KANDIRA'NIN YÜZÜ GÜLECEK!

Kandıra'nın yüzü gülecek!

Kandıralı hayırsever iş adamı Volkan Cansever, ilçeye yapılması planlanan üniversite kampüsü için 25 dönüm arazi bağışladı. Kampüsün 3 yıl sonra bitirilmesi ve 4 bini aşkın öğrencinin ilçeye gelmesi planlanıyor

Kentimizin turizm ve tarımsal anlamda önemli bölgelerinden olan ancak makus talihi bir türlü değiştirilemeyen Kandıra için bir fırsat doğdu. Kandıra’ya yapılacak yeni ve daha büyük bir üniversite kampüsü makus talihin aşılmasında lokomotif olacak. Kocaeli Üniversitesi Kandıra Meslek Yüksekokulu (MYO) Müdürü Doç. Dr. Ümit Alnıaçık, yapılacak olan ‘Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’ ile birlikte ilçeye büyük bir kampüs kazandırılacağını ve öğrenci sayısının 4 bini bulacağını söyledi.

 

25 DÖNÜMLÜK ARAZİ

MYO’nun 2 yıllık eğitimler verdiğini söyleyen Doç. Dr. Alnıaçık, “4 yıllık eğitimin verileceği Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun kurulması 2010 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla onaylanmış, Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Bu anlamda en ciddi adım yakın zamanda atıldı. Sayın valimiz Hasan Basri Güzeloğlu’nun yakın zamanda ilçemizde yaptığı değerlendirme toplantısında hayırsever iş adamı Volkan Cansever, üniversite için 25 dönümlük bir arazi bağışlayacağını taahhüt etti. 2 hafta önce arsa devir-teslim protokolü tamamlandı” dedi.

 

3 YIL SONRA TAMAMLANIR

Arsanın devir-teslim işleminin ardından yakın zamanda tapu işlemlerinin de yapılacağını kaydeden Doç. Dr. Ümit Alnıaçık, “Tapu devrinin ardından inşaat çalışmaları başlayacaktır. 24-36 ay arasında inşaatın bitmesini ön görüyoruz. 3 yıl sonra Kandıra Kampüsü tamamlanacak. Meslek yüksekokulu ile uygulamalı bilimler yüksekokulu aynı kampüste eğitim-öğretimi sürdürecek” ifadelerini kullandı.

 

TARIM VE TURİZM KONUSU

Yapılacak dev kampüsün Kandıra Orhan Mahallesi Ahmatlı mekviinde olduğunu söyleyen Doç. Dr. Alnıaçık, “İnşallah her şey yolunda gider. Büyükşehir Belediyesi ve valiliğimiz bu projenin bir tarafı. Katkı sunanlara teşekkür ediyoruz.  Şuan MYO’muzun 2 bin 560 öğrencisi var. Uygulamaları bilimlerle birlikte bu sayı 4 bini bulacak. Uygulamalı bilimlerde bir bölüm açtık. Dış ticaret ve AB bölümü. Ancak öğrenci alımı yapmadık. 5 yılda 3 yeni bölüm daha açacağız. Kandıra’nın turizm ve tarım potansiyelini göz önünde bulundurursak turizm ve tarım işletmecilikleri bölümleri açılabilir. Bu benim fikrim, henüz bölümlerle bir netlik kazanmadı” diyerek sözlerini tamamladı.

 

KURTULUŞ REÇETESİ

Turizm ve tarım potansiyeli yüksek olan ancak iş imkanı olmadığı için gençlerin bir bir Kandıra’yı terk ettiği şu dönemde yapılacak olan uygulamalı bilimler yüksekokuluyla birlikte bölgeye gelerek burada eğitim görecek ve bunu uygulamaya dökecek öğrencilerin Kandıra’ya hayat vermesi bekleniyor. Öğrenci potansiyelinin olduğu yerde bir gelişim ve bir kalkınmanın yaşandığı açık. Kandıralılar, şimdi bölgeye yapılacak dev kampüsü dört gözle bekliyor.

 


Kandıra MYO Müdürü Doç. Dr. Ümit Alnıaçık, ilçeye yeni bir üniversite kampüsü yapılacağını ve 4 yıllık ‘uygulamalı bilimler yüksekokulu’ ile ilçedeki öğrenci potansiyelinin artacağını söyledi.

10093 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER