IŞIK: ÇOCUKLARINIZI AVM'YE DEĞİL, BİLİM MERKEZİ'NE GETİRİN

Işık: Çocuklarınızı AVM'ye değil, Bilim Merkezi'ne getirin

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan Dinamik Dünya Galerisi , Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın katılımıyla misafirlere kapılarını açtı. Programda konuşan Bakan Işık, "Haftasonları AVM’lere gitmek yerine çocuklarınızı Bilim Merkezlerine getirin. Çocuklar meraklarını giderecek çalışmaları burada yapsın" dedi

Kocaeli Bilim Merkezi’nin 72 adet düzenekten oluşan Dinamik Dünya Galerisi bugün itibariyle misafirlere kapılarını açtı. Hava ve Su, Yaşam, Dünya, Güneş Sistemi ve Evren temalı alanlardan oluşan galerinin açılışında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AKP milletvekilleri Cemil Yaman ile Mehmet Akif Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, GTÜ Rektörü Haluk Görgün, çok sayıda öğretmen, öğrenci ve veli katıldı.

 

HAFTANIN 6 GÜNÜ AÇIK OLACAK

18 Nisan 2015 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 8 bin 560 metrekare alanda hizmete giren Kocaeli Bilim Merkezi’ni bugüne kadar yaklaşık 120 bin kişi ziyaret etti. Sekapark içindeki Seka Kağıt Fabrikası’nın restore edilmesinin ardından TÜBİTAK ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’yle ortaklaşa oluşturulan Kocaeli Bilim Merkezi içerisinde açılan Dinamik Dünya Galerisi ile birlikte Bilim Merkezi’ndeki düzenek sayısı 200’e ulaştı. Bilim Merkezi Pazartesi hariç haftanın altı günü ziyaret edilebilecek.

 

İLERLEME BİLİŞİM VADİSİ’NDEN BAŞLAYACAK

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İstanbul, Bursa, Sakarya ve Türkiye’nin birçok noktasından ziyaretçimiz buraya geldi. Model olmak, ufuk açmak büyük gurur kaynağı. Bilim Merkezi çocuklarımıza çok büyük katkılar sağlayacak. Türkiye artık kendi teknolojisini üretiyor. Birçok teknik üniversitemiz, TÜBİTAK’ımız bilim üretiyor. KOÜ, GTÜ artık Kocaeli’yi bilimi ve araştırmalarıyla aydınlatıyor. Bu merkez çocuklarımızı gelecekte bilime, öğrenmeye araştırmaya sevk edecek” dedi. Karaosmanoğlu, "Kocaeli’de Bilişim Vadisi’ni kuruyoruz. Kocaeli için en büyük ilerleme Bilişim Vadisi’nden başlayacak” ifadelerine yer verdi.

 

KULLANILIYORUZ

Ardından kürsüye çıkan Vali Güzeloğlu, “Türkiye’yi geleceğe geçmişten daha kararlı taşımak ve Türkiye’yi hedeflerine gençlerle ulaştırmak hedefindeyiz. Bilim Merkezi, ilk emri oku olan bizler için kainatı anlamak okumak bilimde yeni ufuklara yol açmak adına çok önemli ve değerli kazançlar sağlayan bir yer oldu. Bilgi çağında bilgiyi üretmek zorundayız. Bilgiyi üretemezsek ne yazık ki yönetiliyoruz, bilgiyi kullanan ve kullanılan oluyoruz" diyerek merkezin açılışında etkisi olanlara teşekkür etti.

 

EN FAZLA YATIRIMI BİLİME YAPMALIYIZ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ise, “Diğer bütün güçleri üreten güç bilgi. Dünyanın en güçlü devletleri bilim ve teknolojide güçlü olan ülkelerdir. Ferd olarak, şehir olarak,devlet olarak güçlü olmak istiyorsak en fazla yatırım yapmamız gereken alan bilim ve teknoloji alanıdır. Diğer ülkeleri güçlü kılan onların zamanında yaptığı yatırımlardır” dedi. Işık, "Biz ülkemizi yine bilim ve teknolojide yine lider yapmak zorundayız. Çocuklarımıza da bilimi sevdirmek zorundayız. Yerel idarecilerimize,eğitim sistemimize ve ailemize düşen görevler var. Biz Türkiye’de bilimin ve teknolojinin gelişmesi için tüm gayreti gösteriyoruz. En önemli desteklerimizden birisi Bilim Merkezleri açmak” açıklamasında bulundu.

 

AVM’YE DEĞİL BİLİM MERKEZİ’NE

Velilere de seslenen Işık, “Burası müze değil, merkez. Burada her şeye dokunmak serbest. İnceleyerek öğreneceksiniz. Eski eğitim sistemindeki eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Haftasonları AVM’lere gitmek yerine çocuklarınızı Bilim Merkezlerine getirin. Çocuklar meraklarını giderecek çalışmaları burada yapsın. Bu galeride 75 sergi var. Birçok aktiviteyi burada yapabileceksiniz. Türkiye ilk 3 sanayi devrimini tribünden izledi. Fakat şimdi Türkiye bu devrimin tam içinde bulunmak için çalışmalar yürütüyor. Bu Bilim Merkezi'mizin içinde Sanayi 4.0 Laboratuvarı kuruyoruz. Türkiye’nin bilişim üssü olan Bilişim Vadisi’ni Kocaeli’de kuruyoruz. Yerel yönetimler de Kocaeli’de elinden geleni yapıyor." ifadesini kullandı. Işık, Türkiye’deki en büyük eksikliğin proje yapma kültürü olduğunu söyleyerek, öğretmenlerden çocuğun gelişim düzeyine göre proje üretmesini, ailelerin de çocukların ödevlerini yapmaması gerektiğini söyledi. Işık son olarak Dinamik Dünya Sergisi'nin hayırlı olmasını diledi.

5447 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER