GÜNGÖR: ODA DAHA HUZURLU OLACAK

Güngör: Oda daha huzurlu olacak

KSMMMO’nun Aktif Grup başkan adayı Tülin Keçeci Güngör, odada yetkiyi aldıklarında, meslekteki ‘serbest’ unvanını kaldıracaklarını söyledi. Güngör, “Odamızı daha huzurlu bir hale getireceğiz” dedi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)’nın genel kurulunda Aktif Grup’un başkan adayı olarak yarışacak olan Tülin Keçeci Güngör, Türkiye’de 77 mali müşavir odası arasında ilk kadın adayı. Bu durumun eksi bir yanı olmayacağını söyleyen Güngör, kadın meslek mensuplarına ve bağımlı olarak nitelendirilen meslektaşlarına yönelik projelerini anlattı.
Hamilelik ve emzirme dönemlerinde meslekten uzaklaşmak zorunda kalan kadın meslektaşlarına yönelik, bu dönemlerde özel bir komisyon oluşturacağını söyleyen Güngör, “O dönemlerde karşılıksız, ücretsiz onlara hizmet desteği sağlayacağız. Hem de hiçbir müşterisine dokunmadan” dedi. Bağımlı meslek mensuplarının odadaki etkinliklere katılamama konusunda ise butik eğitim projelerinin olduğunu belirtti.


Nasıl bir meslek mali müşavirlik?
-
Zor bir coğrafyada ekonomik, siyasal ve sosyal sorunlarıyla uğraşan sıkıntılı bir ülkede işimiz kolay değil. Kendi içinde sorun üreten, mevzuatı sürekli değişen bir mesleği icra ediyoruz. Sorunlardan birini çözdüğünüzde ertesi günü yeni bir sorunla karşılaşıyorsunuz. Buna rağmen hep pozitif olduk. Dünyanın gelişmiş ülkelerine baktığımızda o ülkelerde de mesleğin geleceğinin tartışıldığını, bununla birlikte sorunların büyük bölümünün çözüldüğünü görmekteyim.
Gelişmiş ülkelerde sorunların çözümünün temel anahtarı mesleki saygınlıktır. Saygınlığın olduğu yerde ücret, tahsilat, angarya gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır. Bizim ülkemizde mesleki saygınlığın daha üst seviyeye çıkarılması için hepimize ciddi görevler düşmektedir. Önce meslek mensupları arasında saygınlık olmalıdır. Meslek mensupları birbirlerini rakip olarak değil, dost olarak görmeli, birbirlerini asla kötülememeli ve birbirlerine bilgiyi paylaşan dostlar ve yol arkadaşları olarak bakmalıdırlar.
Aynı saygınlığın meslek mücadelesinde de olması gerekmekte olup nispi temsili fırsat bilerek çoğalan grupların birbirlerini kötülemek ve kişisel dedikodu yapmak yerine mesleki önerileri tartışarak uzlaşma kültürü içinde mesleğin gelişimine ve mesleki saygınlığa katkı vermeleri gerekmektedir.
Gelecekte ayakta kalmanın yolu imkanlar ölçüsünde güçlerin birleştirilerek, uzmanlaşarak mesleğin icra edilmesidir. Aksi takdirde ayakta kalmak her gün biraz daha zorlaşmaktadır. Biz dünyanın en saygın mesleğini icra etmekteyiz. 26 yılda hep birlikte katiplik denilen bir mesleği aldık ve bugünlere getirdik. 

 

ODA DAHA HUZURLU OLACAK

Aktif Grup’un başkan adayı olarak genel kurulacak katılacaksınız. Türkiye’de 77 oda arasında da yanılmıyorsam ilk kadın adaysınız. Adaylık süreciniz nasıl oldu?

-Aktif Grup olarak uzun süredir aktiftik. Odanın da en büyük grubuyduk. Ben grup içerisinde çıkıp bu grubun başkan adayı olmak istediğimi söyledim ve böylece oldum. Diğer nedenlere gelince; odamızın sorunlarını bilen, bu sorunları ortak akıl ile çözmek isteyen, kurumsal düşünen, dinleyen, ötekileştirmeyip birleştiren, açık fikirli, adalet, tarafsızlık, dürüstlük, şeffaflık ve katılımcılığı esas alan bir yönetim anlayışını hakim kılmak için, üyelerimizin sosyal haklarını koruyup, kültürel ve sosyal etkinlikleri destekleyerek, odamızı daha huzurlu bir oda haline getirip, aidiyet duygusunu oluşturmak için, uzun yıllardır komisyonlarda üstlendiğim görevlerimin oluşturduğu bilgi birikimine sahip olmam, nispi temsil seçim sistemine rağmen meslektaşlarımızın Yönetim Kurulumuzu bir kez daha küçük gruplara ayırmayacağına olan kuvvetli inancım, Avrupa Birliği Standartlarına uygun bir yapılanma ile bütün kurumlarda ve paydaşlarımızın nezdinde hak ettiğimiz Mesleki İtibarımızı bulmak için aday oldum.

 

Kadın aday olmanız avantaj getirebilir mi?

-Bu meslektaşlarımızın göstereceği teveccühe bağlı. Artı olabilir, eksi olmaz diye düşünüyoruz.

 

‘SERBEST’ UNVANINI KALDIRACAĞIZ

Odada yetkiyi aldığınız takdirde ne gibi projelerini hayata geçireceksiniz? Kadın meslek mensuplarına yönelik ayrı bir projeniz var mı?

-En büyük sorunumuz mücbir sebebimiz yoktur. Mükelleflerin tüm beyannamelerini vermek zorundasınız. Bizim burada meslektaş dayanışmasıyla, hamile veya emziren arkadaşlarımızın o dönemlerinde bir komisyon oluşturup o dönemlerde karşılıksız, ücretsiz onlara hizmet desteği sağlamak, ve de bunu hiçbir müşterisine dokunmadan bunu yapmak. Bunun dışında da; Bilgiye Erişim Merkezi ile meslektaşlarımıza daha çabuk ulaşabilmek için odadaki yayınlarımızı elektronik ortamda Kocaeli'deki tüm meslek mensuplarının hizmetine sunacağız. Yeni Online Bilgi Merkezi de günlük bilgi ihtiyacınıza ve mevzuat sorunlarınızın çözümüne güvenilir kaynak olacak. Odamızın tüm süreçleri elektronik ortama taşınacak.
Uzmanlaşma teşvik edilerek üyelerimize yeni iş imkanları kazandırılacak. Oda hizmet binamızda üyelerimizin, ailelerimizin kullanacağı kütüphane ve kafeteryanın hizmete açılması. Büro yönetim rehberinin oluşturulması. Mesleki alanda ihtiyacımız olan ve aksayan eğitimleri tekrar başlatacağız. Bağımsız Denetçilik, Kamu Gözetim Kurumu, TFRS, UFRS kavramları hayatımıza girdi ama, bu konuda hiçbirimiz yeterli ve gerekli bilgiye sahip değiliz. Bu konulara yoğunlaşacağız.
Çok yoğun çalışan, sosyal aktivitelere zaman ayıramayan ve tüm hayatı stresle geçen bir meslek grubu olduğumuz için kişisel gelişim eğitimleri ve sosyal aktiviteleri planlayarak hayata geçireceğiz. Sosyal sorumluluklarımızı hiç unutmayacak, TÜRMOB, Ticaret ve Sanayi Odaları, Esnaf Odaları, SGK, Defterdarlık, Vergi Daireleri, Ticaret Sicil Müdürlüğü vb. diğer kurumlar ile bağımsızlık, disiplin ve etik ilkelerini unutmadan meslektaşlarımızın çıkarlarına olan her birliktelikte yer alacağız.
İlçe temsilcilik binalarının yenilenmesi ve mülkiyetlerinin alınmasını sağlayacağız. Ara eleman yetiştirme projesini hayata geçireceğiz. Mesleki sorunları çözmek amaçlı, yönetim kurulu üyeleriyle gereken her türlü ziyaretlerde bulunularak, tüm taraflarla geniş katılımlı toplantılar düzenleyerek çözümler üreteceğiz.

 

Genç meslektaşlara yönelik de projeleriniz var sanırım, onlar nelerdir?

-Meslek unvanındaki 'serbest' sözcüğünüzü kaldıracağız. Bir nebze mesleğimizi ikiye bölerek yapılan sınıflandırmayı kaldıracağız. Bağımsız denetime tabi şirketlerde üyelerimizin istihdamını sağlayacağız. Yarar ve değer sunan sektörel eğitimler vereceğiz. Hizmet aktiyle çalışan arkadaşlarımız için firma içi butik eğitimleri onlara uygun saatlerde yapacağız. Kişisel gelişim ve çalışılan sektöre uygun eğitimlerle meslektaşlarımızı daha donanımlı kılacağız.

 

BUTİK EĞİTİMLER VERECEĞİZ

Genel kurullara katılım oranı hakkında ne söylemek istersiniz? Bağımlı meslek grubundakilerin katılımları genelde az oluyor sanıyorum.

-Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bizim meslek unvanımızla ilgili sıkıntılarımız var. Nasıl bir sıkıntı bu, serbest mali müşavir ve serbest sözcü. Bir de bağımlı arkadaşlarımız var. Aslında onlar bağımlılığı ve serbesti ortadan kaldırmak için vereceğimiz önergeler olacak. Bunları kaldırmak istiyoruz, çünkü, dünyada hiçbir mesleğin başında serbest ya da bağımlı diye bir terim yok. Sadece bizim meslekte var. Bağımlı arkadaşlara gelince, oylamalara katılmalarını çok istiyoruz. Geçmişte de söylenen şuydu; 'biz odanın seminerlerine, eğitimlerine katılamıyoruz. Çünkü saatlerimiz uymuyor.' Biz saatleriyle ilgili de düzenleme yapacağız. Butik eğitimler vereceğiz. Yani, mesela firma çalışıyor, o kişilerin uygun günlerine ve saatlerine göre eğitim vermek üzere planlamalarımız olacak.

 

Genel kurul hakkındaki temennileriniz nelerdir?

-Diğer adayların hepsine başarılar diliyorum. Biz daha heyecanlı gibiyiz, çünkü ben bir kadın aday olarak bu heyecana istekli olmakla bunu yaptım. Grubum da bana destek verdi. Güzel bir kurul olacak, seviyeli geçeceğine inanıyorum. Eğitimli bir meslek kuruluşuyuz, sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.

3692 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER