KANDIRALI MİNİBÜSÇÜLERDEN BÜYÜKŞEHİR’E REST!

Kandıralı minibüsçülerden Büyükşehir’e REST!

Büyükşehir’in Kandıra’nın sahil bölümüne otobüs seferleri başlatmasının ardından Kandıralı minibüsçüler isyan bayrağını çekti

Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi, 240 adet yeni nesil otobüs almış, bu otobüsler 1 Şubat 2016 tarihinden itibaren 12 ilçeye dağıtılarak seferlere başlamıştı. Bazıları Büyükşehir’in mevcut hatları üzerine eklenmiş, bazı yerlerde ise yeni otobüs hatları oluşturulmuştu. Vatandaşlar bu durumdan memnuniyet duysa da otobüs ve minibüs esnafı sıkıntı yaşamaya başladı. Bazı ilçelerde otobüsçü esnafı, Büyükşehir’e ait otobüsün önüne 1-2 otobüs fazladan koyarak, farklı bir yöntem uygularken, bazı ilçelerde ise durum oldukça farklı gelişiyor. Bunlardan birisi de Kandıra. Kandıralı otobüsçüler, Büyükşehir’in sahile ek sefer koymasıyla isyan etti.

 

KANDIRALILAR KARARLI

Kandıra’da şehir içi olarak hizmet veren minibüsçü esnafı, bu sıralar isyan bayrağını çekmiş durumda. SS 49 No’lu Kandıra Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Yüksel Horos, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin İzmit üzerinden hem Kerpe’ye hem de Cebeci’ye saatte 1 otobüs koyduklarını, bu durumda kendilerinin büyük sıkıntı çekeceğini belirtti. Yaşananlarla ilgili gazetemize açıklamada bulunan S.S. 49 No’lu Kandıra Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Yüksel Horos şunları söyledi:

 

ÖDEME YAPILMADI

“Kandıra’ya günde 1 tane belediye aracı koyulacağı söylenmişti. İki tane araba saatte 1, birisi Kerpe’ye diğeri ise Cebeci’ye. Ben kışın ne yapacağım? Biz yönetim olarak kararlıyız. 20 Haziran’da Kent Kart’lar sökülecek, Büyükşehir yazıları da sökülecek. Kanun yürürlüğe girdikten itibaren, 2015 Nisan’dan beri 65 yaş ve üstünü taşıdık. Para ödemesi yapılmadı, talep de etmedik. Büyükşehir ile ters düşmemek için, vatandaşların da mağdur olmaması için 65 yaş ve üstünü ücretsiz taşıdık. Kefken ve Cebeci’ye ne zaman otobüs konuldu, o zamandan beri taşımıyoruz.

 

KIŞIN İŞ YAPAMIYORUZ

Önceki gün itibariyle Kefken ve Cebeci’ye iki ayrı otobüs konuldu. Bunlar saatte bir kalkıyor. Kışın iş yapamıyoruz, yolcu yok. Sigorta parasını ödeyemiyoruz. Kooperatifimizde 36 tane araç var. Kandıra Terminali’nden Kefken, Kerpe, Cebeci, Ballar, bu bölge ve çevre köylere hizmet veriyoruz. Ben aynı zamanda Ballar Mahallesi’nin de muhtarıyım. Yaz aylarında belediye aracının girmemesini istiyoruz. Yazın sahilden para kazanıyoruz. Burada rant işi var. Her şey UKOME’nin elinde. Bu konuda kimseden korkum yok. 36 üyem var, hepsinden sorumluyum.

 

BİZİ ZARARA SOKACAK

Biz bu işte kararlıyız. İzmit’e gelip belediyenin önüne çekeriz araçları. Bir söz verdik mi yerine getiririz. Hiçbir şeyden korkumuz yok. Biz ekmeğimize sahip çıkıyoruz. Ekmeğimizin peşindeyiz. Biz 1 lira talep etmeden vatandaşları taşıdık. Bu vatandaşlar bizim vatandaşımız. İki aracı buraya getirsen ne olur getirmesen ne olur? Yönetim olarak kararlıyız. Birilerine rant sağlamaya çalışıyorlar bu kişilerde belli. 20 gün önce başkanlara ilettik. Bize bayanlar Miço Koyu’na bırakılacak, akşam alacak İzmit’e getirecek dediler. Bugün 2 araç diyor, yarın 3 olacak. Böyle bir dünya yok. Biz hiç kimseyi yolda bırakmadık. Sabah 8’den gece 12’ye kadar yolcu taşıyoruz. Para kazanacağımız zaman belediyenin 2 araç koyması bizi zararı sokacak.”

 

GÜRKAN TURİZM’LE BİR OLDULAR

Horos, ayrıca daha önceden İzmit-Kandıra arası taşımacılık yaptıklarını belirterek şunları ifade etti: “Daha önce 801 No’lu İzmit-Kandıra arası hat bizdeydi. Belediye ile Gürkan Turizm bir olup bizi yoldan men etti. Her araç sahibinin 100’er bin TL zararı var. 6 ay çalıştırdık ancak şimdi belediye ile Gürkan Turizm çalışıyor.”

 

KANDIRALILARIN İKİ ŞARTI VAR

S.S 49 No’lu Kandıra Minibüsçüler Kooperatif Başkanı Yüksel Horos, Büyükşehir’e iki şart koştuğunu da söyledi. Bunlardan birisi Büyükşehir’in yazın Kandıra sahiline İzmit’ten araç koymaması. Diğer şart ise Büyükşehir’in KOTUS sistemine alınarak M plaka yerine J plaka takmak. Kandıralı minibüsçüler J plakası almaları halinde İzmit-Kandıra arası çalışabilecek. Öte yandan Kandıralı minibüsçüler araçları 15 kişilik olduğu için devletin aylık 750 TL’lik ödemesinden de yararlanamıyor.

 

BUGÜN GÖRÜŞME VAR

Ayrıca Kooperatif Başkanı Yüksel Horos ve yönetimi, bugün önce Büyükşehir Belediyesi toplu Taşıma Daire Başkanı Salih Kumbar ile görüşecek, sonrasında ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doğan Erol’la saat 14:00’te bir araya gelecek. Büyükşehir Belediyesi’yle anlaşma sağlanamaması halinde ise Kandıralı minibüsçüler, kararlarından vazgeçmeyecek.

 

İŞTE O DİLEKÇE

Kooperatif başkanı Yüksel Horos, bu konuya ilişkin Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na da dilekçe yazdı. Dilekçede şu ifadelere yer verildi: “1980 yılından beri Kandıra SS 49 No’lu minibüs ve küçük otobüsçüler kooperatif başkanlığı olarak Kandıra merkez ve Kandıra’ya bağlı Kefken, Cebeci, Babalı, Kerpe ve diğer çevre köylere yaz ve kış demeden halkımıza hizmet vermekteyiz. Yıllarca Gürkan firmasına yol verdiniz. İzmit’e çalışmaya başladığımızda bizlere vermiş olduğunuz çalışma belgelerini iptal edip birilerinin önünü açtınız. Şu anda ise belediye olarak Ulaşımpark olarak kurulan belediye araçlarına saatte bir olmak kaydıyla Körfez’den yaz aylarında araç kaldırılacağını gazetelerden öğrendik.

 

MAĞDUR EDİYORSUNUZ

Kooperatif başkanı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı’mıza sorduğumuzda başkanımız günde bir aracın Kandıra ilçesi Kerpe Mahallesi Miço Koyu’na bayanları getirip götürmesi konusu ile ilgili toplantıda bizzat kendisi bizlere ‘sizin yolculunuza asla zararı olmayacak’ sözünü söylediler. Şimdi gelinen nokta ise 36 üyenin tamamı yaz-kış demeden halkımıza hizmet etmekte olup, evine ekmek götürmekle uğraşan araç sigorta paralarını dahil çıkaramayan esnafımı araç koyarak mağdur ediyorsunuz.

 

KENT KARTLARI SÖKECEĞİZ!

Bu mudur belediye anlayışınız? Bizler 65 yaşı ücretsiz taşımakta olup, halkımızı hiçbir şekilde mağdur etmedik. Kocaeli il sınırları içerisinde sadece Kandıra hiçbir ücret talep etmeden vatandaşımızı gideceği yerlere ulaştırmıştır. Hiçbir ödeme almadığımız halde bunları yaptık ama şuanda birileri rant yapacak diye esnafımızı mağdur etmeye çalışmaktadır. Buna kimsenin hakkı yoktur. Yönetim kurulu olarak 20 Haziran’dan sonra (okulların kapanmasından sonra) kooperatif araçlarımızın Kandıra genelinde terminal içine depolayıp, kent kartları sökerek Büyükşehir yazılarını da kaldırarak gereğini yapacağımızı belirterek; Büyükşehir Belediyemiz ile her zaman uyum içerisinde çalıştık, hiçbir zaman halkımızı mağdur etmedik.

 

J PLAKA TALEBİ

Eğer halka hizmet ise sadece İzmit’ten ve İstanbul’dan gelen yolcuların mağduriyet yaşadığını Kandıra ilçesi Babalı Köyü, Çamkonak Köyü, Cebeci Köyü ve Karaağaç Köyü, Ballar Köyü, Kurtyeri Köyü, Kefken Köyü, Kerpe köylerinden gelen vatandaşlarımız insan değiller mi? Bu vatandaşlarımız da tek araçla İzmit’e girmeleri için araçlarımızın M plakalarımız Büyükşehir Ulaşım Dairesi’nde saklı kalma kadıyla ‘KOTUS’a alınarak J plaka yapılmasını, bu araçların Kocaeli iline indirilmesini vatandaşlarımız açısından uygun olacağını düşünerek gereğinin yapılmasını talep ederek hizmet verdiğimiz çevre muhtarlarımız kooperatif olarak verdiğimiz hizmetlerden memnunlardır. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.”

11877 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 21 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER