İHTİYAÇ VARSA MAKAM PARA GÖZETMEKSİZİN GÖREVE HAZIRIZ

İhtiyaç varsa makam para gözetmeksizin göreve hazırız

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri'nde art arda gerçekleştirilen tutuklamalar nedeniyle boşalan kritik konumlardaki görevlere, kumpas sonucu 3-4 yıl cezaevinde yatan ve beraat eden kurmay subaylar yerleştirilmeye başlandı. Açığın çok fazla olması nedeniyle zorunlu emekli edilen kumpas mağduru kurmay subayların da, yasal bir düzenlemeyle göreve çağırılabileceği ileri sürülüyor

Mustafa BAĞDİKEN

Özellikle Deniz Kuvvetleri'nde, Balyoz ve kumpas olduğu anlaşılan diğer davalar nedeniyle birçok amiral ve kurmay subayın tutuklanması nedeniyle çok önemli açık bulunuyor. Başarısız darbe girişiminin ardından bu açık daha da arttı. Bu nedenle de, 3-4 yıl cezaevinde yatan, ancak suçlamaların kumpas olduğu anlaşılınca beraat ettikten sonra pasif görevlere verilen bazı kurmay subaylar acilen kritik noktalardaki görevlere atandı. Alınan ilk bilgilere göre Deniz Kuvvetleri'nde, kumpas davaları öncesinde amiral olmaları beklenirken Askeri Şura Toplantısı öncesi tutuklanarak amiralliklerinin önü kesilen Kurmay Albaylardan Bülent Olcay Sahil Güvenlik Komutanı, Önder Çelebi Amfibi Görev Kuvvet Komutanı, Aykar Tekin Güney Görev Grup Komutanlığına getirildi.  Yine Kurmay Albaylardan Cem Okyay ve Yankı Bağcıoğlu da Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Başkanlığı'nda kritik görevlere atandı.

 

VATAN İÇİN KABUL EDERİZ

Atamalar şu anda muvazzaflıkları devam eden ve beraat eden kurmay subaylara yönelik gerçekleştirilirken, dava süresince emekli olmak zorunda bırakılan birçok amiral ve kurmay subayın da, gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ve çağırılmaları halinde göreve hazır oldukları bilgileri geliyor.

 

DUMAN İLE KONUŞTUK

İzmitlilerin de yakından tanıdığı, kumpas davaları sonucu, Donanma Komutanlığı'nda en kritik görevlerden biri olan 3. Muhrip Komodorluğu görevinde iken 102 kurmay subay ile birlikte tutuklanan emekli Kurmay Albay Tayfun Duman ile bu konuyu konuştuk.

 

AMİRALLİK BEKLERKEN TUTUKLANDI

Cezaevinde iken 2011 yılının Ekim ayında vefat eden annesinin Yeni Cuma Camii'ndeki cenaze törenine polis eşliğinde gelen Tayfun Duman, 2010 yılında en son 3. Muhrip Komodoru iken, kumpas olduğu sonra anlaşılan Balyoz davasından hakkında 102 kişi ile birlikte yakalama kararı çıkarıldığını, kendisi gibi birçok silah arkadaşının amirallik beklerken, 2010 yılı Askeri Şura Toplantısı önce tutuklandıklarını, bu nedenle askeri şuraya giremediklerini hatırlattı. O dönemde kendilerinin yerine şuraya giren ve amiral olan isimlerin 15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklandığını (Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık, Tuğamiral Hasan Doğan, Tümamiral Mustafa Zeki Uğurlu, Tuğamiral Ali Murat Dede) hatırlattı.

 


Tayfun Duman'ın annesinin cenazesine, dönemin Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Emin Murat Bilgel, daha sonra görevinden istifa eden Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner ve şu anki Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu da katılmıştı.

 

VATANIMIZ İÇİN HER ŞEYİ YAPARIZ

19 Haziran 2014'te tahliye edilen ve daha sonra beraat eden Emekli Kurmay Albay Tayfun Duman, son gelişmelerle ilgili olarak, "Benim düşüncem, eğer ihtiyaç duyulur ve görev verilirse, yasal düzenlemeler yapılırsa büyük bir çoğunluğun vatanı için görev kabul edeceklerine inanıyorum. Hiçbir makam ve para talepleri de olmaz. Biz vatanımız için her şeyi yaparız. Para pul önemli değil. Ama bunun için bir yasa çıkması gerekir. Kanunlarda düzenleme yapılması lazım" diye konuştu.

52219 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 10 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER