GÜRPINAR: ANAYASA YAPMA YETKİMİZ YOK

Gürpınar: Anayasa yapma yetkimiz yok

DSP eski İl Başkanı avukat Selman Gürpınar, yeni bir anayasanın ancak ilk 4 maddeyi değiştirmekle olabileceğini söyleyerek, “Anayasamız yeni bir anayasa yapma yetkisi tanımıyor. Bizim sorunumuz bürokrasi ve anayasalara uymama sorunudur. Yöneticilerimiz yasalara uymadan hareket ediyor” dedi

Demokratik Sol Parti (DSP)’nin eski il başkanlarından avukat Selman Gürpınar, bu hafta yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarındaki konuğumuz oldu. Her iki konudaki gelişmeleri yakından takip eden Gürpınar, geçtiğimiz aylarda da yaptığı basın açıklamasıyla konu hakkındaki düşüncelerini ifade etmişti. Gürpınar’la bu iki konuyu biraz daha açarak konuştuk. ‘Yeni bir anayasa yapmak’ ifadesinin ancak bizim anayasamızda ilk 4 maddede değişiklik yaparak olabileceğine dikkat çeken Gürpınar, “Şu anki anayasa bize yeni bir anayasa yapma yetkisi vermiyor. Ancak ne tesadüftür ki, 2007'den beri hazırlanan anayasa taslakları ilk 4 maddeyi değiştiren taslaklardır” diyor, iktidarın bu konudaki ısrarına dikkat çekiyor.

Ülkede yeni bir sistem sorununun olmadığını söyleyen Gürpınar, “Biz daha parlamenter sistemi bile iyi bilmiyoruz. Bizim tek sorunumuz var, o da bürokrasi” dedi.  Bürokrasinin çözülmeden ülkedeki hiçbir sorununun çözülemeyeceğini söyleyen Gürpınar, “Esas sorun anayasa sorunu değil yasalara ve anayasaya uymama sorunudur. Yönetici kadrolarımız anayasalara ve yasalara uymadan hareket ediyorlar” dedi.

 

Yeni anayasa tartışmalarından başlayalım.. Ortaya atılan düşünceler ve toplantılar hakkında ne düşünüyorsunuz? 

Anayasa zaten ülke gündeminden düşmeyen bir konu. Cumhuriyet kuruldu kurulalı bu anayasa değişmiş, yenilenmiş. İktidarı ele geçirenler anayasayı kendi lehlerine çevirebilmek için her türlü mücadeleyi yapmışlar, başaramayanlar da zaten yeri geldi mi cezasını almış, idam edilmiş. Yani bunu buradan değerlendirmek lazım. Anayasa değişikliği temelde olur çoğu ülkede fakat bu son dönemde yapılan anayasa değişikliğini diğerlerinin önünde bir değişiklik olarak görüyorum.

 

DARBE ANAYASASI DEĞİL

En son anayasamız 1982 anayasası birçok kez değiştirildi ancak yine de 'darbe anayasası' olarak anılmaya devam ediliyor...  

İlk anayasamız 1921 anayasasıdır. İkinci anayasa 1924 ve üçüncü anayasa ise 1961 anayasasıdır. 61 anayasası darbe anayasasıdır. Bunu AKP diyor ama, evet hükümete bir darbe olmuştur. Aynı şekilde 1982 anayasası da bir ihtilal anayasasıdır. İhtilal anayasaları anayasal sistemi değiştirdikleri için önem arz eder. Fakat 1980 yılından 2016 yılına kadar anayasamızın toplam 112 maddesinde 17 sefer değişikliğe gidilmiştir. Bugün halen daha bu mevcut anayasamıza 80 darbesinin anayasası gözüyle bakıyorlar. 80 darbesi sonrasında yapılan anayasa metni ile bugünkünü karşılaştırdığınız zaman aradaki büyük farkı zaten göreceksiniz. Bugünkü anayasa 80 darbesi anayasası değil. Bugünkü anayasa 80 darbesinden sonra defalarca değiştirilmiş, demokratik hale getirilmiş anayasa. Yeterli mi? Tabii ki değil, bizim de değiştirilmesini istediğimiz durumlar var. Ama bugünkü anayasanın değiştirilmesinin söylemi başkanlık sistemi söylemidir. 2007'de cumhurbaşkanlığı söylemi vardı, 2010'da yargısal değişiklik söylemi vardı, bugün de başkanlık söylemi var.

 

Bu yeni anayasa tartışmaları ne derece samimi? Olası bir düzenlemede sizce ne gibi değişiklikler olmalı?

 Anayasa değişikliği, onu ortaya sunacak olanlar tarafından hazırlanır. Sonra bize sorarlar kabul ediyor musun etmiyor musun diye. Bunun usulü de bir tane çok can alıcı bir madde koyarlar, yine öyle yapacaklar. Başkanlığı bir maddeye koyacaklar ama diğer maddelerde ise albenilik maddeler konulacak. Halka da bunu satacaklar zaten. Halk bunu konuşacak. Başkanlık diye diye şu anda insanlara alıştırılma yöntemi var. İsim olarak biliyoruz içeriğini bilen yok. 2007'den beri yapılan anayasa taslaklarını inceliyorum, hiçbirisinde başkanlık maddesiyle ilgili bir madde görmedim. Bize hangi maddeyle bunu yazacaklarını göstermediler.

 

Yeni anayasa karşısında mücadele nasıl olacak?

Bu toplum kolay kolay size anlattıklarımı anlayacak ya da anlasa bile kabul edecek bir toplum değil. Ben bu toplumdan çok fazla bir şey beklemiyorum. İstediğim bu toplumda gerçek anlamda Türk milliyetçiliğini savunanların devrimsel hareketleri olacaktır. Bu da halkın desteğiyle olmaz. Hiçbir devrim halkın desteğini almamıştır. Devrim baskıyla, zorlamayla olur. 

 

Yeni anayasa konusunda referandum yapılmalı mı sizce?

Çok teknik bir konu. Referandum demek yasal taslağın resmi hale getirilmesi için halka oylatılmasıdır. Bu doğrudan doğruya halkın katılımıyla olan usül değildir. Halkın kendi anayasasını kendi yapması demektir bu. Halbuki oylamaya sunulan maddeleri halk mı yazıyor? Hayır. Birileri yazıyor ve halka soruluyor olsun mu olmasın mı diye. Halk burada dolaylı olarak katılıyor. Halk anayasayı anlayabilmekten acizdir. Teknik bir kavramdır, bunun eğitimini almış olması lazımdır halkın. Bu yüzden anayasa değişikliğinin referanduma götürülmesi gereksizdir ve tehlikeli sonuçları olur. İktidarın yönlendirdiği şekilde halk buna evet veya hayır der. 


PARLAMENTER SİSTEMİ BİLMİYORUZ
 

Peki başkanlık söyleminin ortaya çıkışı nasıl oldu ülkede?

Başkanlık söylemi 2007, 2009 yılından sonra konuşulmaya başlandı. Neden bundan önce konuşulmadı, 2007'de bir şey oldu. Cumhurbaşkanlığı krizi yaşandı. Parlamento 102. maddeye göre cumhurbaşkanını 3/2 yani 367 vekil sayısıyla seçecekti. Anayasa mahkemesi, AKP 367 sayıyla parlamentoda toplanamadığı için cumhurbaşkanlığı seçimini iptal etti. 2007'den sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerine hep siyasi gözle baktılar. Ben hukukçu olarak o kararı savunan biriyim. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar hukuken doğru. Burada böyle bir durum olunca cumhurbaşkanını halk mı seçsin diye referandum yaptılar. Onun altında da bu maddeyi kaldırdılar. Toplantı yeter sayısı getirdiler. Burada bir sorun baş gösterdi. Ak Parti, Recep Tayyip Erdoğan şahsında kurulmuş bir parti. Yani Tayyip Erdoğan istemediği sürece kolay kolay bir şey olmaz Ak Parti'de. Lider partisidir, demokrat bir parti değildir. Dolayısıyla Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ikisinin arasında bir sorun yaşanmadı gibi gözüküyor ama dönüp Gül'ün danışmanının yazdığı kitaba baktığımızda, işin altında sorun yaşandığı gözüküyor. İktidar ve cumhurbaşkanı arasında mutlaka sorun yaşanır. 

Bu sorunu gidermek Erdoğan'ın gücüyle mümkün olabildi. Bizde üç kuvvet vardır. Bütün mesele cumhurbaşkanı başbakan ve bakanlar kurulunun yetki tartışması üzerine şekilleniyor. Başbakan ve bakanlar kurulu yaptıklarından sorumludur, yargılanabilir. Cumhurbaşkanı ise sorumsuzdur, vatana ihanet dışında yargılanamaz. Cumhurbaşkanını zaten parlamento seçiyordu. Seçilme sayısı neden 367, isteniyor ki sadece iktidar partisi değil, muhalefet de seçsin istiyor. Uzlaşı olsun istiyor. Ahmet Necdet Sezer öyle seçildi. Uzlaşılarak seçildiği için cumhurbaşkanı değer kazanıyor ve o yüzden sorumsuz sayılıyor. Fakat 2007'den sonra cumhurbaşkanlığı seçiminde değişiklik olunca cumhurbaşkanının parlamentoyla bağı kalmadı. Doğrudan halk seçiyor artık. Başbakan ve bakanlar kurulu da halk tarafından seçiliyor. Peki bu ikisi çakışırsa ne olacak, ikisi de yürütme. Zaten şu an o sorunu yaşıyoruz. Erdoğan'ın bu çarpışmayı yok etmek istemesiyle başkanlık sistemi doğdu. Başkanlık sistemi; başbakanlık, bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanlığı yapısını kaldırıyor yerine sadece başkan ve başkanın seçeceği hükümet kurulacak. Tehlikeli bir sistem. Başkanlık sistemi konuşulur da biz daha parlamenter sistemi bilmiyoruz.

 

İlk 4 maddeyle bir bağlantısı olabilir mi başkanlığın?

Hayır. Önceden de söylediğim gibi yönetimsel sistem değişikliğidir. İkili sistemle parlamenter sistemini kullanıyoruz. Yürütmedir bu. Birbirini dengeler, birbiriyle çatışmaz. Başkanlık da ise bu yok. Başkanlığın ilk 4 maddeyle ilgisi yok. O olay çok farklı.

 

İLK 4 MADDEYİ DEĞİŞTİREMEZSİNİZ 

Bazı kesimler ilk 4 maddeden dolayı eleştiri yapıyor...

Başkanlık parlatılan bir şey. Belki başkanlık parlatılacak, altında da ilk 4 maddeyi değiştirme olasılığı var. Devletlerde anayasa, anayasa değişikliği ve tümden değişiklik yollarıyla yapılır. Ya mevcut anayasanın maddelerini değiştirirsiniz ya da var olan anayasayı tümden değiştirirsiniz. Madde değiştirme her zaman yapılır, tümden değişme ise ancak iki koşul var olduğu zaman yapılır; ya yeni  bir devlet kuruyorsunuzdur ya da anayasal bir darbe olmuştur. Başka bir şekilde yapamazsınız 'yeni anayasa' dedikleri kavramı. Şu anki anayasa bize yeni bir anayasa yapın demiyor, böyle bir yetki de vermiyor. Tam tersini diyor, bu anayasanın ilk 4 maddesini değiştiremezsin ve değiştirilmesini teklif dahi edemezsin diyor. Bu yüzden yeni bir anayasa yapamayız. Ne yapabiliriz, ancak anayasanın değiştirilmesi mümkün olan maddelerini değiştirebiliriz. Onlar da ilk 4 maddenin dışındaki maddelerdir. Yeni anayasa dendiği zaman ise amaç ilk 4 maddeye müdahale etmek oluyor. Ancak ne tesadüftür ki, 2007'den beri hazırlanan anayasa taslakları ilk 4 maddeyi değiştiren taslaklardır. Hepsi buna müdahale ediyor çünkü amaç bu.

 

Yaz aylarında yeni anayasa için referandum yapılması konuşuluyor. Bu kadar kısa sürede bir anayasa taslağı oluşturulması ne derece sağlıklı olur?

Devlet organ eliyle yürür. Anayasa ile varlıklarını kurarlar. Anayasada ne yazıyorsa ona göre devleti yürüyoruz. Anayasa devlet organlarının üzerindedir. Hiçbir devlet organı anayasa olmadan bir yetkiyi kullanamaz. Bu anayasal suçtur, ihlaldir. Referanduma nasıl gidileceğine bağlı. İlk 4 maddeyi değiştirerek geliyorsan bu ülkede kaos çıkar. Hükümetin dikkatli adım atması gerekiyor bu ortamda.

 

DEĞİŞİKLİĞİ CEMAAT YAPACAKTI 

Değiştirilmesi teklif edildiği süre içerisinde şu anki mevcut anayasaya göre bu anayasayı ihlal olmayacak mı?

Deniz Gezmiş anayasayı yok etmeye teşebbüs etmekten idam edildi. Anayasayı yok etmeye teşebbüs etmek biz de bugün idamlık olmasa da ağır müebbet hapislik bir suçtur ve cezası da odur yani.

 

Bu iki kavramın bağlantısı nedir?

17-25 Aralık olaylarına gelen süreçte sivil anayasa platformu diye bir platform vardı. Kimdi bu platformun idarecileri; cemaat. Başlarında Osman Can vardı. Eski anayasa röportörü. Bu adam cemaatçi. Platformun başında bu vardı. Kocaeli'de her sene toplantı yapıyorlardı. Orada konuşulanlar neydi biliyor musunuz? İlk 4 madde değişsin mi değişmesin mi. Bütün mesele bu. Şimdiki anayasa askeri anayasa ya bunlar sivilini yapacaklar. Bunun alt yapısı yapıldı, ilk 4 maddenin değiştirilebilmesi için halk yavaş yavaş hazırlanmaya başlandı. 17-25 Aralık olayları olmasaydı belki de bugün çoktan bu değişiklik olmuştu, ciddi söylüyorum. Bunun hazırlığını cemaat yapıyordu. Recep Tayyip Erdoğan, Ergun Özbudun önderliğinde bir taslak hazırlattı. İlk o olmuştu, yeni anayasa taslağı. Sivil toplum kuruluşları bunu değerlendirdi. İlk 4 maddesinde değişiklik vardı ama o kadar ince dokunmuşlar ki kimse farketmedi.

 

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİNİ KORUMALIYIZ

İlk 4 maddenin değiştirilmesinde niye bu kadar ısrarcılar peki? 

Bizim topraklarımızda üç büyük milliyetçilik yatar. Türk, Kürt ve Arap milliyetçiliği. Bugün Türk Milliyetçiliği yok edilmeye çalışılan bir olgu. Atatürk milliyetçiliği açıklıyor zaten; "Bu topraklarda var olan yüksek Türk kültürü..." Yani bu topraklar Türkçe konuşuyor, Türk geleneklerin yaşıyor. Diğer kültürler üzerinde Türk kültürü daha etkin olduğu için Atatürk yüksek Türk kültürü adı altında Türk milliyetçiliği kurdu. Türk milliyetçiliği bunun için önemli, bu yüzden korumalıyız. Ama yok edilmeye çalışılıyor. Yok ırkçıymış, Kürtleri yok sayıyormuş. Bugün Kürtler hangi hakkı elde edemiyor. Kürtçe konuşmak mı yasak? Kürtçe eğitim almak mı yasak? İstekleri ne?

 

Özerklik?
O öyle kolay değil, kurabiliyorlarsa kursunlar. Devlet kurmak kanla olur. Kimse kimseye bedavaya devleti vermez. O da kolay değil, etek giyilerek devlet kurulmaz.


YASALARA UYMAMA SORUNU VAR

Bir hukukçu olarak başkanlık sistemini halka nasıl anlatabilirsiniz? Türkiye'ye uygun bir sistem mi bu?

Başkanlık bu ülke kurulurken düşünülmüş ve tartışılmış bir sistem. Ülkeye uygun olmadığı tescil edilmiş bir sistem. Neden tescil edilmiş. Çünkü bizim kültürümüzde lider kütü vardır. Lidere bağlı yürürüz. Bizi yüzyıllar boyunca liderler yönetmiş. Liderin bu kadar öne çıktığı noktada önemli olan yetki gaspı yapmasını önleyecek emniyet supaplarını genişletmektir. Ne yazık ki başkanlık sisteminde bu yok. Cumhurbaşkanımız veya başbakanımızın sorumluluk alanları belli, ona göre anayasaya uysalar hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Ancak cumhurbaşkanı anayasanın önüne geçtiği için sıkıntı yaşamaya başladılar. Mesele bu sıkıntıdan dolayı yaşanıyor. Cumhurbaşkanı başkan olursa sorumsuzluğunu da devam ettirecek. Bunu istiyor. Ülke için değil kendisi için istiyor. 

 

HDP'nin özyönetim gibi bir talebi var. Buna karşılık başkanlık sistemini destekleme ihtimalleri var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

HDP veya PKK bunu zaten istiyor. Dolmabahçe protokolünde bile bunların olduğu söyleniyor. Olabilir bilemiyoruz. Ama bu yapıldığı zaman ülkede işler kolay yürümez. Başkanlık bir sorun özerlik de bambaşka bir sorundur. Özerk olunca ne yapacaklar, fiili olarak sınır ayrımı yapacaklar. Yapabiliyorlarsa yapsınlar bu işler kolay değil. Biz de ona karşı ne adım atılması gerekiyorsa çekinmeden atarız.

 

 

TEK SORUN BÜROKRASİ

İktidar, parlamenter sistemin miladını doldurduğunu söyleyerek, başkanlık sistemini savunuyor. Parlamenter sistemi güçlendirmek de var bir yandan, ama buna yanaşılmıyor. Siz bu konuda ne önerebilirsiniz, mevcut sistemde ne değişmeli?

 Bürokrasi. Başka hiçbir şey değil. Parlamenter sistemde tek sıkıntı bürokrasidir. Halk bürokrasiyle baş başa kalınca sorun yaşıyor. Halk doğrudan doğruya parlamentoyla sorun yaşamıyor ki. Yasa yapmıyor diye dövülen ya da eleştirilen milletvekili duydunuz mu? Parlamentodakilerin yasa yapmaktan başka görevi var mıdır? En önemli görevidir bu. Biz de eleştirilen parlamenter sistem değil bürokrasidir. Düzeltmek de kolay değildir. Yasalara uygun denetime izin veren bir anlayışla düzeltmeliyiz. Mesela memur suç işlediği zaman bunun yargılanmasına izin verilmesi gerekiyor. Bürokrasi çözülmeden hiçbir sorun çözülmez. Başkanlık gelince bürokrasi de çözülecek mi? Devlet vatandaşla bürokrasi aracılığıyla bir araya gelebilir. Vatandaş devletin yüzünü bürokraside görür. Bunların sorunları düzelmediği müddetçe isterse padişahlık gelsin yine çözülmez. Mesele sistemi değiştirmek değil mesele vatandaşa dokunan değinen sistemi, bürokratik sistemi değiştirmektir. Şunu da ekliyeyim, ben başkanlık sistemine karşı değilim. Olabilir. Ama kişisel isteklerle olacak bir başkanlığa karşıyım. Ak Parti'nin istediği başkanlığa karşıyım. Yoksa önümüze sunsunlar taslağı görelim. Belki de diyecekler ki başkan halkın oyuyla seçilecek ve şunları yaparsa ceza alacak. Sıkıntı yok ki o zaman, başkanın yetkilerini görürüz. Ona göre seçeriz ama bizi bunu sunmuyorlar.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu işi yakından takip eden biriyim. Esas sorun anayasa sorunu değil yasalara ve anayasaya uymama sorunudur. Yönetici kadrolarımız anayasalara ve yasalara uymadan hareket ediyorlar. Baştakiler değil belediye yetkilileri, memurları da yapıyor. Baştaki ne gösteriyorsa herkes o doğrultuda hareket ediyor.

3097 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER