EN LEZZETLİ MEYVE VE SEBZEYİ SEÇMENİN SIRLARI

En lezzetli meyve ve sebzeyi seçmenin sırları

 Yemek.com, Meyve ve Sebzelerin En İyilerini Seçebilmek İçin Bilmeniz Gereken 13 Mühim Şey başlığı altında mutfak alışverişinin püf noktalarını derledi

Artık anne babalarımızın pazar ya da marketteyken kullandığı o sırları öğrenme ve mutfaktaki becerimizle daha da gururlanma vakti geldi. Yemek.com’un önerileri ile karpuzu kavunu uzun uzun koklayan, domatesi portakalı eliyle tartan, gerektiğinde eriği yere atıp kontrol eden bilinçli bir nesil yetişiyor.

“Nerede o eski şeftaliler, domatesler” diyenlerdenseniz, meyve sebzenin iyisini nasıl seçeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz. Demek ki artık, annelerimizin babalarımızın onca yıllık deneyimlerini öğrenme ve alışverişte bir uzman olma vakti geldi. Yemek.com, en kaliteli, en taze ve leziz meyve ve sebzeleri nasıl seçeceğimizin sırlarını derledi. Bu sırlara kulak verdiğimizde hem o kadar para verip aldığımız sebze ve meyveler çöpe gitmeyecek hem de mutfağa daha da büyük bir gururla gireceğiz.

 

İLK KURAL, KÜÇÜK OLANI TERCİH ETMEK

Kuralların ilki her zaman küçüğü tercih etmek. Böylece hem hormonlu meyve sebze alma ihtimalini düşürmüş hem de daha lezzetli olanlardan seçmiş olursunuz. Tabii hakiki Çanakkale domatesi ya da Diyarbakır karpuzu almıyorsanız…

 

DAHA AĞIR MEYVELER DAHA SULU OLUR

Meyve seçiminde ne kadar kusursuz gözüktüğüne değil ağırlığına dikkat etmek lazım. Kabuğunun çatlaklarla dolu olması her zaman kötüye işaret değil; bu meyvenin kabuğu çatlatacak kadar fazla sulu olduğunu gösteriyor. Örneğin nar seçerken hem ağır olmasına hem de renginin parlaklığına dikkat etmeli.

 

NE KADAR OLGUN OLDUĞUNU KOKUSU ELE VERİR

Büyüklerimiz boşuna "Bu kavun değil ki koklayıp da alasın" dememişler. Bir meyvenin ne kadar olgun olduğunu anlayabilmek için altını koklamaktan çekinmeyin. Eğer iyi bir meyveyse güçlü bir koku yayacaktır.

 

İYİ ERİK DÜŞÜNCE KARPUZ GİBİ ÇATLAR

Yeşil eriğin sert olanları kaliteli ve lezzetlidir. Yere attığınızda çatlıyorsa bilin ki o en iyisidir. Parlak rengi de iyi eriğin işaretidir.

 

ŞEFTALİ GÖRÜNDÜĞÜNDEN DAHA AĞIR HİSSETTİRMELİ

Şeftali küçük olsa bile göründüğünden daha ağırsa, bu meyvenin sulu olduğunun ve olgunlaştığının bir işareti. Alıp eve gittiğinizde çekirdeği şeftaliden kolaylıkla ayrılıyorsa doğru bir seçim yapmışsınız demektir. Kayısının da iyisi sert, rengi kızarık ve ele alındığında ağır olandır.

 

KARPUZ AĞIR VE AYNA GİBİ PARLAK OLMALI

Kelek karpuz derdine son vermek için ellerinizi kullanın! Ağır, oturaklı, ayna gibi parlak kabuklara sahipse, o doğru karpuzdur. Sararmış ise güneşte çok durmuştur ve çürümektedir. Ayrıca hormonlu karpuzlarda ciddi bir nişasta kokusu alırsınız. Yine koklamayı ihmal etmeyin.

 

KAVUN BU, KOKLAYARAK VE TARTARAK ALACAKSIN

Ağırlık ve koku konusu kavunda da karpuzla aynı. Fakat kavun ile karpuzun farkı; kavunun karpuzun aksine bekledikçe ağırlaşması ve tadının güzelleşmesi. Aklınızda olsun.

 

ÇİLEKLERİN İRİ OLANI MAKBULDÜR

Çileğin şu an tam da mevsimi. Olgunlaşmamış çileği sert olmasından anlayabilirsiniz. Çileğin güneşte az duranı ve iri olanı makbul. Yapışık olmayanları tercih etmekte de fayda var.

 

DOMATESİN İYİSİ AĞIR, KIRMIZI VE İNCE KABUKLU OLUR

Olgun ve iyi domatesi tepe kısmının çevresinde hafif yeşil çizgiler olmasından ayırt edebilirsiniz. Yuvarlak şeklini bozan sivri çıkıntılar varsa ve içi fazlaca boşsa hormonlu bir domatesi elinizde tutuyor olabilirsiniz.

 

SALATALIĞIN SAPI YEŞİL OLANI TAZEDİR

Salatalığın boyu büyüdükçe içi yumuşar ve tatsızlaşır. Şekilsiz, bir ucu kalın, bir ucu ince salatalıkların içi sünger gibi çıkar. Tazeliğini ise sapının yeşilliği ele verir.

 

SOĞAN SERT VE KOKUSUZ OLMALI

Konu soğan olunca, koku prensibi değişiyor. Burada en az kokanı bulmak gerekiyor. Soğanın sert bir kokuya sahip olması onun çoktan filizlendiğini işaret eder ve bu da daha az sıkı ve daha az çıtır çıtır olduğunu gösterir.

 

PORTAKALIN İNCE KABUKLU VE PARLAK OLANINI SEÇMELİ

Portakal alırken onları hafifçe sıkmaktan çekinmeyin. Büyüklüklerine göre ağır olan portakalların iyi çıkma olasılığı daha yüksek. Kuru ve hafif gözüküyorlarsa ise yeterince sulu olmamaları muhtemel.

 

PATATES TAZEYSE TIRNAKLA KOLAYCA SOYULUR

Patatesin taze olup olmadığını anlamak için baş parmağınızla patatesin kabuğuna hafif bir baskı yapın, kabuğu kolayca sıyrılıyorsa ve içi sarıysa tazedir. Ayrıca aşırı gübre ve hormon kullanılan patatesler şekilsiz ve yumruları birbirine yapışıktır. Filizlenmiş patatesleri almamaya da dikkat edin.

1687 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER