GEBZE'DE ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ ANILDI

Gebze'de Çanakkale Şehitleri anıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle Gebze’de anma programı yapıldı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle dün Gebze bir anma ve kutlama programı yapıldı. İlk olarak Gebze Şehitliği’nde anma ve çelenk sunma töreni yapıldı. Çelenk sunma törenine Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, Gebze Garnizon Komutanı Yarbay Mustafa Bulut,  Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Yüzbaşı Abdulkadir Öz, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Âdem Gider, Gebze İlçe Müftüsü Şaban Apaydın, Gebze Kapalı Cezaevi Komutanı Jandarma Üsteğmen Emrullah Gündoğdu, Kocaeli Şehit, Dul, Yetimleri Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Önder Kılıçarslan, AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile şehit aileleri katıldı.

 

BÖYLE BİR MİLLETİZ

Gebze şehitliğine çelenk sunumunun ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Kocaeli Şehit, Dul, Yetimleri Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Önder Kılıçarslan yaptı. Önder Kılıçarslan yaptığı konuşmada, “Gebze’de şehit olduğu haberini alır almaz şehidimizin evine gittik. Kardeşi bizi karşıladı. Babası eve geldi. Bizi gördü hangisi diye sordu. Ben Allah dedim. Ümit dedik dimdik durdu elini yüreğini götürdü ve vatan sağ olsun, devletimiz Varolsun Allah sizleri başımızdan eksik etmesin dedi. Biz işte böyle bir milletiz.

 

NÖBETİ DEVRALDIK

Koca Seyit ne yapmışsa 100 sene önce bugünde aynısı biz yapıyoruz. Şehit annesi ve babasının hiçbir şeye ihtiyacı yok. Senede bir defa bizlerle birlikte burada anarken diğer zamanlarda yaşananları anlatmak isterim. Kar yağdığında şehidin üstüne kapanıp oğlum üşüme diyen anneler ve yağmur yağdığında mezarının üstüne şemsiyesini açıyorlar oğulları ıslanmasın diye. Hep bu evlat hasreti ile dua ediyorlar. Söylenecek çok şey tek söylemek istediğim şu. Onlar şehit oldu bizler de alnımızın akıyla bu nöbeti devraldık. Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi. 

 

PROTOKOL ÜYELERİ KATILDI

Gebze Şehitliği’nde törenin ardından kutlama programı için Gebze Kent Kültür Merkezi’nde geçildi. Burada törene de Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan, Gebze Garnizon Komutanı Yarbay Mustafa Bulut,  Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Durak Demirel, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Haluk Görgün, İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Yüzbaşı Abdulkadir Öz, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Âdem Gider, Gebze İlçe Müftüsü Şaban Apaydın, Gebze Kapalı Cezaevi Komutanı Jandarma Üsteğmen Emrullah Gündoğdu, Kocaeli Şehit, Dul, Yetimleri Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Önder Kılıçarslan, AKP Gebze İlçe Başkanı Hasan Soba, CHP Gebze İlçe Başkanı Recep Dursun, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile şehit aileleri katıldı.

 

ÇANAKKALE RUHU VATANDIR

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başlayan törende ilk olarak Gebze Anadolu Lisesi Müdürü Refik Çimen günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Müdür Refik Çimen, “Çanakkale Savaşı deyince her birimizin kalbi ayrı bir çarpar. Çanakkale bizim için vatan, millet ve tarih demektir. Türk milletinin tarih bilincinin şekillendirdiği yerdir. Çanakkale Zaferi ile sonuçlanmasaydı İstanbul düşecek, Mekke ve Medine düşecekti. Bu olmasın diyen 250 bin gencimiz şehit düştü. Çanakkale ruhu vatandır, İslam dünyasının ta ruhudur. Unutmayın sanal âlemin yapmacık ve savrulmalarına takılıp kalırsanız bu şühedayı incitmiş olursunuz.” dedi.

 

UYANIK OLMAK LAZIM

Müdür Refik Çimen’in ardından Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker bir konuşma yaparak, “Çanakkale bize çok şeyler anlatıyor. Bayrak için vatan için canında vazgeçen şehitlerimiz için onları anarak olar için bir şeyler yapmamız gerekiyor. Gençler olarak kariyer günlerinde okullara gidiyoruz. Kendimizi olan borçlarımız var. Artık savaşlar akıllar ve siyasetle kazanılıyor. Çok uyanık olmamız lazım. Geleceğimiz iyi bir şekilde hazırlamamız lazım. Gençlere çok büyük önem veriyoruz. Başta Çanakkale şehitleri olmak üzere tüm şehitlerimize ve Ankara’daki saldırıda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

SÖYLENECEK BİR SÖZ YOK

Gebze Garnizon Komutanı Yarbay Mustafa Bulut da yaptığı konuşmada, “Çanakkale Zaferi dünya tarihin en önemli askeri zaferin de en parlak zaferlerindendir. Türk milleti Çanakkale’de kendine olan güvenini tekrar kazanmıştır. Mili mücadelenin tohumları burada atılmıştır. Mustafa Kemal milletin gönlündeki yerini burada kazanmıştır. Çanakkale’de olanların bize aktaran kaynakları çoğu yabancı kaynaklıdır. Çünkü Türk askerinin okuma-yazma bilen tüm askerinin burada şehit olmasıdır.” diye belirtti. Son olarak ise Gebze Kaymakamı Mehmet Arslan bir konuşma yaparak, “18 Mart Çanakkale ile o kadar özdeşlemiştir ki söylenecek bir söz yok. Artık terör tek kişiyi değil en son 35 kişiyi şehit ettiğini görüyoruz. Tüm şehitlerimizin ruhu şad olsun.” dedi.

 

ORATORYO GÖSTERİSİ

Yapılan konuşmaların ardından Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitleri şiiri ve Askerin Mektubu okundu. Programda daha sonra ise Çanakkale oratoryosu gösterimi yapıldı. Son olarak ise 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 101. yıldönümü ve Şehitler Günü vesilesiyle okullar arası düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi.

1627 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER