KANDIRA BİLDİĞİNİZ GİBİ!

Kandıra bildiğiniz gibi!

Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken'in 2014 yılından günümüze kadar bir şey yaptığı söylenemez, Kandıra bildiğimiz Kandıra

Kentimizin yerinde sayan ilçelerinden biri de Kandıra. Bir zamanlarda CHP'nin kalesi olarak bilinen Kandıra'da, 2009'a kadar CHP yönetimdeydi. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Kandıra Belediye Başkanlığı'nı AKP'nin adayı Cengiz Kan aldı. Ancak Kan'ın asker kökenli olması, ilçedeki halkla olan ilişkisine çok yansıdı. Teşkilatla da sıkıntılar yaşayan Kan, 4 yıllık görev süresince bırakın ilçeye, kendine de teşkilatına da fayda sağlayamadı. Durumun farkında olan AKP teşkilatları ise çareyi 2014'teki yerel seçimlerde Kan'ı yeniden aday göstermemekte buldu.

 

BELEDİYEYİ BASTILAR

Kan ve destekçileri 2014 yerel seçimlerinde de Kandıra'da AKP'nin adayının ‘Cengiz Kan’ olacağı kanısındayken AKP teşkilatlar adaylarının Kan olmadığını, o dönemde İSU'da görev yapan Ünal Köken'in aday olacağını duyurdu. Bundan sonra da ortalık karıştı zaten. Kan'ın destekçileri, bu karar sonrasında belediye binasını ve ilçe binasını basarak dönemin il başkanı Mahmut Civelek ile Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'na tepki gösterdi. Ancak bunlar da fayda etmedi. Ünal Köken, 2014 yerel seçimlerinde AKP'nin Kandıra'daki adayı olarak seçime girdi ve yüzde 37 olan oy oranını yüzde 51 gibi bir rakama çıkardı. 2009 yerel seçimlerinde Kandıra'da ikinci parti olan CHP bile yerini MHP'ye kaptırdı. 

 

31 SEÇİM VAADİ

Ünal Köken, 2014 yerel seçimleri öncesinde seçmenlerin karşısına 31 seçim vaadiyle çıktı. Diğer belediyelerle neredeyse birebir aynı diyebileceğimiz vaatlerdi bunlar ama maalesef 2 yıllık süre içerisinde çoğu yapılmadı da diyebiliriz. Mesela ilk proje, belediyeye yeni bir hizmet binasının yapılmasıydı. Kandıra gibi kentin hem turizm hem de tarımda en önemli ilçe olmasını göz önüne alırsak, bu ilçemize yakışır bir belediye binası da gerekir tabii.

 

BELEDİYE BİNASI BEKLENİYOR

Ancak aradan 2 yıl geçti, ortada hizmet binasının temeli bile yok. Nisan ayındaki belediye meclis toplantılarında Kandıra'da da faaliyet raporları okundu, eleştiriler de beraberinde geldi. Son meclis toplantısında Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken bu projeyle ilgili de bilgi verdi. Köken, belediye hizmet binasının temelleri bu yıl içerisinde atılacağını söyledi, bekleyip göreceğiz. Bir diğer vaat ise su altı müzesi. Şu ana kadar yapımına başlanacağı hakkında bile bir söylem duyulmadı.

 

KENT MEYDANINDAN ESER YOK

Kent meydanı projesi de her ilçede olduğu gibi Kandıra'nın da seçim vaatleri arasında yer aldı. Aldı almasına ama ortada kent meydanı için yapılan bir çalışma bile yok. Gıda İhtisas OSB projesine gelecek olursak, belki de ilçede en çok konuşulan projelerden biri oldu. 2 bin dönümlük alanı kapsayan alan içerisine kurulacak OSB'de kentimiz içerisinden ve dışından yatırımcılar gelecek, burada çalışacak insan gücü de tamamen Kandıra'dan karşılanacaktı. Bu proje yeri geldi kimi olaylarla ülke gündemine bile taşındı. Öyle ki bu yüzden de iptal edildi.

 


Kandıra Gıda İhtisas OSB'nin aktif hale getirilmesinde ise iş tamamen Danıştay'ın idari mahkemelerde verilen kararı onayıp onamamasına kaldı.

 

GIDA İHTİSAS OSB İPTAL

Kamulaştırılmak istenen 2 bin dönümlük proje alanının ortasında kalan 2.8'lik arazini satmayan vatandaş, 1 milyon TL'lik teklif ve deniz kenarında ev teklifine karşılık arsasını satmadı. Durum Danıştay'a kadar gitti, Danıştay da vatandaşı haklı buldu ve proje iptal edildi. Şunu da eklemeden geçmeyelim, proje belediye seçim vaatleri arasında yer alıyor olabilir ancak Büyükşehir ve bakanlık bünyesinde işleyen bir proje bu.Bu proje için yıllardır kamulaştırma yapılıyordu. Milyon liralık değerlerin biçildiği proje, Danıştay'ın idari mahkemenin kararını onamasıyla tamamen iptal olabilir.

 

DUBLE YOL

Kandıra'nın tarım ve turizm dışında hayvancılık alanında da potansiyeli yüksek diyebiliriz. Bunun için düşünülen bir proje de modern hayvan pazarıydı. Bölgede bu konuda bir ihtiyacın olduğu kesin ancak şu ana kadar bununla ilgili belediye bünyesinde atılan bir adım da yok. Kandıra-İzmit yolunun canlandırılması projesinde ise geçmişte bazı çalışmalar yapılmıştı. Şu anda da duble yol olarak vaat edilen Kandıra-İzmit yolunda çalışmaların mayıs ayının sonunda başlanacağı söylendi. Bu proje de Büyükşehir Belediyesi bünyesi altında yapılan bir proje olduğunu hatırlayıp yine Büyükşehir'in bölgede İzmit ve Kandıra arasındaki bağlantısının köprülü kavşak çalışması gibi projeleri de bulunuyor.

 


Kandıra-İzmit yolundaki çalışmaların mayıs ayında başlayıp 2019'a kadar tamamlanması bekleniyor.

 

'KÖYLERE FIRIN' BÜYÜKŞEHİRİN

Yine bir Büyükşehir Belediyesi projesi yer alıyor Kandıra'daki seçim vaatlerinde. Bu proje; köylere fırın projesi. 2009 yılından beri köylere fırınlar yaptıran Büyükşehir Belediyesi, 2014 seçimlerinde de bu projesine devam etti. Köylere fırın gönderimi için önceden de ihaleye çıkıldı. Bu ihalelerde Kandıra'dan da belirlenen köyler vardı. Yani bu proje de Ünal Köken'in kendisine ait olan değil, 2009 yılında Büyükşehir bünyesinde yapılmaya başlanan bir projeydi. Bu projede en son 2014 Temmuz'da ihale gerçekleştirilmişti.

 

FESTİVALLER AYNI ŞEKİLDE

Namazgah bölgesinde spor ve piknik alanları gibi sosyal yaşamlarının yapım projesinde ise çalışmalar daha yeni yeni başladı. Bu bölgede Tarihi Namazgah Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin de yapılacağı belirtilmişti. Yöresel festivaller konusunda ise daha önce de var olan festivaller 2 yıl içerisinde sürdürülmeye çalışıldı. Bunlardan en önemlisi de yağlı güreş festivali diyebiliriz. Kandıra Kent Konseyi konusunda ise şu an için bir şey demek erken olur. Çünkü bu kent konseyi geçtiğimiz yıl kuruldu.Önümüzdeki yıllarda umuyoruz ki Kandıra adına faydalı işlere imza atılır.

 


Namazgah bölgesi ve çevresinde sosyal yaşamlar kurma projesinde çalışmalar yeni yeni başladı denilebilir.

 

GENÇLER KANDIRA'DA KALMIYOR

Gençlik merkezleri projesinde de henüz bir adım atılmış değil. Ancak şunu da atlamamak lazım, Kandıra'nın nüfusunun çoğunluğu orta yaş ve yaşlılar oluşturuyor. Kandıralı gençler bir süre sonra kent merkezlerinin yolunu tutuyor. Öncelikle gençleri Kandıra'da tutacak projelerin hayata geçirilip bu merkezlerin açılması belki de daha faydalı olabilir. Semt spor salonları, köy konakları, yüzme havuzu gibi projelerin ise 2014 yılında Büyükşehir'le yapılan toplantıda, beş yıllık bir sürece yayıldığı söylenmişti. Bunlarda da herhangi bir gelişme yok, seçime yakın belki bu projeler de işleyeme başlar!

 

SAHİL DÜZENLEMELERİ BÜYÜKŞEHİR’DEN

Tarımsal sulama projesinde de çalışmalar Büyükşehir'e ait. Ancak proje kapsamında Sepetçi Göleti'nin yapımında adım atılmış değil. Organik köy projesinde ise belediye destekli olarak özel işletmecilerin ilçede eko köy işletmesi kurduğu söylenebilir. Sahil düzenlemelerinde ise özellikle Büyükşehir Belediyesi'nin baskınlığı apaçık ortada. Kandıra Belediyesi olarak sahillerin düzenlenmesinde çok fazla bir etkinlik yok. Kültür merkezleri konusunda da Turan Güneş Kültür Merkezi uzun yıllardır ilçede faaliyet gösteriyor. Yeni merkezler konusunda da yine Büyükşehir olayın içerisinde. Büyükşehir Belediyesi Karaağaç Köyü'nde kültür merkezleri çalışmalarını sürdürmekte.

 

GELİŞME YOK

Kefken-Kandıra yolu alt-üst geçit projesi de hayata geçirilemeyenler arasında olan önemli projelerden biri. Akçakoca anıtı ve çevre düzenlemesi ile çevresinde ahşap camii, şadırvan ve sosyal donatı alanları yapılması projesinde, geçtiğimiz yıl içerisinde anıt yolunun yapıldığını söyleyebiliriz sadece. İlkokul sınıflarına satranç sınıflarının kurulmasında da kimi zaman açılış haberlerini görebiliyoruz. Vaatler arasında yer alan; tema parklar, mesire alanları ve yürüyüş yolları, çocuk oyun alanlarının yapılması, köylere meydan düzenlemesi, doğa sporları, paintball, yürüyüş ve bisiklet parkurları, hobi bahçesi, çeşme restorasyonu gibi çalışmalarda da diğerlerinde olduğu gibi pek gelişme olduğu söylenemez.

 

ÜNAL KÖKEN’İN 2014'TEKİ VAATLERİ

1- Belediye hizmet binası

2- Su altı müzesi

3- Kent meydanı

4- Gıda İhtisas OSB’nin aktif hale getirilmesi

5- Modern hayvan pazarı

6- Kandıra-İzmit yolunun canlandırılması

7- Köylere fırın

8- Tema parklar, mesire alanları ve yürüyüş yolları

9- Namazgah bölgesinde insanların doğa içerisinde spor, piknik, eğlence ve çeşitli doğal aktiviteleri gerçekleştirebileceği stressiz, sağlıklı yaşam alanlarının oluşturulması.

10- Yüzme havuzu

11- Yöresel festivaller

12- Kent konseyinin güçlendirilmesi

13- Gençlik merkezi

14- Semt spor sahaları

15- Mahalle ve köy konağı

16- Çocuk oyun alanlarının yapılması

17- Köylere meydan düzenlemesi

18- Köylere tarım, hayvancılık ve arıcılık desteği

19- Organik köy projesi organik tarıma destek

20- Tarımsal sulama: Göletlerin yapımı (Araman Bölgesi, Sepetçi Gölet’i, Karaağaç Bölgesi)

21- Sahilde belediye sosyal tesisi

22- Kültür ve sanat merkezi

23- Kültür sanat etkinlikleri

24- Doğa sporları, paintball, yürüyüş ve bisiklet parkurları

25- Akçakoca anıtı ve çevre düzenlemesi tamamlanacak. Ahşap camii, şadırvan ve sosyal donatı alanları yapılacak.

26- Hobi bahçesi

27- Çeşme restorasyonu

28- Sahil düzenlemeleri

29- Kefken-Kandıra yolu alt-üst geçit projesi

30- Cephe iyileştirme

31- İlköğretim okullarına satranç sınıfı

6499 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER