İNSAN HAKLARI SAVUNUCULARI: YAŞANAN BU SÜREÇTEN KAYGILIYIZ

İnsan hakları savunucuları: Yaşanan bu süreçten kaygılıyız

İnsan Hakları Derneği Kocaeli Şubesi Temsilcileri Azize Adıgüzel ve Yüksel Genç, “Yaşanan bu süreçte çok kaygılıyız. 6 kişinin intihar ettiği yönünde bilgiler var. Bu da kaygılarımızı boyutlandırıyor.” dediler.

İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kocaeli Şubesi Temsilciler Azize Adıgüzel ve Yüksel Genç dün bir basın toplantısı düzenlediler. Eğitim-Sen Gebze Şubesi’nde düzenlenen basın açıklamasına İnsan Hakları Derneği Kocaeli Şubesi Temsilcileri Azize Adıgüzel ve Yüksel Genç katıldı. Basın açıklamasını İnsan Hakları Derneği Kocaeli Şubesi Temsilcisi Azize Adıgüzel yaparak şunları söyledi: “İşkence mutlak olarak yasaktır. Hiçbir istisnai durum, ne savaş hali, ne de bir savaş tehdidi, dâhili siyasi istikrarsızlık veya herhangi başka bir olağanüstü hal, işkence uygulanması için gerekçe gösterilemez. Türkiye’nin en köklü insan hakları kurumu İnsan Hakları Derneği ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı olarak cumartesi günü dile getirdiğimiz darbeler karşısındaki tutumumuzu bir kez daha yeniliyoruz.

 

DARBELERE KARŞIYIZ

Her türlü darbe, darbe girişimleri ve antidemokratik uygulamalara âmâsız, fakatsız ve ancaksız karşıyız. Tek çözüm yolu ise hukukun üstünlüğünü, bir değer olarak demokrasiyi ve insan haklarına saygıyı sonuna kadar tavizsiz bir şekilde savunmaktır. Sivillerin hedef gözetilmeden katledilmesinden TBMM’nin bombalanmasına kadar varan bir gözü dönmüşlükle hareket eden darbecilerin başarısız olması en büyük tesellimizdir. Çünkü 15 Temmuz gecesi yaşananlara baktığımızda darbecilerin olası bir başarısında can kayıplarının ve insan hakları ihlallerinin çok daha vahim boyutlara ulaşacağını söylemek bir kehanet olmayacaktır. Bunu 12 Eylül 1980 askeri darbesinin yol açtığı ağır insan hakları ihlalleri ile baş edebilmek ve bu ihlallilerin bir daha asla tekrarlanmamasını sağlamak için kurulmuş insan hakları örgütleri olarak söylüyoruz.

 

GÖRÜNTÜLER KAYGI VERİCİ

Bu darbenin üzerinden 36 yıl geçtiği halde yurttaşlarımızda yol açtığı ağır fiziksel, ruhsal ve sosyal tahribatın tümüyle onarımı bütün çabalarımıza karın hala sağlanamamıştır. 15 Temmuz darbe girişiminin faillerini açığa çıkarmak üzere soruşturmalar vakit geçirmeksizin başlatılarak kısa sürede binlerce asker ve sivil kişi gözaltına alınmıştır. Ancak gözaltına alınanlar ile ilgili medyaya yansıyan haber ve görüntüler kaygı vericidir. Yüzlerinde ve vücutlarında fiziksel şiddetin kanıtı olan yara izleri ve berelenmeler bulunan, ters kelepçelenmiş, çıplak vaziyette tutulan, yüzükoyun yere yatırılmış ya da bir samanlıkta oturtulmuş onlarca kişinin fotoğrafları hiçbir sakınca görülmeden medya tarafından yayınlanmaktadır. Bu görüntü ve haberler bizlerde gözaltına alınan kişilerin işkence ve kötü muamele uygulamalarına maruz kaldığı kaygısı yol açmaktadır.

 

İNSANLIK SUCU İŞLENMİŞTİR

Kurulduğu 1986 yılından bu yana on binlerce işkence ve kötü muamele olayını kayda geçiren İHD ve yine kurulduğu 1990 yılından bu yana işkence ve kötü muamele gören 16 binden fazla kişiye fiziksel ve ruhsal olarak tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren TİHV olarak, neyle suçlanırsa suçlansın hiç kimseye işkence ve kötü muamele yapılamayacağını, bunun Türkiye’nin de altına imza attığı uluslararası sözleşme ve belgelerde mutlak olarak yasaklandığını özellikle hatırlatmak isteriz. Ayrıca tüm uluslararası belgelerde özellikle belirtildiği gibi gözaltı giriş ve çıkış muayenelerinin asıl yapılması gereken yerler olan sağlık kurumları yerine olağanüstü durum gerekçe gösterilerek emniyet ya da başka yerlerde yapıldığı, hekimlerin bu raporlandırmayı yapmak üzere sağlık kurumu dışında yapıldığı, hekimlerin bu raporlandırmayı yapmak üzere sağlık kurumu dışında yerlere gitmeye zorlandıkları da bildirilmektedir. Son darbe girişiminde bulunanlar Türkiye haklarına karşı insanlık sucu işlemişlerdir. Anayasamız ve yasalarımız çerçevesinde ne gerekiyorsa haklarında tüm hukuki işlemler yapılmalı, adil biçimde yargılanmalı ve yasalarımızın öngördüğü biçimde mutlaka cezalandırılmalıdır.

 

İŞKENCE VE KÖTÜ MAUMELEYE BIRAKILAMAZ

Böylelikle elinde silah bulunduran ve şiddet tekelini toplum adına kullanma yetkisine haiz bu tür kişiler bir daha asla darbe yapma cesaretinde bulunamasınlar. Burada yeri gelmişken darbecileri cesaretlendiren cezasızlık olgusuna da değinmeden geçmeyeceğiz. 12 Eylül 1980 askeri darbesinin failleri zamanında teatral biçimde değil de gerçekten yargılanıp cezalandırılsaydı bugün kimse darbe girişiminde bulunmaya cesaret edemezdi. Başta bugünkü siyasal iktidar olmak üzere geçmişteki tüm sivil siyasal iktidarlar bu cezasızlığın yol açtığı ağır sonuçları vebalini omuzlarında taşımaktadırlar. Sonuç olarak altını bir kez daha çizmeliyiz ki işkence ve kötü muamele mutlak olarak yasaktır. Darbeciler işledikleri sucun tüm ağırlığına rağmen hiçbir şekilde işkence ve kötü muameleye maruz bırakılamazlar.

 

İŞKENCEYE MARUZ KALANLAR BİZE BAŞVURSUN

Yetkilileri BM İşkenceye Karşı Komite uyarı ve hatırlatması çerçevesinde Türkiye’nin kabul ettiği evrensel hukukun hükümlülüklerini yerine getirmeye ve insan haklarına saygıyı korumaya bağımsız insan hakları heyetleri tarafından gözaltı yerlerinin ziyaret edilmesi olanaklarına sağlamaya davet ediyoruz. İHD ve TİHV olarak yaşanan işkence ve kötü muamelelerin yanı sıra darbe girişimi sırasında sivil halka yönelik ağır silahlarla gerçekleştirilen saldırılardan etkilenenlerin tespit ve belgelenmesi onarım ve hukuki süreçlerin de etkin görevimizin kararlılıklar sürdüreceğimizi bir kez daha yeniliyor. İşkence ve kötü muameleye maruz kalanların darbe girişimine dair ağır toplumsal şiddet ortamından etkilenenlerin talepleri ve olanaklarımız ölçüsünde merkez ve şubelerimize başvurabilirler."

4783 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER