İZMİTLİ İŞ ADAMI DALGALARA MEYDAN OKUYOR

İzmitli iş adamı dalgalara meydan okuyor

12,5 metrelik yelkenlisiyle Güney’de ve Ege’de girilmedik koy, motosikletiyle de gezilmedik memleket bırakmayan İzmitli Güneş Karaçetin “Çalış çalış nereye kadar?” diyenlere cevap niteliğinde, hayatından kesitler de sunarak öneriler getirdi, “Hayatın yanı başınızdan akıp gitmesini izlemeyin, dalın içine” dedi

Çoğu zaman duyarız; “Çalış çalış nereye kadar?”… Veya “Bu kadar parayı nereye götürecek?” deriz bazı insanlar için… Olup da harcamayan veya harcayamayanlara mana aranır kimi zaman. İşte böyle bir durumun içerisinden bir konuyla karşınızdayız bu hafta. Bir çok insana idol olmuş İzmitli Güneş Karaçetin’in, kendisini idol yapan tavırlarını ve nedenlerini sorguladık. Neden örnek alınıyor? Ne yapmış veya yapıyor ki, bazı insanlar onun yerinde olmak istiyor?

Önce karavanla, sonrasında da motosiklet ve tekneyle Güney’de ve Ege’de girilmedik koy, karada da gidilmedik memleket bırakmamış Güneş Karaçetin. Yetmemiş tüm Güney Tayland’ı karış karış dolaşmış, yetmemiş Kamboçya’yı adımlamış. Denizlerin altını da merak etmiş, batıklara dalmış, belgeseller çekmiş. Yelkencilik öğretiyor, dalgıçlık öğretiyor, güçlü dostluklar kuruyor, dünyanın dört bir yanından konuklar ağırlıyor.

Geziyor, tozuyor, hayatının her anını dolu dolu yaşıyor, bunu başarıyor diye onu tanıyanlar ona gıpta ediyor, imreniyor. O ise “Çok zor değil, gelin siz de yaşayın” diyor ama bunu çoğu kimse başaramıyor. Çünkü tüm bunları yapabilmenin başlıca şartları var ve bu şartlara ‘Peki’ diyebilmek birçokları için mümkün olamıyor. İşine köle, işyerine mahkum olmaman gerekiyor mesela. Paraya köle olmaman gerekiyor örneğin. Eşinizle deyip yerindeyse aynı kafadan olmanız da şart.

 ‘Paranın kölesi olmayın, o harcanmak için var’ demek istiyor Güneş Karaçetin. “Ben hobilerime ve özellikle denizciliğe döktüğüm paralarla Yürüyüş Yolu’nun yarısının sahibi olabilirdim” diyor, “İşimin başında durmuyor olmakla kayıplarım elbette olmuştur ancak doğadan kazandıklarımı hiçbir şeye değişmem” diyor Karaçetin.

 

Güneş Karaçetin dendiğinde insanın aklına neden hobi denen kavram gelir? Sohbetimiz bununla başlasın. Güneş Karaçetin demek hobi demek midir?

-Olabilir evet. Bende hobi çok. Çok kimse de bilir. Belki bu nedenledir. Hobilerim derken, ben üniversitede okurken daha otomobil ralli yarışlarına girdim. İki yıl kadar yarıştım. Sonra evlenmiştim, eşim Fahriye hanımla birlikte kampçılığa başladık. Çadır kurduk, doğada yürüdük. Sonra yavaş yavaş denize dönmeye başladık. Bir bot aldım. Deniz hayatımız küçük bir botla başladı yani. 4 beygir gücü vardı bu bota bağladığımız motorun. Onu büyüttük 9 beygir yaptık. Sonra botu büyüttük. Derken gümrükten bir minibüs aldım karavana çevirdim. Yürüyen saray dediler buna gazeteler. Bu karavanla çok yer gezdik eşimle. Denize hasret büyüyünce döndük Bodrum’da 6 metrelik bir yelkenli aldık. Yelkenli alınca gittim kaptan ehliyeti aldım, gittim telsiz operatörlüğü belgesi aldım. Eşim de kaptan ehliyeti aldı.

 

Maceralarınız tek kişilik gibi görünmüyor. Eşiniz de sanki her anınızda yanınızda. Sohbetimizin hemen başındayken ondan da bahseder misiniz kısaca? Kimdir Fahriye hanım?

-Evet anlattığım her şeyin içerisindedir kendisi. Eşim aslında makine yüksek teknikeridir. İyi bir tamircidir desem daha iyi olur aslında. Bizim vosvos varken hafta sonları biz vosvosun motorunu indirir bakımını yapar tekrar yüklerdik. Hatta rahmetli annem derdi ki yahu biz gelin mi aldık, tamirci mi aldık derdi. Kadıncağız çay bekliyor, ama hanımın elleri yağ içinde motor tamir ediyor. Eşim böyle biri.

 

 

DALGALARLA İLK DANS

Bodrum’dan aldığınız tekneyi anlatıyordunuz.

-Evet. 6 metre yelkenliyi alınca İzmit’e getirilmesi lazım tabi ki. Nasıl getireceğimizi düşünüyoruz. Arkadaşların çoğu ‘koy kamyona getir’ dediler. Tabi benim çok ağırıma gitti, ben o kadar imtihanlara girmişim, belgeler almışım. Oradan bir balıkçıyla anlaştım. Bir 23 nisan günü yola çıktık. Bodrum Yalıkavak’tan 8 günde fırtınalarla, sislerle mücadele ede ede Hereke Limanı’na bağlandım. O zamanlar bunu yapan Türkiye’de ikinci kişiyim ben. Hiçbir elektronik donanım yok, telefon yok, bir pusula, harita, paralel, pergelle rota alarak yani eski denizcilerin yaptığı usulde koyları geçe geçe İzmit’e ulaştık. Bu bana epey güven verdi.

 

İlk seyahat zorlu geçmiş ancak tarihe de geçmiş. Tehlikeli bir seyahatiniz oldu mu, ölüm korkusu filan yaşadığınız?

-Oldu tabi ki. Denizcilikte insan daha büyük olsun ister hep teknesinin. Fethiye Göcek’ten 10,5 metrelik bir yelkenli aldım. Üç kamaralıydı, bana transatlantik gibi geliyordu. Bununla Marmaris’ten bir arkadaşımı da yanıma aldım, yola çıktım. Öyle bir fırtına yedik ki, 9 kuvvetinde fırtına. Bana rahmetli Sadun Boran demişti ki, “Bak oğlum bir teknenin başına ne gelirse ya kıyıda bağlıyken, ya kıyıya yakınken gelir. Fırtına buldun mu açıl” Ben de öyle bir açıldım ki, nerdeyse Kıbrıs’a kadar. 6 metre dalgalarla boğuştum. Korkmadım desem yalan olur, korktum. Çünkü GPS yok, nerde olduğumu bilmiyorum, haritada kaybolduk, konum alamıyorum, arkadaşım zaten denizcilikle ilgili hiçbir bilgiye sahip değil, o yapıştı bir köşeye öyle duruyor. Yaklaşık 14.5 saat sonra karaya ulaştık. Hiçbir şey yemeden, bir damla su bile içmeden 14,5 saat. Ve de bilmeden Kaş’a girdim.

 

Bu umulmadık durum, sizin gözünüzü korkutmuş olmalı?

-Açıklarda korkuyoruz ama limana girdikten sonra insanın güveni daha da güçleniyor. Kendime güvenim son derece arttı. Denizin ilk tokadını çabuk yedik. Başarıyla da çıkınca insan güveniyor tabi kendisine.

 

 

UZAKDOĞU ÇOK EGZOTİK

Uzakdoğu’ya seyahatlerinizin olduğunu duymuştum. Bu döneme mi denk geliyor?

-Uzak doğuyu hep egzotik buluyorum. Gitmeyi planlıyor ama hep öteliyordum. Önce Tayland’a gittim. Tayland’da herkes eğlence yerlerine gider ama ben öyle yapmadım. Ormanı var, timsah çiftlikleri, filleri, bir sürü gezilecek yerleri var. Gittim motosiklet kiraladım ve ilk Tayland’a ilk seyahatimde birçok yer gezdim. Ben oradayken bir gelişme oldu, Orion Bar’a Garanti Bankası talip oldu, geldim, burayı sattık ve ticaret hayatına o gün nokta koydum. “Artık çalışmayacağım, gezeceğim” dedim. Bir gün eşim hadi gidelim buralardan dedi, apar topar Marmaris’ten ev aldık. Evin dekorasyonu 9 ay sürdü, biz bu süreyi teknede geçirdik.

 

Peki bu su altı fotoğrafçılığı ne zaman başladı?

-Evet ben aynı zamanda dalış eğitmeniyim. 3 yıldız. Dünya Dalış Federasyonu üst düzey dalış hocalarından biriyim. İzmit’te ilk dalış okulunu açan da benim. Sonra bu dalış konusunu biraz daha ilerlettim ben. Su altı fotoğrafı ve su altı filmleri çekmeye başladım. Hatta TRT’ye de su altı belgeseli çektim. Bir ara da bir grupla Kızıldeniz’e gittim. 3 defa Kızıldeniz’e gittim. Oradaki savaş batıklarına daldım. O batıklardan epey güzel fotoğraflar çektim, filmler çektim. Kızıldeniz’de daldıktan sonra artık burada dalmak pek keyif vermemeye başladı, çünkü hakikaten bizim denizimizin dibi kirli.

 

 

GÜNEY TAYLAND VE KAMBOÇYA

Artık bizim denizlere dalmak artık zevk vermemişse size, yapacak başka şey bulmuş olmalısınız.

-Marmaris’te motosiklet kulübü kurdum. Festivaller yaptım. Motosiklet gezileri organize ettim. Hanımı da arkaya alıp 5, 6 motorlu arkadaşlarla Türkiye seyahatine çıktık. Gezmediğimiz, görmediğimiz yer kalmadı.

 

Bir fotoğrafınızı görmüştüm, Angkor Wat Tapınağı önünde.

-Ondan önce Taylant’a olan üçüncü seyahatimi yaptım, motosikletle tüm Güney Tayland’ı neredeyse adım adım dolaştım. İşte bunun sonrasında Kamboçya’yı düşünüyordum o gerçekleşti. Meşhur ‘Ölüm Tarlaları’ filmini izledikten sonra bunu çok istiyordum. Angkor Wat Tapınağı’na gitmek özellikle. Bin 30 yıllık tapınak. Gittim. Kamboçya’yı mutlaka görmelisiniz. Tapınağı, coğrafyasını, insanını, sosyal yaşamlarını. Fotoğraflar filmler çektim. Bütün Kamboçya’yı oranın yerel vasıtalarıyla dolaştım. Yağmur ormanlarını, bataklıklarını her yerini gezdim, filmlerini çektim. Kısmetse önümüzdeki günlerde Vietnam düşünüyorum. Yukarıdaki körfezden çıkıp, aşağıya bir motosikletle tur düşünüyorum, bir iki arkadaş daha bulursam. O çok büyük bir tur yani. O tek başına riskli olabilir düşüncesiyle. Birkaç arkadaşla birlikte Halong Bay’dan aşağı doğru o büyük turu yapmak istiyorum.

 

Peki sorabilir miyim, şimdi nerede bulunur, neler yaparsınız?

-Şimdilerde teknelerde yelken eğitimleri de veriyorum. Denize meraklı olanlar var. Tekne alanlar oluyor. Marmaris’te bunlara yelken eğitimleri veriyorum. Bu arada isteyenler olursa mavi tura çıkıyorum. Kızım mimarlığı bitirince, o da endüstri tasarımcısı, hani napalım dedik, İzmit’te ona mağaza açtım. Öyle olunca hanım da “ben de kızımın yanında durayım” dedi, mecburen tekrar kendi şehrimize döndük. Teknem hala Gökova’da, ben Mayıs başından Kasım başına kadar orada olacağım.

 

 

RADİKAL BİR KARAR GEREKİYOR

Bu tarzınıza çevrenin tepkisi nasıl oluyor?

-Çok kimse “Abi sen bizim örnek aldığımız birisin, pirimizsin, senin yaptığın gibi yapmak isterim, düşünüyorum, ama” diyor. İşte ‘ama’sı var bu işin. Bu radikal bir karar gerektiriyor öncesinde. Kolay karar verilmiyor. Ama insanın kabuğunu yırtması gerekiyor. Yoksa bu ölümle dünyada hepimiz geçip gideceğiz. Ne kadar yaşayacağız. Yarına bile çıkacağımız belli değil. İnsanların bu para hırsından, bir takım egodan, gösterişten filan vazgeçmeleri lazım. Yazık, bir çok insan hayatı yaşamadan gidiyor, elinde imkan, cebinde parası varken, yaşamadan gidiyor. Genel tavır şu, adam çocuğun elinden tutuyor, AVM’lere gidiyor, o mağaza, bu mağaza alışverişini yapıyor, dönüyor evine, alıyor eline kumandayı, bunları yapabilenleri izleyip duruyor.

 

Kimlerin outdoor eğilimli olduğunu ilk bakışta anlayabiliyor musunuz?

-Bakar bakmaz, görür görmez hem de. Kıyafet tercihine, giyimine bak anlarsın. İstisnalar olabilir diyerek, takım elbise kravatla görmeye alışık olduğumuz kimselerin bu hobilerin adamı olamayacağını söyleyebilirim. Adama bak, kot, kadife, rahat ayakkabı, böyle spor yelek filan görüntüsü varsa, yürüyorsa, en azından bisiklete biniyorsa, hatta saç tıraşından bile anlıyorsun yani bunları.

 

 

NE KADAR PARA GEREKİYOR?

Böyle bir yaşam, bu hobiler, para isteyen, varlık isteyen şeyler midir?

-Bu iş öncelikle parayla alakalı bir durum değil. Bir tekne sahibi olmak o kadar da zor değil. 2 bin liraya 3 bin liraya denizle kucaklaşabilir insan. Yani sigara parasına yapabilir bunu. Adam 2 paket sigara içiyor, bunların parasını koysa bir kenara yıllık sigara parasıyla bir tane kayık alabilir. Bu kayıkla başlayabilir. Ben de küçük bir botla başladım örneğin. O deniz aşkı başladığı vakit, o dağa aşkı başladığı vakit ondan kısıyorsun, bundan kısıyorsun, ister istemez ona doğru yöneliyorsun, atıyorum, 10 tane pantolon alacağına 1 tane alıyorsun, motorunu büyütüyorsun, kayığını büyütüyorsun. Bunun için zengin, varlıklı olman gerekmiyor. Ona bakarsan benim teknem de trilyonluk bir tekne değil. Bu işin sonu yok. Teknem büyük diyorsun, yanına bir tekne yanaşıyor, seninki yanında filika gibi kalıveriyor. Ama önemli olan teknenin büyüklüğü küçüklüğü değil, önemli olan senin bu yaşamdan zevk alıyor olman.

 

Zevki nasıl bir şey?

-Tarifi zor, imkansız. Bir bakıyorsun, yabancılar geliyor, teknesi dökülüyor ama o adam o ufacık teknesinde o kadar mutlu ki. 7 metrelik yelkenliler içinde karı koca yaşıyorlar, o kadar mutlular ki. O kadın daracık mutfakta çabalıyor duruyor ama o kadar mutlu ki. Birisi zımparalıyor, ötekisi temizliğini yapıyor, kolektif bir mutluluk. Doğayı sevmek lazım, insanı sevmek lazım, hayvanı sevmek lazım. Öyle sokakta hayvana tekme atan adam zaten böyle bir hayatı yaşayamaz, mümkün değil. Ağacı fidanı kıran, dalı koparan, gövdeyi çizen adamdan, çöpünü arabadan atan adamdan uzak bu zevkler. Deniz komşuluklarıyla daha da güzel. Komşularım ne kadar artarsa o kadar mutlu oluyorum. Eşime dostuma öve öve bitiremem, heveslensin, cesaretlensin de o da yaşamdan zevk alabilsin istiyorum. Karşılık beklemeksizin bildiklerini anlatıyorum, aramıza katılanlara bildiklerimi öğretiyorum.

 

 

YENİ NESLİN OUTDOOR’A İLGİSİ

Yeni nesil nasıl, ilgili olurlar mı böyle şeylere?

-Şimdiki nesil şanssız. Binalar arasında sıkışmış kalmışlar. Doğayla tanışamadan büyüyorlar. Betonlar arasında, trafiğin içerisinde AVM’lerde. Yazık oluyor, üzülüyorum hallerine. Bunların bu anlattıklarımızı yaşayamamasından endişe duyuyorum. En azından aileleri onlar için bir şeyler yapmalılar. Onları böyle izcilik kampları gibi kamplara yollamaları gerektiğini söylemek istiyorum.

 

Diyelim ki yaşadıklarınız yaşamak istediğim şey. Ama işyerim var, bırakamıyorum.

-Bırakabilmelisin. Başına güvendiğin birini bırak, yaşamın güzel yanlarıyla ilgili hakkını toplamaya başla. Ben kendi işimde öyle yaptım. Güvendiğim insanları koyuyordum, devamlı kontrol ediyordum, arada bir geliyor bakıyordum. Ama şu var, belki bir şeyler kaybetmiş olabilirim, çünkü işletme sektöründe güvenip bıraktığın vakit insanlar fırsatını kollayabilirler ama benim doğadan kazandıklarımla kaybettiklerimin hiç değeri yok. Çalacaklar diye düşünürsen, oraya hapsolur kalırsın. Hapsolup kalma. Öyle hayatın yanından akıp gitmesine seyirci kalma, onu yaşa gitsin. Şimdi geriye doğru baktığımda hayatım o kadar dolu dolu geçti ki, hiç boş bir yer yok. Her anımı dolu dolu yaşadım. O da bana mutluluk veriyor. Ben bu denize harcadığım paralarda burada apartmanlar dikerdim, denize verdiğim paralarla ben Yürüyüş Yolu’nun yarısını satın alırdım.

 

MASRAF KALEMLERİ NELER?

O kadar para gidiyor mu yani bu hobinize?

-Az masraflar değil tabi. Teknenin bir marina masrafları olur. Koysam benim teknenin marina masrafı yıllık 6 bin 500 Euro. Fakat ben marinada kalmıyorum. Marina, denizciliği bilmeyen fakat denizciliğe özenen, denizcilik yapmayanların yeridir. Neden çünkü adam marinaya bağlıyor teknesini, marinada mangal yapıyor, arkadaşları geliyor, o tekne yerinden kımıldamıyor, Ataköy Marina, Kalamış Marina buralara bakın, altı bir karış yosundur, bunlar tatlı su denizcisidir, otururlar bunlar sadece. Ama denizle çıkıp da böyle dalgaya karşı vuran, gece çıkıp o koya demirleyen, böyle hava vuuu dedi mi motorunun marşına basıp zifiri karanlıkta tekrar ikinci demiri atan insanlar olmalılar. Mücadele budur, denizci budur.

Masraf çok evet, tekneyi bugün karaya alabilmek 500-600 Euro. Yıllık motor bakımı, yelkenlerin bakımı, güvertenin bakımı var. Eskiyen malzemelerin bakımları var.

 

Denizcilik teşvik ediliyor mu, destekleniyor mu?

- Türkiye öyle ki, insanlar heves ettikçe, onların heveslerini kıracak bürokrasimiz var. İnsanlar denizle uğraşmasın der gibiler, deniz dedin mi hemen çelme takılıyor. Ellerinden gelen her türlü zorluklar çıkarılıyor. Gerek fiyatlarda, gererek kanunlarda, gerek tekne sahibi olmakta zorluklar, korkunç bir bürokrasi ve insanlar lanet olsun deyip çekip gidiyor. Ama bende aşırı sevgi olduğu için bunlar beni denizden ayıramıyor. Ölene kadar da Allah nasip ederse denizde olmayı sürdüreceğim.

 

Bu hobileriniz size ne kazandırdı dese birisi?

-Hayata bakış açımızı değiştirdi. Öncelikle agresif olmuyoruz, onu belirtmek istiyorum. Sigara bağımlılığı olmuyor insanda. Güzel dostlar kazandırıyor bu hobiler insana. Benim güzel dostluklarım oldu bu sayede. Denizle uğraşan insan güzeldir. Balıkçısı da güzeldir, teknecisi de güzeldir, kara insanı daha serttir, karada olan insan daha sert evet, askerlere bakın, denizcilerle karacıları veya jandarmaları düşünün, denizciler daha yumuşaktır. Bu hobiler bana, bize sağlık kazandırdı, en önemlilerinden biri bu. Biz oksijenin içerisinde yaşıyoruz, sabah mis gibi hava kalkıyorsun, daha yüzünü yıkamadan suya atlıyorsun, orada bir yüzüyorsun. Sağlık, mutluluk, bir de insanlığını hissediyorsun.

 

KİMLER BÖYLE ŞEYLE İLGİLENİR?

Bir işe eleman alıyormuş gibi düşünürseniz kendinizi, bu hobilere dahil olmak isteyenlerde hangi şartı arardınız veya önerirdiniz?

-İlk şart yüzmeyi biliyor mu… Onun kadar önemlisi, eşlerin de bunu isteyip istemediğidir. Eğer eşiniz istemiyor, sizin gibi düşünmüyor, tabiri caizse aynı kafada değilseniz, bu iş en baştan yatar. Yapamazsınız. Kişi başlayabilir ama bunun sonu gelmez. Ben çok gördüm. Adam fuarlarda görüyor, heves ediyor, para bol, gidiyor en lüks tekneleri alıyor, biniyorlar hanımla filan, tabi hanımlar tekneye binince hem ayağına hizmet bekliyor, mutfağa giremem, onu yapamam, bunu yapamam, gidiyorlar bir dalga çıkıyor, tekne yatmaya başlıyor, dön karaya, hemen sat. Özünde kadının da erkeğin de bu işi, doğayı sevmesi lazım. Yat süslü püslü oturma yeri değildir. Kolektif çalışma gerektirir, güç birliği gerektirir, iş paylaşımı gerektirir. Her şeyi paylaşırsın, cefasını da sefasını da.

 


Ölümle burun buruna geldiğiniz durum oldu mu hiç? Böyle durumlarla karşılaşmamaları için bu hobilere sahip insanlara ne önerebilirsiniz?

-Öyle ölümle burun buruna geldiğin bir durum hiç olmadı. Motosikletle bile olmadı. Ben 38 senedir motosiklet kullandım. Bir kez dahi düşmüşlüğüm yoktur. 26 yıldır da teknedeyim, hiç hayati tehlike yaşamadım. Neden biliyor musun? Çünkü bilmeden çıkmıyorum. Hep ben bir yola çıkarken ‘a’, ‘b’, ‘c’ planları yaparım. Kimisi mesela “ben x yere çıkacağım” diyor çıkıyor. Yahu hava patlarsa yarı yolda, sığınacağın liman hangisi? Sığınacağın limanın özellikleri ne? Senin teknen derinliği kurtarıyor mu? Rüzgarlar hangi yönden gelecek. Ben hava durumunu alırım, raporunu alırım, gireceğim koyların haritasını çizerim, işte hava burada patlarsa, buraya yönlenirim, çıkmadan önce halatlarımı hazırlarım, acil durumda kullanabileceğim yedek demirlerimi hazırlarım, ama olmaz, olsun ben hep emniyetli giderim. Allah’a şükür hiçbir kaza da atlatmadım bugüne kadar, niye, bilinçli hareket ettiğim için.

 

KENDİ DİLİNDEN GÜNEŞ KARAÇETİN

Karaçetinler dediğiniz zaman İzmit’te bizi herkes tanır. Babam Hüseyin Karaçetin İzmit’in eski esnaflarındandı. 3 kardeşiz. 42 Evler’in karşısında bir evimiz vardı. Çocukluğumuz orada ayçiçeği tarlası içinde, doğanın içinde geçti. İzmit Lisesi’nde okudum. 5 senede bitirdim liseyi. Son iki sene İstanbul Moran Koleji’nde okudum ondan sonra Almanya’ya gittim. Almanya’da iki yıl iç mimarlık okudum. Döndüğümde Sakarya Üniversitesi’ne inşaat mühendisliği bölümüne girdim. Babamın kurduğu Doruk Pastanesi vardı. Babam hayatını kaybedince işin başına geçmek için maalesef okulu son sınıfta bıraktım. Doruk Pastanesi, sonra Orion Bar oldu. İzmit’in ilk turizm belgeli barını kurdum. 1979 yılında evlendim. Bir kızım bir oğlum var.

9800 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER