EVRENSEL’DEN GÖZALTI AÇIKLAMASI

Evrensel’den gözaltı açıklaması

Evrensel Gazetesi ve Hayat TV Kocaeli Temsilciliği, muhabirlerinin işçilerle röportaj yaparken gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, 'basın emekçilerinin keyfi olarak gözaltına alınması kabul edilemez' dendi

Evrensel Gazetesi ve Hayat TV Kocaeli Temsilciliği, Dilara Çoban ve Halil Yılmaz isimli muhabirlerinin geçtiğimiz gün Körfez’de işçilerle röportaj yaptıkları sırada gözaltına alınması nedeniyle basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya; gözaltına alınan muhabirler Dilara Çoban ve Halil Yılmaz’ın yanı sıra Evrensel Gazetesi Kocaeli Temsilcisi aynı zamanda Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kocaeli İşyeri Temsilcisi Caner Aktan da katıldı.

 

 MAKUL ŞÜPHE

Açıklama yapan Evrensel Gazetesi Kocaeli Temsilcisi aynı zamanda Emek Partisi İl Başkanı Arzu Erkan şu ifadelere yer verdi:  “Kocaeli’nin Körfez İlçesi'nde işçi duraklarında işçilere mikrofon uzatan Hayat Televizyonu’nun gönüllü muhabirleri Dilara Çoban ve Halil Yılmaz keyfi bir şekilde 'makul şüphe' gerekçesiyle polis ekiplerince karakola götürülmüştür. Tütünçiftlik Polis Karakolu’na götürülen arkadaşlarımıza gözaltı işlemi uygulanmazken, keyfi bir şekilde 2 saati aşkın tutulmuşlardır.

 

SALDIRILAR ARTIYOR

Her geçen gün daha da zorlu şartlar altında gazetecilik mesleğini icra etmeye çalışan biz gazetecilere yönelik saldırılar artıyor. Bunun en son örneğini dün bizler Körfez 95 Evler Geçit Durağı'nda yaşadık. Sabah saatlerinde fabrikalarına gitmek için servis bekleyen işçilere, emekçilere mikrofon uzatan muhabir arkadaşlarımız, saat 7.00’den, 8.00’e kadar durakta işçilerle konuşmuş, ülkenin gündemini onların ağzından televizyon ekranımıza yansıtmak istemiştir. İşleri biten ve haberi televizyon merkezimize ulaştırmak için büromuza gelmeye çalışan arkadaşlarımız, polis tarafından ‘makul şüphe’ iddiasıyla önleri kesilerek keyfi şekilde gözaltına alınmıştır.

 

KABUL EDİLEMEZ

 İşçilere ülke gündemiyle alakalı mikrofon uzatan ve bunu haberleştirmek isteyen arkadaşlarımız Dilara Çoban ve Halil Yılmaz, 'makul şüphe' sıfatıyla durdurulmasının kabul edilebilir bir yanı yoktur. Arkadaşlarımız hakkında ‘şikâyet’ olduğunu ileri sürerek hareket eden polis, bununla yetinmemiş arkadaşlarımızı Tütünçiftlik Polis Karakolu’na götürmüştür. Orada keyfi bir şekilde bekletilen arkadaşlarımız, işlerinden alıkonulmuş ve gereksiz sorularla oyalanmıştır.

 

KAMERAYA EL KOYDULAR

‘Sabahın o saatinde ne işiniz vardı’ ve ‘İşçilere ne sordunuz, neden bu soruları sordunuz’ diyerek arkadaşlarımıza akıllara ziyan sorular yönelten polis, arkadaşlarımızın kamerasına da el koyarak onların çektikleri görüntülere tekrar tekrar baktılar. Ama bizler biliyoruz, haber yapma hakkı şikayete dahi konu olamaz ve neyi çekip çekmeyeceğimizi, kime, neyi sorup sormayacağımızı birilerine soracak değiliz. Gazetecilik bu değildir, hele bizim gazetecilik anlayışımız asla bu değildir.

 

HUKUKİ TAKİPCİSİ OLACAĞIZ

Şunu da merak etmiyor değiliz, İşçilerin ülke gündemine ilişkin görüş beyan etmesinden duyulan bu endişenin nedeni nedir? Hala anlamayanlara söylüyoruz, Hayat Televizyonu işçilerin, emekçi halkımızın televizyonudur, bu ülkede her alanda binlerce gönüllü muhabiri olan bir kanalı nasıl susturacaksınız? Son olarak halkın haber alma hakkının takipçisi olduğumuz gibi, arkadaşlarımız Dilara Çoban ve Halil Yılmaz’ın yaşadığı bu olayın hukuki takipçisi de olacağız. Basına ve gazeteci meslektaşlarımıza yönelik baskı ve saldırıların olmadığı, barış ve kardeşliğin sağlandığı bir Türkiye için haberlerimizi yapmaya devam edeceğiz.”

1786 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER