İZMİT BELEDİYESİ İLE İLGİLİ ŞOK İDDİA

İzmit Belediyesi ile ilgili şok iddia

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye Meclis Üyesi Veli Beyaztaş düzenlediği basın açıklaması ile BEKAŞ ve SEBAŞ’a yüklendi. Beyaztaş yapılan ihalelerin adrese teslim ihale olduğunu iddia ederek,” Vilayetlere aktarılmayan para ile ilgili valiye sesleniyoruz ki gerekli yasal işlemleri yapmasını talep ediyoruz” dedi

Cumhuriyet Halk Partisi İzmit Belediye Meclis Üyesi Veli Beyaztaş düzenlediği basın açıklaması ile İzmit Belediyesi’ni topa tuttu. BEKAŞ ve SEBAŞ hakkında önemli iddialarda bulunan Beyaztaş, “Doğrudan teminlerde ihaleye giren 3 firmanın da birbirlerine yakın teklifler sunması, ihaleyi alan firma dışındakilerin Kocaeli dışından firmalar olması gibi nedenlerle ihaleyi alan firmaların önceden belliymiş kanısı oluşmuştur. Bu nedenle söz konusu ihaleler 4734 sayılı yasanın 5. Maddesinde belirtilen rekabet, saydamlık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır” diye konuştu.

 

BELEDİYE BAŞKANI SORUMLUDUR

“Belediyelerce katkı payı olarak tahsil olunan tutarlar, tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar il özel idarelerine veya yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarına bir bildirim ile beyan edilerek aynı süre içinde katkı payı hesabına yatırılır” diyerek sözlerine başlayan Beyaztaş,”  Tahsil edilen katkı payının süresi içinde katkı payı hesabına aktarılmasından belediye başkanı ve hesap işleri müdürü birlikte sorumludur. Katkı payı hesabının sekretarya hizmetleri il özel idareleri ve yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıklarınca yürütülür. Valilikçe katkı payı hesabının tahsil ve dağıtımına ilişkin gerekli kayıt düzeni kurulur. Tahsil edilen katkı payının süresi içinde katkı payı hesabına aktarılmaması veya katkı payının başka amaçla kullanılması halinde sorumlular hakkında yasal işlem yapılır demektedir” diye konuştu.

 

AKTARILMAYAN TUTAR 9.5 MİLYON

Valiliğe aktarılmayan toplam tutarın 9.5 Milyon TL olduğunu ifade eden Beyaztaş, “İlgili yönetmelikte belirtildiği üzere belediyelerin %10 kültür varlıkları katkı payını tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar il özel idarelerine veya yatırım izleme koordinasyon başkanlıklarına bir bildirim ile beyan edilerek aynı süre içinde katkı payı hesabına yatırılması gerekmektedir. Ancak İzmit Belediyesi kayıtları incelendiğinde kültür ve varlıkların korunmasına ait katkı paylarının tahsil edildiği ayı takip eden ayın onuncu günü akşamına kadar valiliğe aktarılmadığı görülmektedir. 2015 yılı itibariyle aktarılmayan toplam tutar 9 milyon 492 bin 101 TL’dir” açıklamasında bulundu.

 

VALİ GÜZELOĞLU’NA SESLENDİ

9.5 Milyon borç ile ilgili Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na seslenen Beyaztaş, “Vilayetlere aktarılmayan para ile ilgili valiye sesleniyoruz ki gerekli yasal işlemleri yapmasını talep ediyoruz. Sonra açıklama yaparak belediyemizde para vardır diyebiliyorlar. Madem paranız varsa 9 milyon lira borç neden ödenmiyor. Otopark tahsil ücretleriyle ilgili konuşan Beyaztaş, “Belediyelerin otoparklardan tahsil ettiği ücretler Büyükşehir belediyesine aktarılması gerekmektedir. Ancak yaptığımız inceleme sonucu belediyemiz Büyükşehir Belediyesine ödemesi gereken yaklaşık 5.000.000,00 TL otopark ücretini ödemediği tespit edilmiştir. Buradan soruyorum Büyükşehir Belediye Başkanı’na soruyorum bu para neden hesabınıza aktarılmıyor?” diye sordu.

 

YASAYA AYKIRILIK OLUŞTURMAKTADIR

Beyaztaş, “Belediye şirketlerinden BEKAŞ ve SARBAŞ’ın belediye ihalelerine katılıp mal ve hizmet alımı işlerini alması,  4734 sayılı yasanın 5. Maddesinde belirtilen rekabet, saydamlık ilkeleriyle bağdaşmadığı gibi 11. Madde hükmüne de açıkça aykırılık oluşturmaktadır.  Söz konusu madde ışığında belediye tarafından yapılan ihaleler incelendiğin de belediye şirketleri olan BEKAŞ’ın yönetim kurulunda ; Nevzat Doğan, Ednan Pala, Serkan Yeğnidemir ve İbrahim Elgin’in olduğu görülmektedir. Görüldüğü üzere belediye yöneticileri aynı zamanda belediyeye bağlı şirketlerin yönetim kurullarında olup söz konusu yasa gereği belediyenin hiçbir ihalesine katılamazlar. Bu nedenle söz konusu ihalelerin hepsi yasaya aykırılık oluşturmaktadır ve gereken yasal işlem tarafımızca yapılacaktır. SARBAŞ’ın yönetim kurulunda ise İbrahim Bulut, Güray Oruç ve Mehmet Örgez bulunmaktadır” dedi.

 

SAYDAMLIK İLKESİ

Beyaztaş “Doğrudan teminlerde ihaleye giren 3 firmanın da birbirlerine yakın teklifler sunması, ihaleyi alan firma dışındakilerin Kocaeli dışından firmalar olması gibi nedenlerle ihaleyi alan firmaların önceden belliymiş kanısı oluşmuştur. Bu nedenle söz konusu ihaleler 4734 sayılı yasanın 5. Maddesinde belirtilen rekabet, saydamlık ilkeleriyle bağdaşmamaktadır” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

7338 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER