GEBZE KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖRLERLE DOLU

Gebze kırmızı etiketli asansörlerle dolu

Makine Mühendisleri Odası Gebze Temsilcisi Sinan Yücel, ilçenin asansörün kullanılmaması gerektiği anlamına gelen kırmızı etiketli asansörlerle dolu olduğunu öne sürdü

Geçtiğimiz günlerde Makine Mühendisleri Odası Gebze İlçe Temsilciği Yürütme Kurulu Başkanı seçilen Sinan Yücel, ilk röportajını gazetemize verdi.

Çiçeği burnunda başkan Yücel, bu dönem için ilçedeki paydaşlarla kontak kurup işbirliği yapacaklarının da altını çizdi.

Gebze’de çok sayıda kırmızı etiketli asansörün bulunduğunu ifaden eden Sinan Yücel, “Kırmızı etiketli asansörlerle ilgili olarak bir çalışma yapıyoruz. Ne kadar asansör var ve bunların ne kadarı kırmızın etiketli olacağının tespitini yapacağız” dedi.

İşte keyifle okuyacağınız o söyleşimiz....

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

- Makine yüksek mühendisiyim. Lisansımı Süleyman Demirel Üniversitesi’nde, yüksek lisansımı da Kocaeli Üniversitesi’nde tamamladım. Özel bir firmada da üretim mühendisi olarak çalışıyorum. Mezun olduğum günden bu yana odanın Gebze temsilciğinde çeşitli görevlerde bulundum. Son olarak geçen dönem yürütme kurulunda saymandım. Bu dönem de Çetin Temel’in ayrılışı nedeniyle yürütme kurulu başkanlığını devraldım. 2 dönem boyunca yürütme kurulu başkanlığını ben yapacağım.

 

EĞİTİM SALONU AKTİF OLACAK

Oda olarak ilçede neler yapıyorsunuz?

- Kocaeli şubeye bağlı ilçe temsilciğiyiz. Kocaeli şube de Ankara merkeze bağlı. Oda olarak merkezi bir yapımız var. Makine mühendisleri odası, TMMOB’un lokomotifi diyebileceğimiz bir oda. En yüksek üye sayısı, bütçe ve teknik olarak da diğer odalardan öndeyiz. Kendimize ait üyelerle bir araya geldiğimiz bir yerimiz var. Ayrıca teknik hizmetlerde de LPG sızdırmazlık testlerini yaptığımız bir yerimiz daha var. Onun haricinde burada 10 tane arkadaşımız profesyonel olarak çalışıp görev alıyor. Vinç kaldırma, basınçlı kapıların kontrolü gibi sanayinin ihtiyacı olan asansör kontrolü gibi hizmetler veriyoruz.

 

Üyelerinize yönelik çalışmalarınızdan da biraz bahsedecek olursak eğer neler yapmayı planlanıyorsunuz?

-Yürütme kurulu olarak teknik işlerden ziyade daha çok üyeye yöneliyoruz. Üyelerimizin problemlerine eğilmeye çalışıyoruz. Eğitim bunların en başında geliyor. Üyeyi donanımlı hale getirmek için gelen taleplere ve anketlere bakıyoruz. Bu önümüzdeki dönemde de bol bol anket yapacağız. Bu anketler neticesinde üyeden talep gelen eğitimleri açacağız. Geçen dönemde açtığımız uygulamalı bir eğitim salonumuz var. Bu dönem orayı daha da aktif hale getireceğiz. Amacımız burayı Gebze’de aranan bir yer haline getirmek. Çünkü Gebze’de eğitim merkezi yok. Biz alt yapı olarak hazırız. Eğitmen ve firmalara tanıtım noktasında biraz geride kaldık. Bu dönem firmalarla daha çok içli dışlı proje ve çalışmalar yapacağız.

 

FİRMALARLA GÖRÜŞÜYORUZ

Odanızın kaç üyesi var?

-Bini aşkın üye sayımız. Bu üyelerin içinde makine mühendisi, endüstri mühendisi, mekatronik mühendisi, uçak mühendisi, imalat mühendisliği gibi dallar var. Ağırlıklı olarak yüzde 80’i makine mühendisi.

 

Üyelerinizin odadan ne tür beklenti ve talepleri oluyor?

 -Üyelerin en büyük beklentisi kendilerini geliştirebileceği eğitim talepleri yoğunluk kazanıyor. İkincisi de hem mesleki sıkıntıları hem de iş yerlerinde yaşadıkları sıkıntılarla ilgili olarak bizlere geliyorlar. Bu iki konu zaten bizim ana gündemimizi oluşturuyor. Bir üçüncü konu da iş. İş veya öğrenci ise staj bulma ile ilgili olarak talepte buluyor. İş bulma ile ilgili İŞKUR veya özel firmalarla onlarla temas kurup üyelerimize iş bulma sürecini daha da hızlı hale getiriyoruz.

 

ÜYELERLE TEMASA GEÇECEĞİZ

Bu dönem için ne tür çalışma ve projeleriniz olacak?

-10 kişilik bir yürütme kurulumuz var. Bu komisyon katılımcı bir anlayışla oluştu. Kurulumuzda; bütün sektörlerden hatta üniversitenin kalite birimlerinden, üretim birimlerinden, Palgaz’dan birçok sektörden arkadaşımız yer alıyor. Bu sene toplamda 6 komisyon kurduk. Bu komisyonlar üzerinden üyelerle temasa geçeceğiz. Bu teması sağlamak için yakın zamanda firma ziyaretlerine başlayacağız. Yürütme kurulu olarak periyodik olarak mühendislerimizi çalıştığı yerlerde ziyaret edeceğiz. Liselere gidip meslek tanıtımı yapıyoruz. Bu çalışmayı bütün liseleri bir araya getirerek yapmayı planlıyoruz. Gebze Teknik Üniversitesi’ne bir ziyaret gerçekleştirip, onların sürekli eğitim merkezi veya diğer kısımları ile kontak kurmak istiyoruz. Grekli potansiyel oluştuğu zaman bir öğrenci komisyonu açmayı düşünüyoruz. Sürekli eğitim merkezinde yapılan eğitimlerin bir kısmını bizim eğitim merkezinde de yapmak istiyoruz. Gebze Teknik Üniversitesi ile ortak çalışma, proje ve konferanslar yapmak istiyoruz. Üyelerle sık sık buluşma anlamında kahvaltılar ve programlar yapacağız. OSB müdürlüklerini ziyaret ederek sanayideki sadece üyelerimize yönelik değil. İşveren anlamında da bizlerden ne tür beklentileri var, onunla ilgili olarak görüşmeler yapacağız.

 

KIRMIZI ETİKETLİ ASANSÖR KULLANILMAMALI

Gebze’deki kırmızın etiketli asansörler bir dönem çok yoğundu. Bu asansörler şimdi ne durumda?

-Bölgedeki asansörlerin bakımını özel bir firma yapıyor. Fiyatlarla alakalı bir sıkıntı vardı. Bu konuyla ilgili yaptığımız çalışmanın ardından fiyatlar biraz daha aşağı çekildi. Gebze’de her taraf kırmızı etiketli asansörlerle dolu. Site yöneticilerini bir araya toplayıp, onlara bu asansörün ne kadar ciddi bir şey olduğunu, sektörün içinde nasıl ticari kaygılar olduğunu anlatmaya çalışacağız. Kırmızı etiketli asansörlerle ilgili çalışma yapıyoruz. İlçede ne kadar asansör var ve bunların ne kadarı kırmızın etiketli olacağının tespitini yapacağız. Kırmızı ve sarı etiketi, bu asansörü kullanmayın demektir. Klima, baca gazı ve LPG ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. LPG eskinden ağır kusurlu iken şimdi ise hafif kusurluya çevrildi. Bu bizim desteklediğimiz bir görüş değil. Çünkü LPG birinci dereceden can güvenliğini ilgilendiren bir konu. Bu konularla ilgili olarak halkı bilgilendireceğiz. Bunların ilkini asansörlerle başlatıyoruz.

 

GEBZE’NİN EN BÜYÜK SORUNU TRAFİK

Yaşadığımız bu bölgenin en büyük sorunları nelerdir?

- Hepimiz Gebze’de yaşıyoruz. Aynı zamanda da Gebze’nin bir paydaşıyız. Gebze’deki bütün sıkıntılar direk olarak bizleri de ilgilendiriyor. Bu kentin en başında gelen sorunu trafik. Gebze Mutlukent ve Balküpü kavşağını iş saatleri giriş ve çıkış saatlerinde geçmek bir ölüm. Çeşitli yol çalışmaları yapıldı ancak hala bir çözüm bulunmadı. Gebze’nin içinde bir yerden bir yere trafikle gitmek, 45 dakikayı buluyor. İkincisi de sosyal yaşam. Mühendisler Gebze’de yaşamak istemiyor. Neden yaşamak istemiyorlar, çünkü sosyal imkanları yok. İşten sonra çıkıp rahatça bir yerde oturamıyoruz. Bazı yerlerde gece saat 10 veya 11’e kadar oturmak tekin değil, bunu herkes biliyor. Akşam çıkıp rahatça oturacak bir yer yok. Gebze’de sadece iş değil bir sosyal yaşamı da inşa etmek istiyoruz. Bunun da sorumluluğu alanların bu sorumluluğun hatırlatmak istiyoruz. İş ve iş kazaları diğer önemli bir konu.

 

İş ve işçi kazalarında Kocaeli ön sıralarda bulunuyor. Bununla ilgili olarak yeterli önlem ve tedbirler alınıyor mu?

- Yeterli değil. Sistemin kendisi topyekun değişmesi gerekiyor. Bütün iş uzmanlar üzerinden gidiyor. Uzmanlarda müfredat ne kadar doğru ise o kadar doğru çalışıyor. Ancak hala iş kazaların önüne geçilemedi. İş kazaları ve hala ölümler varsa sistem doğru değil.

2034 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER