FATİH SULTAN MEHMET GEBZE’DE ANILDI

Fatih Sultan Mehmet Gebze’de anıldı

Gebze Kaymakamlığı, Gebze Belediyesi ve Gebze Teknik Üniversitesi tarafından Fatih Sultan Mehmet’in vefatının 535. yılı nedeniyle anma programı gerçekleştirildi

Gebze Kültür Merkezi’nde düzenlenen anma programına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler, Gebze İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Yüzbaşı Abdulkadir Öz, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, Gebze İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Gökhan Yavaşer, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Âdem Gider, AKP Gebze İlçe Başkanvekili Köksal Tatoğlu, İlçe Gençlik Kolları Başkanı Ertan Kara, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile değişik okullardan gelen öğrenciler katıldı.

 

İNOVASYONA ÖNEM VERİYORDU

Program kokteyl ve açılış konuşmaları ile başladı. Konuşmaların ardından video gösterimi yapıldı. Video gösteriminden sonra protokol konuşmalarına geçildi. Protokol konuşmalarında ilk olarak Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün konuşma yaparak şunları söyledi: “Fatih Sultan Mehmet’in Fatih ismi fetheden bir anlamı ve büyük bir iş bitiren bir anlamı vardır. Fatih döneminde beylikten imparatorluğa geçmiştir. Sanata ve mimariye inovatif bir yaklaşımı vardır. İnovasyona büyük önem veriyordu. Büyük İskender’i askeri olarak örnek alıyordu. En büyük hayali dünya imparatorluğu kurmaktı. Bölgesini iyi tanımaya çalışıp coğrafyayı inceliyordu. Fatih Sultan kendi döneminde 57 medresesi 378 ibadethane yaptırmıştır.

 

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NİN İLK KURUCUSU

İlime de çok önem verip ilk üniversite onun zamanında kuruldu. Fatih şahin toplarının çizimini bizzat kendisi yaptı. Bu topların yapımında yıllar sonra da çalışmışlardır. İstanbul’un fethinde de 72 tane gemiyi ağaçları yol yaparak yağları sürüp gemileri Haliç’e indirmiştir. Fatih Sultan Mehmet’in eğitim alanda üniversite kurmuştur. İstanbul Üniversitesi’nin ilk kurucusudur. Fatih İstanbul’u fethettikten sonra Ayasofya’yı eğitim merkezi haline getirmiştir. Fatih Külliyesi’ni yapan Fatih Sultan Mehmet, burada kütüphane ve mektepler uzun süre hizmet vermiştir. Fatih’in ilim ve sanata önem vererek kendi portresini yaptırmıştır. Fatih Sultan ilk altın parayı yaptırmıştır. Ayasofya Kilisesi camiye dönüştürülmesi Fatih Sultan Mehmet yapmıştır. Kanunname ile Osmanlı beylikten imparatorluğa geçmiştir. Fatih Sultan Mehmet araştırma ve inovasyonları adı altında bir çalışma yürütüyoruz.”

 

GEÇMİŞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLMAZ

Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün ardından Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker konuşma yaptı. Köşker, “Bugün burada cihan padişahı olan Fatih’in anma etkinliği için buradayız. Gebze’nin sadece sanayi değil tarihi özellikleri de var. Fatih Sultan’ın ilk anmasını Gebze’de 25 bin kişiyle yaptık. Bugün yine Fatih’in anmasını anıyoruz. Geçmişimizi bilmemiz gerekir. Fatih gibi çağ açan ve çağ kapatan bir neslin torunlarıyız. Fatih’i anlama ve anlatma anlamında elimizden geleni yapmalıyız. Çocuklarımıza ne kadar sahip çıkarsak geleceğimize de o kadar sahip çıkmış oluruz. Geçmişi olmayanın geleceği olmaz. Tarihi biz yapıp şekillendireceğiz. Bizler dünyaya hükmeden bir Gebze ve Kocaeli olacağız. Fatih’in tüm fermanlarını toplayarak bir kitap haline getirdik. Çoban Mustafa Paşa Külliyesi’ni yazıyoruz” diye konuştu.

 

FATİH ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATTI

Programda son olarak ise Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Düzenlediği vefatının 535 anma programında sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Çağ açıp çağ kapatan, sadece siyasi askeri deha olarak bu savaşı kazana değil, değişim ve gelişmenin yenilikçisi olan ve İstanbul’un fethi gibi peygamberimizin sözünden nasip alan başta fatih ve tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyorum. İstanbul her zaman önemi olan bir kent. İstanbul’un fethi ile Osmanlı beylikten imparatorluğa geçmiştir. Fatih bu fethi yapan büyük bir devlet adamıdır. Gençler sizler Fatih’in torunları olarak her anlamda Fatih’in mirasını daha iyi yerlere taşımak zorundasınız. Anadili dışında 7 dili okuyup anlayan biri. Dünyayı tanımak ve anlamak için dünya dillerini tanımak ve bilmek zorundasınız.

 

GENİŞ KAPSAMLI ANMALAR OLACAK

Devrin en önemli bilim insanlarını yanında tutup, kültür ikliminin gelişmesini sağlayan ve sanatın gelişmesini sağlayan bir lider. İstanbul’u fethettiğinde tüm gayrimüslimlere dinini özgürce yaşama haklarını vermiştir. İnsanların inanç, can ve mal emniyetini tesis etmiştir. Fatih hayatı boyunca büyük bir imparatorluğun kurulmasının temellerini atmıştır. Bizlere bırakan tüm kahramanları rahmetle anıyoruz. Fatih’in vefatının bundan sonra çok daha geniş kapsamlı olarak anılacaktır. Hünkâr Çayırı’nda anma ile ilgili altyapısı bakımından önemli çalışma ve projeler gerçekleştiriyoruz.”

 

HOCALAR ÖNEMLİ BİLGİ VERDİ

Konuşmaların ardından Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’na günün anısına plaket ve çiçek takdim etti. Anma programında moderatörlüğü Sabahattim Zaim Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Arı üstlendi. Programda konuşmacı olarak Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün (Fatih Sultan Mehmet ve İnovasyon), Sakarya Üniversitesi Tarih Bölümünden Doç. Dr. Haşim Şahin (Akşemsettin ve Fatih Sultan Mehmet’in Eğitimi), Fatih Sultan Mehmet Vakfı Üniversitesi Tarih Bölümünden Prof. Dr. Abdülkadir Özcan (Fatih Sultan Mehmet’in Kanunnamesi), Gebze Teknik Üniversitesi Strateji Bölümünden Prof. Dr. Yrd. Doç. Dr. Kurtuluş Demirkol (Fetih) konularında konuşma yaptılar.

1851 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER