GEBZE’NİN ÜRETİME İHTİYACI VAR

Gebze’nin üretime ihtiyacı var

Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir, Gebze’nin üretime ihtiyacı olduğunu vurguladı. İlçenin en büyük sorununun trafik olduğunu söyleyen başkan Bilir, herkesi birlikte hareket etmeye davet etti

Türkiye’nin ilk ve tek derneği olan Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği’nin ne tür faaliyet ve kuruluş amacını başkan Ali Fuat Bilir anlattı.

Dernek olarak bugüne yaptıkları ve bundan sonra yapacakları faaliyetler hakkında da başkan Bilir, geniş bilgi verdi.

Dernek başkanı Ali Fuat Bilir derneğin kuruluş amacını, “Gebze’nin kent olma bilincini oluşturmada, kentin farklı dinamiklerini bir araya getirmede ve sokak algılamalarında, yaşayan insanların algılamalarında halk, sanayi, üniversite köprülerini oluşturmak” olduğunu söyledi.

Gebze Belediyesi’nin ‘Gebze halkını mutlu etmek en büyük projemiz’ sloganıyla ilgili olarak da başkan Bilir, “Gebze halkını mutlu etmek istiyorsanız kültür ve sanat ekinliklerini çoğaltmalısınız” dedi.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız? 

28 Aralık 1963 yılında Artvin Şavşat ilçesi Tepebaşı Köyü olan ve Gürcüce ismi Ziyos’ta doğduğum nüfus kayıtlarında yazılı. Ancak normalde mısır zamanında doğduğum söylenir. İlkokul 1 ve 2. sınıfı köyümde ve şuanda kapalı olan okulda okudum. 3. sınıfı Çayırova Fatih İlkokulu’nda, 4. sınıfı yine köyümde, son sınıfın bir kısmını burada bir kısmını da köyümde okuyarak mezun oldum. Ortaokulu Çayırova Ortaokulu’nda, liseyi de Gebze Endüstri Meslek Lisesi tesviye bölümünde bitirdim. Değişik kurumlar olmak üzere son olarak Şişecam’dan emekli oldum. Evli, 2 çocuk ile bir torun sahibiyim.

 

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK DERNEĞİZ 

Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği’ni ne zaman kurdunuz? 

-Bu dernek aslında bir proje. Bu proje 2007 yılından beri var. Kent içerisinde üretim yapmak, nitelikli siyaset üretme noktasında 2007 yılından beri başlamış bir proje. 2014 yerel seçimlerde yapılan faaliyetler ve çalışmalarla Gebze’nin kent olma bilinciyle ilgili eksikliklerinden, sonra da 16 Ekim 2015’te resmi kuruluşunu ve tüzüğünü onaylatarak faaliyete geçen bir derneğiz.

 

Derneğinizin kuruluş amacı nedir?

-Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği Türkiye’de bu isimle ve statüyle kurulmuş ilk ve tek dernektir. Dernek olarak Gebze’nin kent olma bilincini oluşturmada, kentin farklı dinamiklerini bir araya getirmede ve halk, sanayi, üniversite köprülerini oluşturarak İzmit’in ardından İstanbul’un eşiğinde kamış büyük metropol olan bir köyü, kent kültürünü ve kent bilincini aşılamak için faaliyet gösteren bir derneğiz.

 

Dernek olarak kuruluşunuzdan bugüne kadar ne tür faaliyetler yaptınız?

-Dernek olarak bugüne kadar ay-tarih söyleşileri yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. Bunun yanında şiir dinletileri yapıyoruz. Gebze’de bulunan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Hava Kurumu, Türkiye İşçi Emekliler Derneği ve Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği olarak Gebze Sivil Toplum Dayanışma Platformu oluşturduk. Bu platform olarak da Kahramanmaraş’taki bir okula kırtasiye ve kitap yardımında bulunduk. Bunun yanında hafta içi pazartesi ve çarşamba günleri yetişkinlere yönelik İngilizce kursumuz devam ediyor. Her cuma günü saat 18.00’de siyaset nedir, anayasa nedir gibi dersler veriyoruz. Ödev yardım merkezimiz var. 5 tane öğretmenimiz, TEOG kursları için eğitim veriyor.

 

EN BÜYÜK SORUN TRAFİK 

Derneğinizin bundan sonra ne tür faaliyet ve çalışmaları olacak?

-Bu kentle ilgili projelerimiz var. Derneğimiz Gebze’de bulunan hiçbir derneğe veya kurumla kuruluşa karşı kurulmuş bir dernek değil. Hiçbir kurum ve kuruluşun da arka bahçesi olarak kurulmadık. Bundan sonraki dönemde Gebze’deki sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa iş yapmayla ilgili bir çalışmamız olacak. Gebze’deki her dinamiğin içinde olacağı bir çalışma yürüteceğiz. Gebze Kışlası’nın TOKİ’ye devri ve Cephanelik olarak bilinen yerin ne olduğu konusunda da araştırmalarımız var. Bir de Gebze Tepecik Köyü Çingene Bayırı’nda bulunan askeri alanların durumunu ne olduğunu araştırıyoruz. Dernek içinde bir strateji ve kadın çalışma grubumuz var. Onların kendilerine has projeleri var. Bir de Gebze’nin en büyük sorunu olan trafik sorunuyla ilgili olarak bir proje yürütüyoruz. Bu projenin adı da belediye semt ücretsiz otoparkları. Belediye ücretsiz semt otoparklarını oluşturmaları gerekiyor. Gebze’de yapılan kentsel projelerin yanlış yapıldığını düşünüyoruz. Yapılan kentsel dönüşümlerde sadece daire sayısının artırıldığını görüyoruz. Bu kentsel dönüşümlerde ne yeşil alanların, ne otoparkların ne de yolların genişletildiği göremiyoruz. Yapılan tek şey arazi ve müteahhitte para kazandırıyorlar.

 

Gebze’deki yerel yönetimin çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Belediyenin bir sloganı var. Bu sloganda diyorlar ki ‘Gebze halkını mutlu etmek en büyük projemiz.’ Gebze halkını mutlu etmek istiyorsanız, kültür ve sanat ekinliklerini çoğaltmalısınız. Bu kentin bir sanat sokağı olmalı. Bu kentte bir edebiyat etkinlikleri olmalı. Sadece 15-20 sefer aynı yazarı getirip söyleşi yaptırmakla bunlar olmuyor. Bir de belediyenin kültür merkezlerini halka açmaları gerekiyor. Eğer mutlu etmek istiyorlarsa gerçekten trafik sorununu çözmeleri gerekiyor. Önemli bir yasal statüsü olan kent konseyini çalıştırmaları gerekiyor. Bu kentin göç kaldırmadığını ve yeni konutla sanayi alanlarının kent dışına yapılması yönünde gerekli çalışmaları yapmaları lazım. Gebze’nin Büyükşehirli il olması noktasında yerel yönetimlerin açıkça faaliyet yapması gerekiyor.

 

HER YERDE DEDİKODU ÜRETİLİYOR 

Kent Politikaları Üretim Derneği olarak kentte siyasi partilerin yaptıkların politikaları nasıl görüyorsunuz?

-Gebze, Türkiye’nin bir yansıması. Burayı Türkiye’den bağımsız düşünmek mümkün değil. Türkiye’deki üretimsizlik ve ötekileştirme politikaları buradan da görülüyor. Sadece ötekileştirerek siyaset çatışması yapılıyor. Türkiye’de üretimsizlik burada da hat safhada. Üretimin olmadığı yerde başka bir şey üretilir. Tüm STK ve siyasi partilerde dedikodu üretiliyor. Gebze’nin üretime ihtiyacı var. Çok çalışmaya ihtiyaç var. Herkes artık bu kent benim, bu sokak benim ,bu yaşam beni zihniyetiyle önce kültür sanat ve edebiyat etkinlikleriyle yola çıkmalı. Bu anlamda faaliyet gösteren kurumlara destek verilmeli.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Gebze’nin yaşanabilir bir kent olması yönünde de herkes elinden geleni yapmalı. Yeni yeni düşünceler için fikir kulüplerinin oluşturulması gerekiyor. Gebze Teknik Üniversitesi’nin kentle daha çok içli dışlı olması lazım. Üniversite ve sanayi işbirliğini Gebze halkı üzerinden kurmak gerekiyor. Gebze’de kurulu olan onlarca SİAD var. Buranın üyeleri sadece Gebze’de para kazanmak yerine taşın altına elini koymalı. 9 tane meslek odası var. Bu meslek odaları üyelerine ve kente yönelik projeler üretmeliler.

3328 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER