HURDAYA HAYAT VERİYORLAR

Hurdaya hayat veriyorlar

Hayatını CJ ve CJ meraklıların bilgi ihtiyaçlarına adamış İzmitli genç İlkan Tek, “Bu araçların bir ruhu var. O nedenle hayran kitleleri var” dediği CJ serisi ciplerle ilgili bir bilgi paylaşımını da Bizim Kocaeli aracılığıyla yaptı

Bu hafta başka bir tutkuyu ele alıyoruz. Civilian Jeep, yani sivil cip, yani CJ’yi konu edeceğiz, CJ merakını, hobisini enine boyuna masaya yatıracağız sizlerle… Konuğumuz da bu işe ilkokul çağında merak sarmış, hali hazırda bu iş için kullandığı bir garajı, garajında 5 adet de CJ’si olan İzmitli bir hemşehrimiz, kardeşimiz İlkan Tek. 

 İlkan Tek geçimini granit, mermer mutfak tezgahları yaparak kazanıyor ama bulduğu her boş dakikayı garajında, hobisi üzerine değerlendiriyor. ‘Bu heba olmamalı’ diyerek aldığı Jeep’leri orijinalliğini bozmadan yeniden hayata döndürmenin mücadelesini veriyor, hayata döndürdüklerinin de mutluluğunu, gururunu yaşıyor.

 Genç ama erken başladığı için konusunda yılların bilgi birikimine sahip diyebileceğimiz İlkan Tek’e, CJ’nin ve CJ merakının ne olduğunu, alırken, satarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini, nelere mal olabileceğini, kimlerin yol yakından dönmesi gerektiğini, kısacası aklımıza gelen ne varsa sorduk, anlattı.

 

Sohbetimize sizi tanımakla başlayalım isterim, kimdir İlkan Tek?

-Ben 87 İzmit doğumluyum. İzmit Endüstri Meslek Lisesi’nde giriş yaptığım bilgisayar programcılığı ve yazılım eğitimini Sakarya Üniversitesi’nde tamamlamış bir bilgisayar programcısıyım. Şuanda aile işimiz olan mutfak tezgahları, mermer, granit, bu işlerle uğraşıyorum.

 

 

 

Garajınızda 5 adet Jeep duruyor, motosiklet duruyor ve siz bilgisayar programcısısınız ve mermercilik yapıyorsunuz öyle mi?

-Evet bilgisayar programcısı ve yazılımcıyım, asli işim granit, mermer tezgahlar. Hobim ise, başlıca iki büyük tutkum var, biri motosiklet, diğeri CJ’ler.

 

Birinden başlayalım mı?

-O halde motosikletle başlayalım, çünkü CJ zaten bu temel üzerine kuruldu. Bende ilk motosiklet tutkusu başladı. Daha 8 yaşlarındaydım, kuzenimin babasının bir motosikleti vardı, kuzenim haydi gezelim dedi, dönüşte de bana da kullandırdı, o kullanış beni motosiklete hayran bıraktı, bir motosikletim olsun diye yanıp tutuştum. Babam almak için bir teşebbüs etti ama vazgeçti. O vaz geçti ama benim ilk önceliğimdi. Meslek lisesinde bilgisayar eğitimi gördüğüm sıralar bu meslek üzerine çalıştım, milletin bilgisayarını topluyor, program yüklüyor, format atıyor, cep telefonlarına melodi yapıyor, bir öğrenciye göre iyi bir gelir elde ediyordum, ilk motosikletimi de böylece kendi paramla 15 yaşında almayı başardım.

 

El anahtar, tornavida tutmaya bununla alışmış olmalı.

-Evet, motorla tanışmam, bu motosikletle oldu diyebilirim. Aldığım motosiklet çok kaliteli değildi, titreşimi yüksek bir motosikletti, vidaları gevşer dururdu, sürekli bakım, onarım işi oluyordu, bir keresinde düştüm, motosiklet adeta bölündü, evet motorla o motosiklet sayesinde tanıştım, sevdim de çok.

 

 

Motosiklet tutkunuz devam ediyor mu, insanlar bir süre sonra bırakabiliyor da…

-Motosiklet bende yaşam biçimi… Şuanda iki motosikletim var. Biri hep hayalini kurduğum, rüyalarını gördüğüm motosikletti, Suzuki 250cc, ondan aldım hayallerimin motosikleti olduğu için, garajdaki de o. Onu restore ediyorum şuan. Bir de normal günlük yaşantımda kullandığım var, Yamaha 1000cc’lik bir motor, neredeyse her işimi bununla görürüm, bununla yapışık yaşarım. Motosiklet heyecan vericidir, insanı genç tutar, herkese tavsiye ederim yani.

 

EVDE BİR HAZİNE BULDU

Jeep’e olan ilginiz ne zaman başladı peki?

- Bu da çocuklukta. Okuma yazmayı yeni öğrendiğim zamanlardı. Okuma öğrenince evdeki evrak arşivini karıştırdım babamın. Bakıyorum bir sürü noter satış sözleşmeleri var. İhaleye girişmiş vesaire. Çok şey anlamadım, akşam babam eve geldiğinde onların ne olduğunu sordum. Bana ‘Bakıyorum bulmuşsun hazineyi’ dedi, sordum anlattı. Meğer babam CJ tutkunuymuş. Eskiden çok almış, restore etmiş, binmiş, satmış, ihalelere girmiş, işte o evraklar o işlerin işlemleri. Çok meraklandım, anladı, dedi ‘yarın seni bir yere götüreyim’. Götürdü, meğer hali hazırda bir garajı varmış, CJ’yi canlı olarak ilk kez o zaman gördüm diyebilirim. Babam ayrıca, ‘Sevdiysen sana bunların oyuncaklarından getireyim’ dedi. Nereden buldu bilmiyorum, böyle demirden, birebir CJ Jeep oyuncuk getirdi bir gün. Parçaları aynı gerçekmiş gibi sökülüyor takılıyor filan. İkinci hafta aynı özellikte başka bir CJ’nin oyuncağını getirdi. ‘Bak seninle bir anlaşma yapacağız, bunun parçasını ötekine, ötekini buna takmak yok, takarsan bir daha oyuncak almam, anlaştık mı’ dedi, anlaştık biz. Üçüncü hafta bir tane daha, dördüncü hafta bir tane daha ama ben başlamıştım birinin parçasını diğerine, diğerininkini bir başkasına takmaya. Babam gördü, ‘Bakıyorum anlaşmamızı bozmuşsun’ dedi, ‘Artık oyuncak yok’ dedi. O oldu hayatta bir daha oyuncak almadı. Ben de sözümü yediğim için ondan hiçbir zaman oyuncak isteyemedim. Ancak babam şunu yaptı, ‘Sana oyuncak yok ama bir gün bunun gerçeğini alacağım’ dedi.

 

 

Sözünde durdu mu?

-Sünnet çağımızdı, Karasu Belediyesi’nde bir ihale vardı. CJ 5 ihalesi. Babam kafasında kurmuş tabi ben bilmiyorum. İhaleye gittik CJ5 aldık. O dönemde çok yüklü bir paraya aldık, sırf bana verdiği sözü yerine getirmek için yaptı bunu. O CJ5’i, garajda gördükleriniz gibi komple restore etti, sünnete onu yetiştirdi. Sünnet arabası olarak kullandık.

 

O CJ5 duruyor mu?

-Üzerinden bir kaç sene geçtikten sonra deprem oldu. Arabanın üstü açık. Kapalı bir garaja ihtiyaç vardı. Deprem olunca kapalı garaj sorunumuz oldu. Babam o aracı sattı. Sattı ama parasıyla işte bu garajı yaptı babam. CJ garajı ama içinde hiç CJ yok. Bir gün muhabbet açıldı, dedim ‘baba, garajı yaptın, içi boş, benim de arabamı sattın, hani benim Jeep’im’ dedim. Tabi o da benden ateş bekliyor. Adam eski meraklı. Ben böyle söyleyince hemen antenleri açıldı. Araştırmaya koyulduk, o dönem serinin en lüksü olan, hoşumuza da giden bir araç vardı, 83 model CJ8, çok orijinal, çok düzgün arabaydı, bu arabayı biz buradan otobüse bindik, Trabzon Beşikdüzü’ne gittik satın alp bastık geldik.

 

 

Peki o duruyor mu, bunlardan hangisi o Jeep?

-O da gitti. Aldık geldik ama babam pek elini sürmedi buna. Benden bekledi. Ben bir iki niyetlendim, bunları bir yerlerde yaptırma imkanı olmuyor. Gördüğüm bir takım uydurma işler canımı sıktı. Kendi elimden de imkan gelmedi, öğrenciyim o zamanlar, yedek parça temini dolar üzerinden vesaire baktım olmuyor, baktım ekonomik olarak da belli bir güce, belli bir olgunluğa erişmeden bu araçlarla oynamak çok zararlı, dedim ‘ara ver’.

 

BİRAZ PARANIZ DA OLACAK

Parasız olmuyor yani bu işler?

-Olmuyor. Çünkü CJ bağımlılık yapıyor, bağımlılık yaptıktan sonra bunun bir ilacı yok. O bağımlılık yapan maddeyi kullanmak gerekiyor. Yani bir tane Jeep’iniz olacak, kenarda da paranız olacak. Bu parayla da bu araçlarla oynayacaksınız. Bu aracı ben sattım, birkaç sene garaj olayına ara verdim. Garaja ara verdim, Jeep’ten kopmadım. Türkiye’de bu off-road ve out-door sporlarının paylaşımlarının yoğun olduğu bir sitemiz var, gezenbilir.com. Oradan bir çevremiz var, hobimizi oradan sürdürdük.

 

 

İlk ciddi restore işiniz ne zaman, nasıl oldu peki?

-Birkaç sene sonra o ekonomik olgunluğa ulaştığımı düşündüğümde Marmaris’ten bir arkadaşımdan, yine sattığım araç gibi 83 model bir CJ8 aldım. Her yeri orijinal. Fakat hardtobı ağır çürüktü. Bunu restore ettim, ilk ciddi çalışmam bu oldu. Görkemli, orijinal bir Jeep yaptık, buna 3 yıl kadar bindim.

 

Jeep toplayan kişi sayısı nedir Türkiye’de?

-Birçok arkadaşımız var Jeep toplayan. İstanbul’da, Ankara’da, Aydın taraflarında, Karadeniz bölgesinde. Güzel uygulamaları var arkadaşların. Tabi uygulamalar yapılırken güzellik kıstası şu şekilde, orijinalliğini bozmadan aynı şekilde hayata döndürmek. Yoksa kapı kolu çok pahalı, biz bunu Dodge’dan takalım, bu 20 lira, orijinali 150 lira, işte o Dodge kapı kolu bu arabaya takıldığı an bu arabanın bütün değeri gitti. Mevzu bu.

 

 

CJ dediğimiz şey nedir?

-Amerikalılar’ın Jeep markası altında askeri amaçla 40’lı yıllarda üretmeye başladığı bir araç. Savaş sonrası insanlar 4 çeker olmasından dolayı, zorlu iklim şartlarında sunduğu kolaylıklar, insanlar bu araçları çok seviyorlar ve üretim siviller için yapılıyor açılımı ‘Civilian Jeep’ olarak yani CJ şeklinde.

 

Halen üretimi var mı?

-Evet, çeşitli isim ve modellerle günümüze kadar geliyor bu araçlar. 2016 yılında Jeep serisi Rubicon adlı modelle Jeep severlere araç sunabiliyor. Tabi bunlar modern cipler. Bizim asıl araçlarımız Wrangler TJ serisine kadar yani 2005-2006 yıllarına kadar devam etti. Ondan sonra bu Rubicon Wrangler geldi.

 

 

TÜRKİYE’DEKİ MODELLER VE...

Türkiye’deki modeller hangileri?

-Türkiye’ye de askeri amaçla geldi. En son 83. 83’ten sonra talep etmemişiz.

 

Bizde en çok rağbet gören modeli hangisi?

-En çok tutulan CJ serisi, aslına bakarsanız biraz karışık. Ama bizim tercihimiz genelde 1977 ve üzeri.

 

Neden 77 ve üzeri?

-77 ve üzeri dememizin nedeni ondan önceki modellerine göre hem kupa ve şasede büyük farklılıkların olması. Hele ki 79. 79 yılı diyebiliriz ki bu araçların dönüm noktası. 79 ve sonrasında o günün teknolojisi olarak ciddi anlamda ekstralar var. Elektronik ateşleme, motor 4200’e çıkıyor, normalde 3800cc, 6 silindir -Türkiye’dekiler için konuşuyorum tabi- karbüratör sistemi değişiyor, daha güçlü, daha performanslı karbüratörlere geçiyorlar. Elektrik tesisatı daha farklı, kalorifer sistemi daha farklı, ön frenler disk oluyor, 80 ve sonrasında viraj demirleri geliyor, 4 ileri şanzımana geçiliyor, yani 79 yılı diyebiliriz ki bu araçların dönüm noktası.

 

 

 

Yedek parça sorunu var mı bu araçlar için?

-Bu araçların Türkiye’de distribütörleri var. Distribütörlerin dışında parçayı getirtmekte herkes özgür. İstediğiniz her parçayı bulabiliyorsunuz. Zaten Türkiye’de askeri araç olarak girdiği için bu askeriyeden de ciddi anlamda kullanılmamış stoklar var. Yani hiç kullanılmamış eski parçalar. Bunlar daha kaliteli parçalar. Günümüzde üretilen parçaların çoğu Tayvan, Çin menşeili. Jeep ve Wills’in tüm parçaları Türkiye’de hala mevcut, en ince vidasına kadar bulabiliyorsunuz. Hani hiç kimse diyemez ki ben Jeep’imin şu parçasını bulamadım. Eğer arabası orijinalse her parçasını bulabilir.

 

Bir insan nasıl CJ’ci oluyor?

-Merak salan kişi önce sahibinden.com’a giriyor muhtemelen. Orada gözüne hoş gelen, fiyatı uygun olan ne varsa bakıyor. Konuyu bilenlerin ortaya koyduğu kıstaslara değil, farlar yuvarlak mı ona bakıyor. Alıyor, aldığı şeyi orijinal sanıyor, derlemek için malzeme siparişi geçiyor, gelen malzeme, yerine oturmuyor, neden, çünkü oynanmış, uydurulmuş, piyasadaki mevcut parçalara uyarlanmış, orijinallikten çıkmış. Bir süre sonra illallah diyor, kendisi de orijinal diyerek başka bir meraklıya satıyor. Bu sonra döngü haline geliyor. Yok ama bu kişi eğer CJ’ye harbiden meraklıysa doğru yolu buluyor. Nasıl buluyor, işte orada biz devreye giriyoruz. Bizim yazmış olduğumuz yazılar, forumlar, Facebook üzerindeki CJ Türkiye grubu bunda çok etkili oluyor. Orada genelde bu tarz arayışlarda olan arkadaşlara yön veriyoruz, tabi doğruyu buluyor.

 

RAKAMLARLA CJ SERİSİ

Türkiye’deki CJ sayısı konusunda bir tespit var mı?

-Tam sayıyı bilmiyorum açıkçası. Arabalardan birçoğu vergi borçlarına, muayene borçlarına karşılık devlete teslim edilerek vergi indirimi alındı, bu nedenle büyük bir kayıp yaşandı. Preslendiler, oksijen kaynaklarıyla kesildi, jilet oldular muhtemelen. Türkiye’deki CJ sayısı 800 dolaylarında idi, şuanda internete bakıyorsunuz satılıklara 90 adet, 100 adet filan. Satışa konmayanlarla birlikte Türkiye’de 400 dolayında CJ kalmıştır diye bir tahmin yürütebilirim.

 

 

CJ fiyatları nedir? Yükseliyor mu, düşüyor mu?

-Yaklaşık 3-4 yıl öncesine kadar 5 bin, 6 bin liralara, toplamak üzere, çalışır halde bir araç alabiliyordunuz. Ancak bugün 12 bin, 15 bin lira seviyelerinde. Başka etkenler de var fakat, fiyatın artmasında, doların yükselmesi en büyük etken.

 

Meraklısı ne kadardır Türkiye’de CJ’nin?

-Şuanda grubumuzda 2 bin 500, 3 bin üyemiz var. Tabi bunlar haberi olan üyeler, birebir meraklılar. Türkiye’de yaklaşık 10 bin insanın CJ sever olduğunu düşünüyoruz.

 

Cazibesi ne bu araçların, insanlar neden hayranlık duyuyor olabilirler?

Öncelikle arabanın ruhu olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hepsi birbirinden farklı araçlar. Aynı model, aynı seri, aynı kasa iki araca binin, ikisinde farklı duygular yaşarsınız. Biri diğerine uymaz. Her birinin ayrı bir karakteri var sanki. Araçların görüntüsü, size bakışı, baktığınız zaman bir şirinlik var araçta, gözleri var, suratı var, ağzı var. Canlı var sizinle bütün olan. Bir de ne yapsanız yakışıyor. İnsan kendine bir yakın hissediyor. Garajda varlığı bile yetiyor. Bazen gidiyoruz, oturuyoruz, marşına basıp sesini dinliyoruz, gaza basıp sallanmasını hissediyoruz. Aracın bir ruhu var.

 

Yakıt tüketimi nasıl, tüp takılıyor mu bunlara?

-Araç 4200cc, 6 silindir. Bu güçte çok yaktığı söylenemez. Aşağı yukarı 60 kuruş, 65 kuruş, 70 kuruş yakıyor, aracın ayarına bağlı olarak. Doğru ayarlara erişebilmek gerekiyor. Bunu sağlayamayan ya da bununla uğraşmak istemeyenler LPG takıp işi kısa yoldan çözmeyi tercih edebiliyor.

 

CJ’nin eksi hanesine yazılacak bir şey yok mu yani?

-Var tabi. Garaj ister bu. Onu yağmurdan korumak gerekir. Çünkü artık sac yılı olarak ömürlerini tamamlamış araçlar. Çürümeye karşı dikkatli olunması gerekiyor. Bir de aksesuar isteyen bir araç bu, bu da dezavantaj sayılabilir. Aksesuar koydukça yakışıyor, yakıştıkça koyuyorsunuz, bunlar maliyet tabi…

 

 

CJ OFF-ROAD ARACI MI?

Off-Road için uygun mu?

-Off-Road yol dışı anlamındaysa evet bu araç zaten off-rood aracıdır. Asfaltın dışına çıkılır bu araçla, neredeyse engel tanımaz. Ama off-road dendiğinde insanlar yarışları kasdediyor. CJ böyle yarışlara girmeli mi, ben kesinlikte tasvip etmiyorum. Ama illa ben yarışlara gireceğim inadındaysa biri restore ederken bu amaçla toplamalı.

 

Restore, toplama vesaire, en son kaça mal olabiliyor bunlar?

-Bunun bir üst sınırı yok. Koydukça koyabilirsiniz. Benim bir arkadaşım var, günlük hayatımda kullanacağım, uzun yollar yapacağım, beni üzmemeli diyor, çılgınca topluyor, şuanda maliyetleri 90 bin lira dolaylarında. Ama şuanda bile eşsiz bir araç.

 

CJ’cilerin profilini dökebilir misiniz?

-Genellikle 25-40 yaşlar arasında. Orta üst, orta alt gelir seviyesinde insanlar. Varlıklılar da varlar ama onlar parayı veriyor, bir bilene toplatıyor, gidiyor kullanıyor, pek gruba da girmiyor.

 

Son olarak soralım, kimler bu işten uzak dursun?

-Pahalı bir hobi. Pahalı oyuncak bunlar. Garajı olmayan, ekonomisi zayıf olan ertelesin derim. Cebinizden en az 200, 300, 500 lira çıkabilir böyle bir hobiniz varsa. Eğer bu durduk yere cebinizden çıkacak 200 lira, 300 lira sizi üzecekse uzak durun, uzaktan sevin, o ekonomik olgunluğa ulaşana kadar arzularınızı frenleyin derim.

 

Sayfamız sınırlı, o nedenle belki her sorunun cevabını aktaramadık. İnsanların size ulaşmasında sakınca var mı?

-Tabi ki de yok. Dileyen rahatlıkla arayabilir. Ancak bir öneride daha bulunayım, Facebook üzerinde CJ Türkiye sayfamız var, CJ ile ilgili kim ne soru sormuşsa cevabını alabildiği bir bilgi paylaşımı platformu. Eğer kişilerin işi alım-satım ise, yedek parça temini ise yine İkinci El CJ Türkiye grubu var, oralardan istifade edebilirler. 

 

12067 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER