HUKUKÇULAR HAYVAN HAKLARINI KONUŞTU

Hukukçular hayvan haklarını konuştu

Türkiye Baroları 6’ıncı Hayvan Hakları Kurultayı başladı. Kurultayda hayvan hakları ve hayvanlara yapılan kötü muameleler konuşuldu

Türkiye Baroları6’ıncı Hayvan Hakları Kurultayı Kocaeli Barosu’nun ev sahipliğinde Luxor Garden Hotel’de gerçekleşti. Kurultaya 41 ilin barosundan temsilciler katıldı. Kurultaya aynı zamanda Hayvanlara Adalet Platformu üyeleri de katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kurultayın açılış konuşmasını Kocaeli Baro Başkanı Av. Sertif Gökçe gerçekleştirdi.

 

BİZİ YÜREKLENDİRDİNİZ

Gökçe konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Katılımınızla bizi dünyanın daha iyi bir yer olacağı hususunda yüreklendirdiniz. Bugün burada ortak bir duyarlılığı paylaşmak ve mevcut sorunlara kalıcı çözümler bulabilmek için toplanmış bulunuyoruz. Hayvan Hakları Evrensel Bildirisi’nde de belirtildiği gibi; bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve var olma ve saygı görme hakkına sahiptirler. Bir diğer canlı türü olan insan, öbür canlıları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez.

 

DEHŞETE KAPILIYORUZ

Geçmişte olduğu gibi günümüzde de bu konuda gereken bilincin hala geliştirilemediğini, kendilerini savunma imkanından yoksun olan hayvanlara her fırsatta kötü muamele edildiğini, bir kap su ve mama koymanın bile esirgendiğini, bakımevi adı altında çoğu zaman hastalık kaparak ya da diğer başka şekillerde hayatlarını kaybedecekleri yerlere tutsak edilmek suretiyle yaşadıkları yerlerden koparıldıklarını, henüz yavru olan köpeklerin bile hukuka aykırı olarak toplanarak yaşamalarına izin verilmediğini ve ne acıdır ki, toplumun bir kesimi tarafından bu savunmasız canlılara işkence yapıldığını dehşete kapılarak ve üzülerek görmekteyiz.

 

İNSAN ONURUNA YAKIŞMAYAN

Bugün, insanlığa ve insan onuruna yakışmayan bu hastalıklı davranışlar karşısında sessiz kalmak, tepki göstermemek, kötülüğün, zalimliğin ve vahşetin artarak çoğalmasına izin vermek anlamına gelmektedir.  Hepimizin bildiği üzere, kardeşçe ve insanca yaşayabileceğimiz başka bir dünya mevcut değildir. Bu anlamda, toplumu bilinçlendirmek ve hayvan hakları konusunda duyarlılığı arttırmak noktasında biz hukukçulara büyük bir görev ve sorumluluk düşmektedir.

 

SEVGİNİN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ

Kocaeli Barosu olarak, her zaman hayvan hakları konusunda atılacak adımların öncüsü ve destekçisi olacağımızı, siz değerli meslektaşlarımıza, konuklarımıza ve tüm halkımıza belirtmek isterim. Gösterdiğiniz duyarlılık için sizleri yürekten kutluyor, tüm canlıların haklarına saygı gösterildiği, sevgi ve saygının hüküm sürdüğü bir toplumda hep beraber yaşayacağımız günlere kavuşmak dileğiyle sonsuz selam ve sevgilerimi sunuyorum."

 

SUNUMLAR YAPILDI

Gökçe’nin konuşmasının ardından Kocaeli Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Av. Mücella Elgin, Türkiye Barolar Birliği Temsilcisi Av. Buğcan Çankaya ve İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Başkanı Hülya Yalçın konuşmalarını gerçekleştirdi. Konuşmaların ortak vurgu hayvan haklarının önemi ve hayvanlara yapılan kötü muamele oldu. Konuşmaların sonrasında katılımcı barolar ve Hayvanlara Adalet Platformu üyelerinin sunumlarını gerçekleştirdi.

1473 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER