GÖKÇE: İKTİDAR HAK ARAMAYI SALDIRI OLARAK GÖRÜYOR

Gökçe: İktidar hak aramayı saldırı olarak görüyor

Kocaeli Barosu’nun Avukatlar Günü nedeniyle her yıl düzenlediği davet bu yıl Ramada’da gerçekleşti. Gecede konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe siyasi iktidarın her türlü hak arama özgürlüğünü kendine yapılmış saldırı olarak gördüğünü söyledi

Kocaeli Barosu’nun her her yıl düzenlediği 5 Nisan Avukatlar Günü etkinliği bu yıl Ramada’da gerçekleşti. Gerçekleşen etkinlikte aynı zamanda baro tarafından baro mensupları arasında düzenlenen spor müsabakalarında dereceye girenler de ödüllerini aldı. Gecede davetlileri kapıda karşılayan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe davetlilerle teker teker ilgilenmeyi de ihmal etmedi.

 

SİYASİLER BULUŞTU

Geceye; İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Avrupa Birliği eski Bakanı ve HDP Kocaeli eski milletvekili Ali Haydar Konca, HDP İl Başkanı Mehmet Akgül, Makine Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Ünal Özmural, İnşat Mühendisleri Odası Kocaeli Şube Başkanı Tolga Ok, Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Fikret Gökmen, Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Çetin Gürol ilçe cumhuriyet savcıları ve yardımcıları ve çok sayıda davetli katıldı.

 

FIRSAT BULAMIYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Barosu Başkanı Sertif Gökçe, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Avukatlar günü olarak kutladığımız bugünde avukatlık mesleğinin sorunlarını dile getirip tartışmamız gerekirken ülkemizin yaşadığı güvenlik, demokrasi ve hukuk sorunları nedeniyle üzülerek söylemek gerekir ki meslek sorunlarımızı dile getirmeye fırsat bulamıyoruz. 

 

 

SON OLAY OLMADI

Hatırlanacağı üzere geçen yıl 31 Mart tarihinde hukuka ve adalete sıkılan kurşunla Cumhuriyet savcımız Mehmet Selim Kiraz yaşamını yitirmiş ve bu sebeple her yıl düzenlediğimiz avukatlar günü barosu ve resepsiyonu iptal etmiştik. Ne yazık ki geçen sene baromuzu iptal etmemize sebep olan bu elim olay ülkemizin yaşadığı son kötü olay olmamış, devamında yüzlerce canımızın yitip gittiği birçok olayla halkımız yara almaya devam ediyor.

 

TAHİR ELÇİ’Yİ ANDI

Yine aynı şekilde Diyarbakır Baro Başkanımız, meslektaşımız Tahir Elçi, tarihi dört ayaklı minarenin ayaklarının altında, bölgedeki çatışma ortamında bu minarenin gördüğü zarara dikkat çekmek için yapmış olduğu basın açıklaması sırasında hain bir saldırının hedefi olmuş ve öldürülmüştür. Bu cinayetin üzerinden dört aydan fazla bir süre geçmesine rağmen hala katiller bulunamamış ve soruşturmada bir arpa boyu yol alınamamıştır.

 

AMAÇ TOPLUMU SİNDİRMEK

Suruç katliamıyla başlayan ardından Ankara, İstanbul patlamalarında yaşamını yitiren yüzlerce yurttaşımıza ve yaşanan terör saldırılarında şehit olan güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet, kederli ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bilinmelidir ki terörün dili, dini, ırkı yoktur. Dünyanın her yerinde terörün başvurduğu yöntem ve hedeflediği amaç korku imparatorluğu yaratarak toplumu sindirmektir. İnsanın en kutsal ve birinci hakkı yaşama hakkıdır. Terör saldırılarının tümünü lanetliyoruz.

 

 

İHTİYAÇ ARTIYOR

İşte böyle bir ortamda avukatlık mesleğine olan ihtiyacın her geçen gün artarak devam ettiğini görmekteyiz. Çünkü demokrasinin en değerli unsuru bağımsız sapmayı kanıtlayan gerçeklerdir. Yurttaşlar adalete erişmeyi ve hak arama özgürlüğünü ortak gelirle sağlamaktadırlar. Bu sebepledir ki avukatlık mesleği yüceltmenin insan hak ve özgürlüğünü yüceltmek anlamına geldiği hepimizin ortak kabulü. Hukuki devletteki sorunların çözümüne meslek ilkelerinden taviz vermeyen, devamlı mesleğin ve meslektaşların yanında yer alan toplumda saygınlığı benimsenmiş, kimden gelirse gelsin haksızlık ve adaletsizlik karşısında susmayan bir meslek için birlikte çalışmaya daha çok ihtiyacımız var.

 

TALEPLER YASADIŞI GÖSTERİLİYOR

Ne yazık ki siyasi irade ülkemizde yaşanan her türlü hak arama özgürlüğünü kendine yapılmış bir saldırı olarak düşünmekte ve görmektedir. Hak ve özgürlük talepleri sürekli yasadışı gösterilmekte ve itibarsızlaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu anlayıştan en fazla hak ve özgürlüklerin savunucusu olan avukatlık mesleği ve barolar zarar görmektedir. Avukatlara ve barolara yapılan saldırılara karşı dik durmak hepimizin görevidir.

 

 

KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ

Çünkü özürlük, adalet, demokrasi, barış herkes için önemlidir ama biz avukatlar için çok daha değerlidir.  Biz barolar bunu bilerek hukuk ve demokrasi mücadelemizi azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz avukatlar yüzyıllardır baskılara direnmenin, hiçbir gücün karşısında boyun eğmemenin ve bedeli ne olursa olsun doğru bildiğimizi savunmanın ve vazgeçmemenin haklı gurur ve azmiyle cübbelerimizi onurla ve hiç kimsenin önünde eğilmeyerek sırtımızda taşıyoruz.” Konuşmanın ardından baronun düzenlediği futbol, tenis, voleybol, masa tenisi, bowling, satranç ve tavla turnuvalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.

2218 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER