İZMİT’TE SOMA VE ANKARA ANMASI

İzmit’te Soma ve Ankara anması

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB yaptığı ortak basın açıklaması ile Soma Maden Faciası ve Ankara'daki terör saldırısında hayatını kaybedenleri andı

KESK, DİSK, TMMOB ve TTB Sabri Yalım Parkı'nda ortak bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada 13 Mayıs 2014'te Soma'da yaşamını kaybedenler ve 10 Ekim 2015 Ankara'da barış mitingine yapılan terör saldırısında yaşamını kaybedenler anıldı. Basın açıklamasını okuyan KESK Dönem Sözcüsü Gülizar Ateş, "Ankara katliamının üzerinden 235 gün geçti. 10 Ekim 2015 günü 105 arkadaşımız, yoldaşımız hayatını kaybederken, 500’den fazla kişi de yaralandı. Bu katliam ülke tarihinin en büyük katliamlarından biriydi” ifadelerini kullandı.

 

ANT İÇTİK

Ateş, "Yan yana dizilirken arkadaşlarımızın ölü bedenleri, bizlerde ant içtik asla unutmayacağız, unutturmayacağız. Asla affetmeyeceğiz, Katiller hesap verene , bu katliamın tüm sorumluları yargılanana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Katliamın baş sorumluları IŞİD’i besleyip büyüten AKP hükümetidir. 10 Ekim katliamının üzerinin örtülmesine, Ankara'nın kirli, karanlık dehlizlerine hapsedilmesine izin vermeyeceğiz. Bedeli ne olursa olsun, emek, barış ve demokrasi mücadelemizden geri adım atmayacağız. Bizler emek ve meslek örgütleri olarak, tüm dost kurumlarla beraber arkadaşlarımızın anısını ve mücadelesini yaşatmak için her zaman bir arada, her zaman omuz omuza olacağız" dedi.

 

UNUTMAMAK İÇİN ALANLARDAYIZ

Ardından SES Şube Başkanı Mustafa Yıldız, Soma Maden Faciası’nda hayatını kaybedenleri anmak için basın açıklamasını okudu. Yıldız açıklamasında, "Bugün, Soma'da 13 Mayıs 2014'te meydana gelen ve 301 canımızı yitirdiğimiz yüzyılın en büyük iş faciasının ikinci yıldönümü. 301 canımızın acısı hala yüreğimizde. 13 Mayıs'ta Soma'da yaşamını yitiren tüm maden emekçilerini saygıyla anıyor, yakınlarına ve tüm maden emekçilerine bir kez daha başsağlığı diliyoruz. Bugün, bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması İçin alanlardayız" ifadelerini kullandı.

 

REVA GÖRÜLMÜYOR

Yıldız, "Ülkemizde Soma gibi bir facia yaşandıktan sonra dahi her ay onlarca emekçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirmeye devam etmektedir. Hükümet ve ilgili kamu kurumlan tarafından faciadan sonra alınan ders nedir diye sermayenin ihtiyaçlarını karşılamak ve yeni katliamlara zemin hazırlamak dışında bir şey görülmemektedir. Bu acı gerçek, ülkemizde emeği ile geçinen milyonlarca işçiye ölümden, sakatlanmaktan ve sömürülmekten başka bir şeyin reva görülmediğini ortaya koymaktadır" dedi.

 

GÖZ GÖRE GÖRE

Açıklamalarına devam eden Yıldız şu ifadeleri kullandı: "AKP'nin iktidara geldiği Kasım 2002'den beri iş cinayetlerinde 17 binin üzerinde emekçi yaşamını yitirmiştir. Ne yazık ki Soma gibi büyük bir facianın ardından yürütülen, gerçek sorumluların yargılanmadığı, sorumluların görünen bir kısmının yargı önüne çıkartıldığı dava kamuoyunu Soma'da yaşanan acı gerçeğin nedenleri ortadadır. Bu nedenler ile hesaplaşılmadığı sürece fabrikalarda, madenlerde, inşaatlarda ve tüm çalışma alanlarında bizleri bekleyen yeni Soma'ların yaşanması kaçınılmazdır. Soma katliamı göz göre göre gelmiştir."

 

İŞ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

Güvencesiz, sendikasız ve kayıt dışı çalıştırılmak istemiyoruz. İşçi sağlığı ve İş güvenliği kavramlarıyla temelden çelişen ve özellikle kamuya ekonomik anlamda da yük olan, işçileri köleleştiren taşeron ve rödovans sistemlerine son verilmesini istiyoruz. İşçi sağlığı ve İş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir önce oluşturulması gerektiğini bir kez daha yineliyoruz. Soma'da yaşanan İş cinayetini doğuran nedenler ve bu cinayetin sorumluları ile hesaplaşmadan sağlıklı ve güvenli çalışmanın mümkün olmadığının altını bir kez daha çiziyoruz." Açıklamanın ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

3130 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER