GÖKMEN: DAHA ŞANSLIYIM!

Gökmen: Daha şanslıyım!

KSMMMO’da 28-29 Mayıs’ta yapılacak olağan genel kurul için Diyalog Grubu adına yeniden aday olan KSMMMO Başkanı Fikret Gökmen, “Bir önceki döneme göre biraz daha şanslı olduğumu düşünüyorum” diyerek yeni dönem projelerini açıkladı

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)’nda geçtiğimiz yıl şubat ayında yapılan olağanüstü genel kurulda 4 ayrı gruptan Diyalog Grubu’nun adayı Fikret Gökmen, oda başkanlığına seçilmişti. Yönetim ise oy dağılımlarına göre 4 gruptan alınan üyelerden oluşmuştu. Aradan geçen 1,5 yıllık süre içerisinde KSMMMO olarak birçok yeniliğe imza atan Gökmen ve ekibi, öncelikle bu başarısını yönetimin uyumlu çalışmasına bağlıyor.
Gökmen, 1,5 yıl gibi kısa bir sürede ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyleyerek, önümüzdeki dönem de seçilmesi halinde yapacaklarını anlattı. Önceki dönem başlatılan her aya 2 eğitim projesini devam ettireceklerini belirten Gökmen, yeni dönemde sosyal ve kültürel etkinlikler ile sınavlara hazırlık programlarına ve OSB ziyaretlerine önem vereceklerini belirtti. Gökmen, geçen döneme göre daha şanslı olduğunu ifade etti.

 

Geçen dönem yapılan olağanüstü genel kurulu nasıl değerlendiriyorsunuz?

- 2015 şubatına gelindiğinde yönetimsel bazı sorunlar vardı. Dolayısıyla olağanüstü genel kurula gidildi. Kurul sonrasında 4 ayrı gruptan bir yönetim kurulu oluştu. Ben 4 ayrı gruptan oluşan yönetim kurulunda oybirliğiyle oda başkanlığına getirildim. 14 aydır görev yapıyoruz. Bu süre içerisinde 4 ayrı gruptan yönetim kurulu üyeleri gelmiş olmasına karşın, belki de yönetim kurulundan 1200 karar geçmiştir, bu kararların biri hariç diğerleri oy birliğiyle geçmiştir. Biz 14 aylık sürede çok verimli, uyumlu, hiçbir olumsuzluk yaşamadan bugüne geldik. Zaten olması gereken de budur. Çünkü yönetime seçilmiş arkadaşların ortak bir amacı var, meslek ve odanın başarılı olmasını sağlamaktı. Tüm arkadaşlarımız da bir duyarlılık gösterdi ve böyle bir sonuç çıktı.

 

HUZUR VE GÜVENİ SAĞLADIK

Geçen 1,5 yıllık süre içerisinde oda olarak neler yaptınız?

Ben eğitimden gelen bir insanım, dolayısıyla bizim meslektaşlarımızın da işlerini çok sağlıklı yapabilmeleri için sürekli bir eğitime ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bizim yasalarımız en çok değişen yasalardır. Bunların meslektaşların mevcut yasaların gerisinde kalmaması sağlamak için sürekli eğitimler yapmak lazım. Biz bir slogan belirledik, 'her ay 2 eğitim' diye, bunu da gerçekleştirdik, 2015 Şubat'ından bugüne kadar 30'a yakın eğitim yaptık. Bizim için son derece verimli oldu. Huzur ve güven sağladık. Bizim seçimler bittikten sonra grupçu tavrı terk ettik. Herkesi aynı samimiyetle kucaklamaya çalıştık. Herkese aynı mesafede durduk. Bunda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum.
Odamızın fiziki yapısında bazı değişiklikler yaptık. Odanın içine bazı bölmeler yaptık. En son odanın  çevresine estetik bir duvar yaptık, güzel oldu. Sadece meslek konularıyla da kalmadık. Kültür sanat alanında da odada çok ciddi etkinlikler düzenledik. Kendi arkadaşlarımızın yer aldığı Türk Sanat Müziği Korosu kurduk. 1 Mart Muhasebeciler Günü’nde Kocaeli'de bir konser verdik. 300 kişilik salonumuz tamamen doldu. Şefimiz Neşe Sarısözen arkadaşlarımızı çok başarılı bir şekilde hazırladı. Aynı şeyi Gebze'deki temsilciliğimizde de tekrarladık. Bunlarla da yetinmeyip bir tiyatro kulübü kurduk. Oradaki arkadaşlarımız da en son 29 Nisan'da bir gösteri yaptı. Bunlar tabii yeterli değil, önümüzdeki dönem de sürdürmeyi planlıyoruz. Daha farklı şeyler de düşünüyoruz.
Diğer tarafta bizim her ne kadar yasamız 1989'da olsa da mesleğimiz 1400'lü yıllara dayanır. Ülkemizde de cumhuriyetten sonra muhasebe mesleği hep vardır. Kocaeli'de dernekleşme döneminden beri muhasebe var. 1971 yılında muhasebe derneği vardı, üstatlar vardı. O yılları kapsayan bir belgesel hazırladık. Odamızın geçmişi nedir, özellikle ‘Kocaeli'de muhasebe nedir’ diye bir belgesel hazırladık genel kurulda yarım saatlik sunum yapacağız. Burada amaç gelecek nesiller görsün, Kocaeli'de muhasebe nereden başlamış nereye gelmiş.
Stajyer öğrencilerimiz de var bizim. Camiamız şu an 1600 üyeye yaklaştı ama bunun yanında fiili staj yapan 600'ün üzerinde de stajyerimiz var. Bunların eğitimlerini de yaptık. Mali müşavirlik sınavlarına hazırladık. Bu eğitimler çok başarılı geçti. Gelecekte de yeminli mali müşavirliğe hazırlamak için bir çalışmamız var, eğer tekrar görev alırsak bunu mutlaka yerine getireceğiz. Ayrıca ruhsat alan genç kardeşlerimiz önceden odaya 2 bin 800 TL'ye yakın para ödüyordu. Bu çok yüksek olduğu için zaman zaman ruhsatlar diğer illerden alınıyordu. 1500 TL olan yerlerden alıyorlardı ruhsatlarını, arada baya fark vardı. Bu da bizim için önemli bir handikaptı. O nedenle biz de bu rakamı 1200 TL'ye düşürdük.
Yeni meslektaşlarımızla ilgili önemli bir sorun denetimdir. Biz firmaları denetleriz ama bizi de maliye denetler. Bizimle ilgili sorun varsa bize sorumluluk raporu yapılır. Biz bu sorumluluk raporları haksız şekilde yapılmışsa arkadaşımızı savunabilsin diye komisyonlar kurduk. Bir yıla sıkıştırdığımız şeyler bunlar. Ama bu dönemde de yine yetki alırsak 3 yıl gibi bir görev süresi var. Çok daha önemli şeyler yapmayı planlıyoruz.

 

DAHA FAZLA İLGİ OLDU

Önceki dönemde sanıyorum ki bazı grupların adayları da değişti, siz nasıl değerlendiriyorsunuz adayları?

-Geçen dönemde yanlış hatırlamıyorsam yine 4 grup vardı. Aynı gruplar yine çıkıyor. Bu dönem 2 aday değişmedi, diğer ikisi değişti. Aktif grupta Tülin bir arkadaşımız aday, meslekte birlik grubunda da Hamit arkadaşımız aday. Sadece başkan adayları değişti, gruplar aynı. Bir önceki dönemden farklı değil.

 

1,5 yıllık süre içerisinde birçok proje yaptınız ve yönetimdeki farklı grup üyeleriyle de uyumlu bir çalışma sergilendi. Buna bakarak bu dönem daha şanslı olduğunuzu söyleyebilir miyiz?

-Bir önceki döneme göre biraz daha şanslı olduğumu düşünüyorum. Bir hayli şanslıyım diyebilirim. Benim böyle bir kanaatim var ama gelecekte bu nasıl sandığa yansır bilemeyiz. Sonuçta sandık her şey belirleyecek. Bir şey söylemek zor ama şunu gözlemliyorum, bir önceki dönemden daha fazla ilgi olduğunu görüyorum.

 

Bu dönemde yönetiminizde değişiklikler olacak mı?

-Benim dışımdaki tüm kadro değişecek. Ama daha net değil 21 Mayıs Cumartesi günü kadrolarımı açıklayacağım, temaslar halindeyim.

 

GENEL KURULLAR BAYRAMIMIZ

Nasıl bir yönetim olacak? Gençleri ve kadınları görebilecek miyiz?

-Kafamızdaki yönetim karma tabii. Genç de var bizim gibi yaşlı deneyimli de var. Bunun harmanlaması olabilir. Gençlerin enerjisinden yaşlıların da birikimden yararlanılabilecek bir yönetim biçimi olacak. Benim bu dönem son olacak, bir daha aday olamayacağım yasa gereği. Bu yüzden umut veren isimleri camiaya kazandırmak gibi bir misyonumuz da var. Çok değerli meslektaşlarımız var ama zamanları olmuyor. Biz de zamanla mücadele ediliyor. Mesela bayan arkadaşlarımız yönetime bayan arkadaş alalım diyorsunuz alamıyorsunuz. Çok değerli bayan arkadaşlarımız var. Odamızın neredeyse yüzde 30'u bayan. Geçen 27 kişiye ruhsat verdik, 24'ü bayandı. Artık bayanların çok ilgi gösterdiği bir meslek haline geldi. Ama gidiyoruz bayan arkadaşlarımıza, eve gidip işlerle ve çocuklarla ilgilendiklerini söylüyorlar. Haklılar bir şey söyleyemiyorsunuz. Zaman ayrılması gerekiyor çünkü, yönetimdeki arkadaşların özellikle zamanlarını ayırması gerekir. Bu zaman konusunda kadro oluşturmakta da zorlanabiliyoruz. Yoksa çok değerli kardeşlerimiz var.

 

Genç veya kadın komisyonu olabilir mi bu noktada?

-Komisyonlarımız var bizim. Meslek denetim, sosyal faaliyetler, çevre, eğitim komisyonlarımız var. Bizim bir de bağımlı gruplarımız var. Firma bünyesinde çalışanları kapsıyor. Bunların sayısı oda üye sayısının yarısına ulaştı. Bu arkadaşlarımızla irtibatımız da kolay olmuyor. Mesela hafta içi çalışıyorlar ve izin alamıyorlar, etkinliklere de katılamıyorlar. Onların sorunları daha farklı oluyor. Bu yüzden onların sorunlarını irdeleyecek bir bağımlı çalışanlar komisyonu oluşturduk. Onlar da arada toplanıp sorunlarını bize iletiyorlar. En önemli sorunlarından biri hafta sonu eğitimleri istiyorlar. Bu sefer de büro çalışanları hafta sonu eğitimi istemiyor. Tam bir orta dengeyi bulmakta da zorlanıyoruz bu noktada.

 

Genel kurul hakkında temennileriniz nelerdir?
-Genel kurullar bizim bayramlarımızdır. O günler herkes fikrini söyler, yıllardır geleneğimiz vardır. Eleştiriler yapılsa da sorun değil, cevaplar verilir. Cumartesi günü yapılan söyleşilerdir gündem halinde. Toplantı yapılır, adaylar belirlenir, pazar günü ise sadece seçim yapılır. Ben bu genel kurulda da katılım 1000 civarında olacağını düşünüyorum. Yüzde 100 bir katılım olmuyor. Katılım daha da çoğalsa daha memnun oluruz, bağımlı arkadaşlarımız özellikle çok ilgi göstermiyorlar. Büro çalışanı arkadaşlarımızın büyük çoğunluğu seçimlere katılıyor. Seçimlerin olumlu, bayram havasında geçeceğini düşünüyorum. 14 aydır görev yaptığımız tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma da tekrar teşekkür ediyorum. Ne yaptıysak hep birlikte yaptık. Seçime giren gruplardaki arkadaşlarıma da başarılar diliyorum. Her şeyin meslek ve oda adına olumlu geçmesini arzu ediyorum.

 

İLETİŞİMLERİMİZİ GÜÇLENDİRECEĞİZ

Tekrardan seçilirseniz ne gibi projeleriniz var?

-Eğitimlere devam edeceğiz. Onun dışında bir de spesifik eğitimler var. Bu uzmanlığı gerektiren eğitimlere de ağırlık vereceğiz. Bir de özellikle gençlerin ihtiyaç duyduğu yabancı dil eğitimlerine de oda bünyesinde ağırlık vereceğiz. Odamızın fiziki yapısında da ciddi değişiklikler düşünüyoruz, iç kısımda. Dışta bir şey yapamıyoruz çünkü müellifimiz mimarlık fakültesi. Onlar da değişikliğe sıcak bakmıyorlar. Sanatsal etkinlikler de devam edecek, bunlara ilave olarak halk müziği çalışmaları veya satranç, masa tenisi turnuvaları olabilir. Meslektaşlarımızın arasında sosyal etkinlikler açısında yurt içi veya yurt dışı gezileri organizasyonları olabilir. Odamızdan istenen görüşlerde biz fikrimizi beyan ediyoruz ama bizim birliğimiz bünyesinde etkin olarak odayı temsil edeceğiz. Ticaret odaları, sanayi odaları ve OSB'lerle ilişkilerimizi daha sık hale getireceğiz. Şu aşamada veri dairesiyle ilişkiler son derece iyi.
Bu yıl biraz zayıf kaldık bu yıl içerisinde ticaret odasıyla bir görüşme yapabildik, sanayi odasını ziyaret bile edemedik, ama bu dönemde bu kurumlarla çok daha sık ilişkilerimizi sürdüreceğiz. Bunların dışında OSB konusunda, mesela Gebze'de 12-13 tane OSB var, bunların yönetimleriyle görüşeceğiz, buradaki şirketlerle bizim ilişkilerimizin sürmesini sağlayacağız. Ara eleman sorununun çözümüne yönelik olarak oda bünyesinde kurslar düzenlemeyi düşünüyoruz. Ayrıca vergi, SGK ve TTK konularında meslektaşlarımız için bedelsiz danışmanlık hizmetlerinin yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. ‘Müşteri memnuniyeti’ kalite belgesinin alımını yaparak oda ile meslek mensubu arasındaki önemli köprünün kurulması da projelerimiz arasında.

4332 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER