GÖÇER: MESLEĞİMİZİ TANITMAYI VE YÜCELTMEYİ BİLMELİYİZ

Göçer: Mesleğimizi tanıtmayı ve yüceltmeyi bilmeliyiz

Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Meclis Üyesi Mazlum Göçer, meslektaşlarının mesleği iyi tanıtması ve yüceltmesi gerektiğini düşünüyor

Kocaeli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Meclis Üyesi Mazlum Göçer, uzun yıllardır başarıyla yürüttüğü görevini severek, mükelleflerine en iyi şekilde hizmet ederek devam ediyor.
Göçer, bu alanda gördüğü en büyük eksikliğin meslektaşlarının mesleklerini pazarlamayı bilmemeleri olduğunu söylüyor.
Mazlum Göçer, en iyi hizmeti vermek ve mükelleflerinin hiçbir sıkıntı yaşamamaları için en fazla personelle görev yapmaya çalıştığını ifade ederek, “100 mükellefim var ve bunlardan 45’i birinci sınıf mükellef. Hiçbir zaman Körfez’den, bir başka arkadaşımdan ayrılıp bana gelmek isteyen mükellefi almam, parasal nedenlerle tarafıma gelen defteri tutmayı kabul etmem” diyor.

 

Mazlum Göçer kimdir?
-Mazlum Göçer, 1970 Sivas Divriği doğumlu, evli ve 2 çocuk babasıyım. İlk, orta ve liseyi Kocaeli’nde okudum. Ticaret lisesini bitirdikten sonra Uludağ Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü tamamladım. 1974 yılından bu yana Körfez’de ikamet ediyorum ve 1989’dan beri de muhasebecilik görevi yapıyorum. Ayrıca Sivas Üçpınar Köyü Derneği Körfez Şube Başkanlığı da yapıyorum.

 

Günümüzde mali müşavir olmak kolay mı?

-Bir doktor tıp fakültesini bitirdikten sonra pratisyen hekim olarak göreve başlar. Oysa biz de herhangi bir üniversite bitirmekle bu belgenin sahibi olunmuyor. Okuldan mezun olduktan sonra stajınızı 4 yıl yapacaksınız, staj bitirme sınavını kazanacaksınız ve daha sonra da belge sınavına gireceksiniz. Bunları kazandıktan sonra belgenizi alıp, iş yeri açabilir ve göreve başlarsınız. Bu kadar zor ve mücadeleci bir yol izledikten sonra meslekteki tüm gelişmeleri, değişiklikleri takip ederseniz başarılı bir muhasebeci olursunuz.

   Bu sınavları veremeyenler, diplomalarıyla ancak muhasebe defteri tutabilir, imzayı yine bize attırmak zorunda kalırlar. 1989 yılında çıkan bir yasayla zorlu maratonu tamamlamadan mezun olanlara belge hakkı tanındı ama bugün, bu belge sahiplerinin çoğu mesleklerini yapmıyor, belgelerini kiralıyorlar. Bu belgelerin de kullanımdan kalkması halinde ucuz fiyatla defter tutturan, kira, personel gideri, vergi ödemeden para kazanmaya çalışan ve yalnızca defter tutan grup da kalmayacak, mesleğimiz istenilen yere gelecektir.

 

BİLGİYE AÇ BİR MESLEK

Belge aldıktan sonra eğitim bitiyor mu?
-Hayır, bu meslek bilgiye aç bir meslek. Sürekli olarak bizi ve mükelleflerimizi ilgilendiren yeni yasalar, düzenlemeler çıkıyor. Bu değişiklikleri, kanunları, yasal mevzuatları çok iyi takip etmemiz gerekiyor. Yani bu meslekte okuldan sonra da sürekli eğitim devam ediyor. Yasal düzenlemeleri kaçıran bir mali müşavir hem kendisini, hem de mükellefini zor durumda bırakıp, yapılan hatayla cezalı duruma düşebilir. Bu mesleği yapan belge sahibi ve çalışanlar, hizmet içi eğitimleri, yapılan mevzuat değişikliklerini, bilgilendirmeleri kaçırmamalılar. Bu eksiklik nedeniyle, belge sahibi olup ya da belge sahibi bir mali müşavirin yanında yetişip, daha sonra kendi başına iş yeri açan ama hesap tutmasını, bilanço yapmasını bilmeyenler var. Bu mesleği yapanlar KDV, SGK, stopaj bildirimi yapan muhasebeci olmasınlar. Bu meslek bilgiye aç, bunu bilerek sürekli kendilerini yenilesinler. Bizde eski meslek erbabı diye bir şey kalmadı, sürekli yenilenme ve gelişme gerekiyor. Buna ayak uyduran iyi bir mali müşavir oluyor. Buna ayak uydurduğumuz için 25 yıldır aranan ve tercih edilen büro olduk. Benim bir meslek ahlakım var, Körfez’den kimsenin mükellefini almam, İzmit’ten gelirse alırım. Körfez’den bir mükellef geldiğinde, ücret nedeniyle geldiyse hiç oralı olmam, başka nedenlerle geldiyse arkadaşımı arar ve aralarındaki problemi çözerim.

 

DEFTERİ PARA İÇİN TUTMAM

Mesleğinizde yaşanan sorunlar neler?
-Meslektaşlarımın yaşadığı sorunların başında mükelleflerle olan tahsilat sıkıntısı gelmekte. 25 yıllık meslek hayatımda daha hiçbir mükellefle para sıkıntısı yaşamadım. Ben defteri para için tutmam, mükellefimin de her konuda işinin takipçisi olurum ve buna uygun olacak sayıda da personel çalıştırırım. Bana gelen mükellef defter ücreti için değil, işimi çok iyi yaptığım için gelir ve böyle de olmalıdır. Defterini para için tutturmak isteyen mükellefin de işini hiçbir zaman almam. Biz mükellefin her türlü hesabını tutuyor, yeri geldiğinde yasal olarak takip etmesi gereken işlemleri de yapıyor ve uyarıda bulunuyoruz. Oysa, piyasada yer alan ve kiralık belgelerle çalışan muhasebeciler, yalnızca ucuz ücretlerle defter tutuyor, mükellefleri de bunun acısını aldıkları cezalarla görünce koşa koşa bize geliyorlar. Oysa, bizim mesleğimizde de aldığımız masrafların nerelere gittiği makbuzlarla belli, yeri geldiğinde cebimizden paralar harcayarak, mükellefin zarar görmemesi için haberi bile olmadan işlerini yapıyoruz. En iyi hizmeti vermek için 5 personel çalıştırıyorum ve buna rağmen işlerimi yetiştiremiyorum. Diğer tarafta adam kahvede oturuyor, fatura toplayıp hiçbir gideri olmadan düşük fiyatla defter tutuyor. Ne yasal mevzuatlardan, ne de gelişmelerden haberi olmadan işlem yapıyor, sonuç hüsran oluyor. Belgesi kiralık olduğu için kendisinin yasal sorumluluğu olmayınca da yaşanan olumsuzluklardan belge sahibi ve mükellef etkileniyor.

 

Meslekteki saygınlık önemli mi sizce?

-Ben mesleğimi çok seviyorum ve her zaman gelişmek için özen gösteriyorum. Bu mesleğe, kiralık belgelerle çalışanlar zarar veriyor ama inşallah bunlar da bitecek. Bu belgeyi almanın, buralara gelmenin kolay olmadığını bilenlerden birisiyim. Bu mesleğin ve erbabının ciddi anlamda saygınlık kazanması gerekiyor. Bu da mesleğimizi defter ücretiyle değil başarı, tecrübe ve bilgiyle satmaktan geçiyor. Körfez’de bu meslek dalında 37 kişi var ama bunların yaklaşık 15’i tam olarak bu mesleği yapıyor. Tuttuğum defterden dolayı bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşamadım.
         Mesleğimin, odamın, belgemin getirdiği sorumluluktan korkarım ve saygı duyarım. Eski sitemde her şeyi elle yapardık ve tecrübe kazanırdık, oysa yeni sistemle, yeni mezunlar bir bordro dahi çıkaramazlar. Mali müşavir, mükellefin defterini tutmalı, yaşanacak sorunlar konusunda uyarmalı, gerektiği anda da müdahale ederek zarar görmesini engellemelidir. Bu meslekte, ödemesi gereken ücretleri vermekten kaçınan, ucuza gitmenin yollarını arayan mükellefin defterini tutmam. Hiçbir zaman da mükellefimin kendi hatasıyla da olsa ceza yemesine göz yummam ve uyarımı yaparım. Mali müşavir olarak, mükellefini korumamak, uyarmamak bu mesleğe ihanettir.

 

UCUZ DEFTER TUTANDAN UZAK DURUN

Mükelleflere söylemek istediğiniz bir şey var mı?

-Mükelleflerden isteğim, sonradan pişman olmamak için ucuz defter tutan, kiralık belgelerle çalışan kişilerden uzak dursunlar. Bu nedenle ceza yiyen binlerce mükellef oldu. İlk önce defterlerini ve ticarethanelerinin tüm yasal işlemlerini teslim edecekleri mali müşaviri incelesinler. Çalışma ortamını, tecrübesini ve geçmişini araştırsınlar, sonra da defter pazarlığı yapmadan güvenle işlerini yapsınlar.

1297 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER