HALKTAN SİRMEN'E DESTEK YAĞIYOR

Halktan Sirmen'e destek yağıyor

2002 yılında İZGAZ şebekesinin yapımı sırasında görevini kötüyü kullandığı gerekçesiyle açılan davada verilen 6 yıl 3 aylık cezası onanınca cezaevine giren Sefa Sirmen’e destek yağıyor. Siyasetçisinden vatandaşına kadar herkes Sirmen’e haksızlık yapıldığını düşünüyor

İzmit Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Sefa Sirmen ve Hikmet Erenkaya dahil 15 kişi hakkında 2002 yılında İzmit Gaz A.Ş. (İZGAZ) şebekesinin yapılmasında görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla dava açılmış, yıllar süren davada mahkeme 2011 yılında beraat kararı vermişti. Ancak Yargıtay Sirmen ve aynı davadan yargılanan eski belediye başkanı Erenkaya hakkında verilen beraat kararını bozdu. İki isim vekillik yaptıkları dönem dokunulmaz oldukları için zaman aşımı işlememişti. Yargıtay’ın gönderdiği dosya Kocaeli 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmüş, mahkeme iki isme 6’şar yıl 3’e ay hapis cezası vermişti. İki isimde kararı temyize götürdü ve önceki gün Erenkaya’nın dosyasının yeniden incelenmesine karar verirken Sirmen’in ise cezasını onamıştı.

 

KENDİSİ GİTMİŞTİ

Kararın önceki gün sabah saatlerinde uluşmasının ardından ise Gölcük İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler hemen harekete geçti. Telefonla Sirmen’e ulaşan ekipler, gözaltı işlemi yapacaklarını belirtti. O sırada İhsaniye’deki evinde olan Sirmen, ekiplere “İhsaniye merkezde buluşalım, beni evden almayın” dedi. Bunun üzerine ekiplerle İhsaniye merkezde buluşan Sirmen, daha sonra onlarla birlikte cezaevine teslim oldu.

 

CEZAEVİNE KOŞTULAR

Sirmen’in tutuklanması kentte adeta bomba etkisi yarattı. CHP’li isimler hemen Kandıra Kapalı Cezaevi’nin önüne gitti, yaşanan gelişmelerle ilgili bilgi almaya çalıştı. Yine CHP’li bazı isimler Sirmen ile görüşmeyi de başardı. Sirmen’in moralli olduğu söylenirken, herkese de selamlarını ilettiği kamuoyuna duyuruldu. Sefa Sirmen’in 6 ayı kapalıda olmak üzere yaklaşık 2 yıl cezaevinde kalması bekleniyor.

 

BİREYSEL BAŞVURU

Sirmen cezaevindeyken avukatları da boş durmuyor. Sirmen’in avukatları arasında olan ve bu dosyayla ilgilenen Ankaralı avukat Enver Aslan, Ankara’da bazı girişimlerde bulunmaya başladı. Aslan’ın önümüzdeki içerisinde Sirmen için verilen kararın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunacağı öğrenildi. Ayrıca CHP milletvekili Tahsin Tarhan’ın da Sirmen’e televizyon ve kitap ulaştırmak için girişimde bulunduğu bilgisine ulaşıldı.

 

SOSYAL MEDYADA

Tutuklanması büyük bir şok etkisi yaratan Sefa Sirmen’e sosyal medyadan da destek yağdı. Ayrıca gazete olarak kentimizin önemli isimlerine ulaştık, onların da görüşlerini aldık. Kimi arasak Sirmen’in tutuklanmasının siyasi olduğunu söyledi. Yine ilimizdeki birçok kişi sosyal medya hesaplarından Sefa Sirmen’in fotoğrafını paylaşarak desteğini esirgemedi. Sirmen ile birlikte o dönemde çalışan isimler de İZGAZ’ın yapılışının bir mecburiyet olduğunu ve ortada bir kamu zararının olmadığın ifade etti. Sirmen için ortak olarak söyleyen ise ‘Allah yardımcısı olsun’ oldu.

 

 

ACI VE SAÇMA

Dowdy Mağazası’nda çalışan Erkan Sak, Sefa Sirmen’in tutuklanmasının saçma olduğunu öne sürerek şunları söyledi: “Siyasetin getirdiklerini kullanmak bence her insanın hayalidir. Bunun büyüğü ya da ufağı olmaz. Fakat bu konuda halka mal olmuş ve affedilmiş bir belediye başkanını insanların gözünde büyük hırsız vs. hale dönüştürmek çok acı ve saçmadır. Günümüz siyasetinde kepçelerle ve TIR’larla paraları sıfırlayan siyaset, bence bir şeylerin hazırlığındadır. Bunun için öç almaktadır. Herkesin hakkında hayırlısı olsun.”

 

Ramazan TOPAL

 

 

ÖZELLİKLE YAPILMIŞ OLABİLİR

Hikmet Kolonyaları çalışanı Emine Olguntürk ,Sirmen’in tutuklanmasının özellikle yapılmış olabileceğini söyleyerek şunları dile getirdi: “Bu durumun partiler arası bir şey olduğunu düşünüyorum. Herkes çok mu ak? İnsanlar artık sadece suçlu olduğu için cezaevine konulmuyor. Hukuk ve yargıya da güvenemiyoruz. Kendisine haksızlık yapılmış olabileceğini düşünüyorum çünkü bundan önce suçsuz olanların da içeri alındığını gördük. Güvensizliğimiz var, özellikle yapılmış olabilir.”

 

Emine OLGUNTÜRK

 

 

 

MEYVE VEREN AĞAÇ TAŞLANIR

Asri Manav Kuruyemiş dükkanı esnafından İlyas Kırlı ise Sirmen’e yapılanları meyve veren ağacın taşlanması olarak nitelendirerek, şunları söyledi: “Suç varsa Sirmen, değil cumhurbaşkanı da olsa cezasını çekmeli. Bu bütün herkes için geçerli. Eğer ortada bir suç varsa kimin olduğu irdelenmeden cezasını çekmeli. Fakat şöyle de bir durum var ki meyve veren ağaç taşlanır. Sanırım bu cümle her şeyi açıklamaya yetiyor.”

 

İlyas KIRLI

 

İZMİT’İ İZMİT YAPTI

Kapaönü esnaflarından kasap Tayyar Yücetaş, Sirmen’in İzmit’i İzmit yapan insan olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sirmen’in tutuklanmasına çok üzüldüm, dünya efendisi bir insan. Halk çocuğu, insan  evladı, güler yüzlü, herkese saygısı ve sevgisi olan bir insan. Rabbim kurtarsın, çıkması için dua ediyorum. Tam bir İzmit çocuğu, yapıcı ve yardımsever bir insandı. Kendisine yardım için giden hiç kimseyi geri çevirmezdi. İzmit’e yaptıkları ise tartışmaya açık bir konu değil, İzmit’i İzmit yapan insandı.”

 

Tayyar YÜCETAŞ

 

 

YAPILAN YANLIŞTIR

İzmit merkezde çalışan Recep Ataç ise Sirmen’e azılı bir suçlu muamelesi yapılmasının doğru olmadığını söyleyerek şunları dile getirdi: “Suçu var mı  yok mu bilmem, ona yargı karar verir. Fakat şöyle bir durum var. Bayrama bir hafta kalmış, bu adamın yeri yurdu belli. Kendisine azılı bir hırsız gibi muamele yapılması yanlış. Halka mal olmuş, yıllarca siyaset yapmış bir insan. CHP ya da MHP fark etmez, parti gözetmeksizin yapılan yanlıştır. Bayram üstü böyle bir şeyin yapılması öküz altında buzağı aramak oluyor.”

 

Recep ATAÇ

 

 

YUVACIK BU KENTE KATKIDIR

Belediye İş Hanı’nda esnaflık yapan Turan Sarıbay ise Sirmen ile ilgili olarak durumun üzücü olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: “Şahsen böyle bir durumun yaşanmış olmasına üzüldüm. Suçlu olabilir, böyle bir şey yaşanmış olabilir o konuda bir yorum yapamam ama İzmit için yaptıkları da herkes tarafından biliniyor. Diğerlerini saymıyorum ama sadece Yuvacık Barajı bile bu kent için çok büyük bir kazanımdır, katkıdır. Suçun olup olmadığını da iyice de araştırmak gerekir.”

 

Turan SARIBAY

18466 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 20 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER