde göreve başladı. 1978 yılında başkatipliğe yükseldi. O tarihten beri de bir çok noterlikte başkatiplik görevini ifa etti. Hala Kocaeli 6. Noterliği’nde çalışıyor. Karahasanoğlu evli ve 2 çocuk babası.

3979 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER