KARAMÜRSEL AĞIR GİDİYOR

Karamürsel ağır gidiyor

Karamürsel’de 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan İsmail Yıldırım, kimi önemli projelere imza atsa da bazı projeleri ise henüz hayata geçemedi

AKP’nin, Kocaeli’de 2004 ve 2009 seçimlerinde en zorlandığı ve hatta seçim kaybettiği ilçe Karamürsel’di. 2004 ve 2009 yerel seçimlerde, esen Erdoğan ve AKP rüzgarına rağmen Demokrat Parti’nin adayı olarak seçimleri kazanan İsmail Yıldırım belediye başkanı seçilmişti. Geniş bir kesim tarafından tanınan, kendini memleketi Karamürsel’e hizmet götürmeye adamış bir isim İsmail Yıldırım. Siyasi hayatına 1994 yılında DYP gençlik kollarında başladı, 2004 ve 2009 yılında yapılan seçimlerde DP’nin adayı olarak belediye başkanı seçilmişti. 2009 yerel seçimlerinde de DP’nin adayı olarak seçimlere giren Yıldırım, yüzde 39’luk bir oyla kazanmıştı. DP’yi Karamürsel’de yüzde 36 ile AKP takip etmişti.

 

KARAMÜRSEL YİNE DP’NİN

Her şey de bundan sonra başladı. O seçimlerde Büyükşehir de dahil olmak üzere 11 ilçede AKP kazanmıştı. Sadece Karamürsel’de DP’li İsmail Yıldırım vardı. Yıldırım’ın kazanması sonrası buradaki yatırımlar için ödenek ayrılmadığı ve belediye işçilerinin maaşlarını ödemekte zorlandığı için Yıldırım’ın zor zamanlar yaşadığı o dönem yazılmıştı. Yıldırım, 29 Mart 2009’da belediye başkanlığına geldikten sonra bu gibi sorunlarla uğraştı ve aldığı ani bir kararla 18 Ağustos 2010 tarihinde AKP’ye geçti. O dönem Anayasa için referandum vardı ve Yıldırım referandumda AKP’den yana tutum sergiledi.

 

AKP’YE GEÇİŞ SÜRECİ

Yıldırım’a parti rozetini de ilimize o tarihte miting için gelen dönemin başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan takmıştı. Bununla birlikte kentteki tüm ilçe belediye başkanları da AKP’ye geçmiş oldu. O dönem bu transfer oldukça ses getirmişti. Yıldırım’ın bu transferi AKP’ye rahat bir nefes aldırmıştı. Çünkü Yıldırım, ilçede oldukça geniş bir nüfusa sahipti ve yerel seçimlerde de en büyük rakiplerinden biriydi. Samimi tavırları tarafından da halk arasında oldukça sevilen Yıldırım, 30 Mart 2014 tarihindeki yerel seçimler için de AKP’de aday gösterildi ve yeniden seçildi. 3 dönemdir belediye başkanlığı yapan Yıldırım’ın en son yerel seçimlerde ise 31 seçim vaadi vardı.

 

KENT MEYDANI SONA YAKLAŞIYOR

Bu vaatlerden ilk Karamürsel Kent Meydanı ve belediye hizmet binasıydı. Bu projede şu an sona gelindi diyebiliriz, kent meydanı ve belediye binası şekillendi. Proje kapsamında mevcut belediye hizmet binası ile çevresindeki yapılar yıkılarak çalışmalara başlanmıştı. 5 bin metrekarelik açık alanın yer alacağı proje kapsamında bodrum, zemin ve 2 kattan oluşan yeni belediye hizmet binasının bodrum katında 270 araç kapasiteli otopark da yer alacak. Binalarda sıva işlemlerinin de sonuna gelindi. Proje bir bakıma Karamürsel’e daha modern bir yapı kazandıracağı gibi trafik yükünü de bir nebze olsun azaltacak.

 


Yıldırım’ın seçim vaatlerinin en başında bulunan kent meydanı ve belediye binası yeni hizmet binasında şu anda sona yaklaşıldı, çalışmalar son hız devam ediyor.

 

TERMİNAL YAPILMADI

Karamürsel güzergahı nedeniyle de trafiğin oldukça fazla oluğu bir ilçe. Şehirler arası yol güzergahında da durak noktası olan Karamürsel’de mevcut otogarın gelişmekte olan ilçeye cevap verememesi nedeniyle Karamürsel Terminali vaadinde bulunulmuştu. Şu anda otobüslerin kalkış yeri olan Dereköy Mahallesi’ne yapılması planlanan terminal için görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

 

DAL-ÇIK İÇİN GÖRÜŞÜLÜYOR

İlçe açısından belki de en önemli projelerden biri de Dal-Çık Projesi. Karamürsel Kent Meydanı, Mezarlık, Karamürsel Terminali’ni birbirine bağlayacak olan 1,5 kilometre uzunluğundaki bu proje için belediye başkanı İsmail Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi’yle görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı.

 

EN ÖNEMLİ OLAYLARDAN BİRİ

Yıldırım, Dal-Çık Projesi hakkında “Karamürsel’de ki dalçığı Büyükşehir Belediyemiz gerçekleştirecek. Bu hem iktidarımızın, hem Büyükşehir hem de Karamürsel Belediyesinin ortak çalışmasıyla olacak. Önemli olan bizim için transit geçişin ayrılması, ve yayaların daha sağlıklı karşıya geçebilmesi, bu bizim için çok önemli olaylardan biridir” demişti.

 


Karamürsel’de uzun zamandır beklenen balık adası düzenlemesi ve balıkçı barınağı yapımı projesinde de çalışmalar halen devam ediyor.

 

HAVUZ DA YAPILMADI

Güneye gidiş yolunda önemli bir geçiş güzergahı olan Karamürsel’de İznik Yolu’ndaki 2.etap çalışmaları ise devam ediyor. Seçim vaatleri arasında yer alan kapalı yüzme havuzu için ise şu ana kadar bir adım atıldığı söylenemez. Yeni kapalı yüzme havuzunun önümüzdeki yıl yapılması bekleniyor. Havuz, eski SSK alanında bulunan 19 dönümlük arazi üzerine yapılacak.

 

İLKOKULU PROJESİ İHALE EDİLECEK

İlçede eğitime katkı da seçim vaatleri kitapçığında yer aldı. Karamürsel Amiral İlköğretim Okulu’nun bulunduğu 4 bin 800 metrekarelik alanda 40 derslikli bir ilköğretim okulu projesine de henüz başlanmadı. Başkan İsmail Yıldırım, 2016 yılı içerisinde projenin ihale edilmesinin planlandığını belirterek, proje hakkında Büyükşehir Belediyesi ve valilikle görüşmelerin sürdüğünü ifade etti. Karamürsel’deki sahil düzenlemeleri de yaz aylarına yaklaşılan aylarda başlayarak, yazın halkın kullanımına uygun hale getirildi.

 


Her yıl 1 Eylül’de yapılan Ereğli Balık Festivali de üç dönemdir başkanlık yapan İsmail Yıldırım döneminde devam etti.

 

BARAJLAR DA İHALE EDİLDİ

Balık adası yapımı projesinde de yer yer çalışmalar yapılsa da bitmiş sayılmaz. Başkan Yıldırım, geçtiğimiz günlerde projelerle ilgili yaptığı açıklamada, balık adası için, “Balık adası düzenlemesi iki projenin birbirleriyle entegrasyonuyla gerçekleştirilmiş bir düzenleme. Bu proje gerçekleştirdikten sonra Balık Adasını daha modern hale getireceğiz” ifadelerini kullanmıştı. İhsaniye ve Avcıdere barajı projeleri ise geçtiğimiz günlerde ihaleleri yapılmıştı. Başkan Yıldırım’ın dışında bakan Fikri Işık da bu projelerin başlangıcını duyurmuştu.

 


İhalesi yapılan İhsaniye Barajı’nın yapımına yakın bir zamanda başlanacak. Baraj tamamlandığında Karamürsel ve Gölcük’te belirlenen bölgelerin yıllık 25,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak.

 

RESTORASYONLAR YAPILIYOR

İlçedeki tarihi yapılar ve eski binalar için yer alan restorasyon çalışmaları da yapılıyor, kimi çalışmalar ise halen devam etmekte. Yıldırım, bu konuyla ilgili olarak da, “Karabali hamamın restorasyonu başladı. Sarıkum mahallemizde ki camimizin restorasyonu anıtlar kurumu tarafından onaylandı ve yapılacak. Sunni baba bizim değerlerimizden biri, bu alan için projemizi bitirdik. İhalesi bitti, müteahhide genel teslimi yapıldı. Biz Ereğli de çok radikal bir karar aldık. Ve inanıyorum ki Kocaeli’de yapılan en büyük imar planlarından biriydi. Özellikle Körfez Geçiş Köprüsü tamamlandıktan sonra Ereğli gelişim sağlayacak. Bu düzenli bir plan olduğu zaman keyif verecek” demişti.

 


Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1933’te Karamürsel’e ilk ayak bastığı yer olarak bilinen tarihi bina da restorasyon çalışmaları kapsamında yenilendi, müze oldu.

 

HASTANE EK BİNASI SENEYE 

Karamürsel Devlet Hastanesi ek Binası projesine gelecek olursak, hastanede ek bina haricinde de çalışmalar sürüyor. Acil servisi yenilenen hastanenin ek binası projesin 2 adet ek binanın temellerinin bu yıl içerisinde yapılması bekleniyor. Bunların da tamamlanmasıyla hastanenin 7 bin 43 metrekare olan kapalı alanı 10 bin metrekarenin üzerine çıkarılacak. Karamürsel’de binaların dış cephe iyileştirme çalışmaları da yer yer yapılıyor.

 

AŞIKLAR TEPESİ

Aynı şekilde dere ıslah çalışmaları da yapılıyor. Bu zamana kadar Ereğli ve Kasaba derelerinin ıslahı için çalışmalar yapıldı. Aşıklar (Oluklu) Tepesi projesi ise ilçenin doğa güzelliklerine katkı sunan en güzel projelerden biri oldu. Bölgede bulunan muhteşem Körfez manzarası için; Oluklu tepesi mesire alanı oluşturuldu. 337 metrekarelik kafe, seyir terasları, yürüyüş yolları, yöresel satış üniteleri ve otopark alanı ile Aşıklar Tepesi hem Kocaelililer için hem de ilimizi gezmek için gelenler için önemli bir durak oldu.

 


İzmit Körfezi’nin en güzel seyredildiği yerlerden biri olan Oluklu Tepesi’ndeki Aşıklar Tepesi’nde de sosyal tesis ve kafeler tamamlandı.

 

YAPILAMAYAN PROJELER

Seçim vaatleri arasında yer alan; küçük sanayi sitesi projesi, Aquapark ve sosyal tesisler projesi, kentsel dönüşüm, okullara spor salonları, engelsiz yaşam merkezleri, Ereğli Balık Hali 2. etap, yeni itfaiye binası yapımı, Karamürsel Stadı soyunma odalarının yapımı, Akçat-Yalakdere üst yapı çalışması, köylerde bahçe yollarının yapımı, Dereköy ve Ereğli imar planlarının revizyonu, Dereköy-Ereğli yan yol çalışmaları, köylerde yöresel satış stantları, Kızderbent et ve et ürünleri satış reyonları, trekking parkurları, Ponny Club gibi projelerin çoğunda yapım aşamasına geçilemezken, kimilerinin ise görüşmeleri sürüyor. 

 

İSMAİL YILDIRIM’IN 2014’TEKİ SEÇİM VAATLERİ

1- Karamürsel Kent Meydanı ile Belediye hizmet binası

2- Karamürsel Terminali (yok)

3- Karamürsel-İznik yolu 2. etabı  (yapılıyor)

4- Kapalı Yüzme Havuzu 

5- Dal-Çık Projesi 

6- Amiral İlköğretim Okulu Projesi 

7- Küçük Sanayi Sitesi Projesi 

8- Sahil Düzenleme Projesi 

9- Aquapark ve sosyal tesisler

10- Balık Adası düzenlemesi ve Balıkçı Barınağı Yapımı 
11- Aşıklar (Oluklu) Tepesi
12- İhsaniye ve Avcıdere Barajı 

13- Restorasyon projeleri 

14- Kentsel Dönüşüm

15- Okullara kapalı spor salonları 
16- Engelsiz Yaşam Merkezleri

17- Karamürsel Devlet Hastanesi ek Binası 

18- Binaların dış cepheleri iyileştirilecek

19- Dere ıslah çalışmaları
20- Ereğli Balık Hali 2. Etap  

21- Yeni itfaiye binası yapımı

22- Karamürsel Stadı soyunma odalarının yapımı

23- Akçat-Yalakdere üst yapı çalışması

24- Köylerde bahçe yollarının yapımı
25- Dereköy ve Ereğli imar planlarının revizyonu
26- Dereköy-Ereğli yan yol çalışmaları

27- Köylerde yöresel satış stantları

28- Kızderbent Et ve Et Ürünleri Satış Reyonları

29- Trekking parkurları
30- Ponny Club

31- Festivaller

5508 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER