İMZACI ÖĞRETİM ÜYELERİNE AKADEMİK SANSÜR UYGULANIYOR

İmzacı öğretim üyelerine akademik sansür uygulanıyor

Barış bildirisine imza atan akademisyenler KOÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu’nun da aralarında bulunduğu 3 akademisyene Göç İdaresi ve TODAİE tarafından akademik sansür uygulandı, bilimsel bir konferansa katılımları engellendi

Barış bildirisine imza atan akademisyenlere yönelik soruşturma ve karalama kampanyası yeni bir evreye ulaştı. Göç İdaresi ve TODAİE aralarında KOÜ’lü Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu’nun da bulunduğu üç akademisyenin bilimsel bir konferansa katılımı engelledi. Barış bildirisine imza atan akademisyenlerden üçünün Göç İdaresi ve TODAİE tarafından düzenlenen Anadolu’da Göç adlı konferansa yolladıkları bildiri özetlerinin kabul edilmesinden kısa bir süre sonra, kendilerine bildiri konularının uygun olmadığı ve konferans kapsamından çıkarıldığı bildirildi.

 

ÖZETLER KABUL EDİLMİŞTİ

Göç İdaresi  ve TODAİE (Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü)  tarafından  2015 yılı sonunda  "Anadolu'ya  Göç"  adlı bir konferans düzenlenmesi kararlaştırıldı. Konferans tarihi, danışma kurulu, düzenleme komitesi  bu iki kamu tarafından kararlaştırıldı. 28-29 Nisan 2016 tarihinde yapılacak  bu konferansın takvimi ve bildiri konularını içeren afişler hazırlandı ve akademi camiasına çeşitli yollarla bu takvime ve programa uygun olarak  aralarında benim de bulunduğum akademisyenlerin gönderdikleri özetlerin kabul edildiği kendilerine 1 Şubat 2016 tarihinde iletildi.

 

KAPSAM DIŞINA ÇIKARILDI

Özetlerin kabul edilmesi bildiri konularının konferans programına uygun olduğu anlamına geliyordu. Ancak henüz tam metin bildiriler konferansa sunulmadan akademik gelenek ve uygulamayla bağdaşmayan bir gelişme yaşandı. Aralarında benim de bulunduğum ve barış bildirisinde imzası bulunan üç akademisyen bu konferans için  özetlerinin kabul edildiğine dair bir cevap aldıktan bir süre sonra, 31 Mart 2016 tarihinde bildirilerinin kapsam dışına çıkarıldığı bilgisini aldı. 

 

PROGRAMDA DEĞİŞİKLİK

Kendilerine yollanan Göç Araştırmaları Merkezi imzalı yazıyla "Konferansın amacı ve öncelikleri üzerinde yapılan ortak değerlendirme sonucunda program üzerinde değişiklik yapılması ve bazı konuların kapsam dışına çıkarılmasının faydalı olacağı sonucuna varılmıştır. Üzülerek belirtmek isteriz ki, (...) başlıklı bildiri özetinizin konferansın konusu kapsamında olmadığı değerlendirilmiştir" biçimde bir değerlendirme yer aldı.

 

AKADEMİK SANSÜRDÜR

Konuyla ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Kuvvet Lordoğlu şu ifadeleri kullandı: “Özet gönderen ve danışma kurulunda yer alan üç akademisyenden biri ise hiçbir gerekçe gösterilmeden bu kuruldan çıkartılmıştır. Özetleri kabul edilen bildirilerimizin programdan çıkarılması bir kamu kurumu bir akademik kurum tarafından uygulanan sansürdür. Bu sansürün asıl nedeni barış bildirisini imzalamış olmamızdır. Nitekim bu husus yaptığımız temaslarda sözlü olarak da teyit edildi.

 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ

Bilindiği gibi "Barış İçin Bildiriye" imza atan 1128  akademisyen   için bir cadı kazanı oluşturuldu. Bunların bir sonuncusu da yansız ve tarafsız olması gereken bir kamu kurumu ve akademik kurum üzerinde  gerçekleştirilmiş ve bilimsel bir toplantıya bildiri sunmamız hiçbir bilimsel gerekçeye dayanmadan keyfi olarak engellenmiştir. Akademik geleneklere ters bir biçimde gerçekleştirilen bu uygulama aynı zamanda akademideki yapılan hak ihlallerinin, ifade özgürlüğü ihlallerinin yeni bir örneğini oluşturmaktadır.”

1771 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER