KARAMÜRSEL’DE ATA COŞKUSU

Karamürsel’de Ata coşkusu

Mustafa Kemal Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin 83. yıldönümü törenlerle kutlanırken burada konuşan belediye başkanı Karamürselliler olarak bugün ayrı bir gurur yaşadıklarını söyledi

Karamürselliler, büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeye gelişinin 83’ncü yıl dönümü coşkusunu yaşadı. Atatürk’ün Karamürsel’e gelişinin yıl dönümü ilçede törenlerle kutlandı. Anıtta düzenlenen tören; kaymakam Ahmet Narinoğlu, belediye başkanı İsmail Yıldırım, garnizon komutanı Jandarma Yüzbaşı Sadık Eroğlu,  Cumhuriyet savcısı Serkan Başaran, siyasi partilerin ilçe başkan, yöneticileri ve belediye meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kamu kurumları amir ve personeli ile vatandaşların katılımlarıyla gerçekleşti.

 

83 YIL ÖNCE BUGÜN

Törenler, Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunumu, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla, bayrağımızın da göndere çekilmesiyle başladı. Ardından belediye başkanı İsmail Yıldırım, büyük önderin Karamürsel’e gelişinin anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Yıldırım, “Dünya tarihine geçen bir istiklal mücadelesi vererek, Türk milletinin boynuna esaret zincirinin vurulamayacağı cihana gösteren ve bağımsızlığımızı bizlere armağan eden ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, 24 Temmuz 1933 tarihinde Acar isimli motoruyla deniz yoluyla ilçemize teşrif etmişlerdir.

83 yıl önce, büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü karşılamanın gururunu yaşayan Karamürselliler ile bugün aynı mutluluk ve gururu yaşıyoruz” dedi.

 

BU KEZ TORUNLAR

Konuşmasında Atatürk’ün  Karamürsel’e geldiğinde neleri ziyaret ettiği ve neler söylediğiyle ilgili tahine geçmiş bilgileri de katılımcılarla paylaşan İsmail Yıldırım, Karamürselliler’in tarihe kazınan kahramanlıklarını da anlatarak ardından şunları söyledi: “Karamürsel’imizin tarihi kahramanlık destanları, şehadet şerbeti içmiş yiğit evlatlarıyla doludur. Kurtuluş savaşının şanlı şehitlerinin, kahraman gazilerinin torunları olarak bu kez bizler; yedi düvelin kucağına oturmuş, yüzyılın yalancısı, din bezirganı, Hassan Sabah’tan sonra tarihin ve yeryüzünün gördüğü en büyük sahtekar olan bir şarlatanın organizesiyle, bizden görünen, ekmeğimizi yiyen, devletin imkanlarıyla bir yerlere gelen, içimizdeki hainlere karşı bir istiklal mücadelesi verdik.

 

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Şükürler olsun ki milletin egemenliği ve devletin bağımsızlığı için canını, kanını veren atalarımıza layık evlatlar olduğumuzu gösterdik.

Karamürsel’imizin kurtuluş günü olan 4 temmuzda, Atamızın ilçemizi ziyaret ettiği 24 temmuzda bu meydanda atalarımıza verdiğimiz sözü tuttuk. Milli egemenliğimize, bağımsızlığımıza karşı yapılmak istenen darbeye karşı hangi siyasi görüşten, hangi etnik kökenden olursak olalım tek yürek olarak tepkimizi ortaya koyduk. Darbe kalkışmasının duyulduğu ilk andan itibaren Karamürsel’imizin yiğit evlatları, ikbalini, canını, malını düşünmeden, davet beklemeden, eline bayrağın almış, atalarından kendisine miras kalan egemenlik hakkını kimseye devretmeyeceğini en güçlü şekilde haykırmıştır.

 

ASİL KANIN HAKKIYLA

Darbecilerin tekrarlayabileceği olası bir kalkışmaya karşı günlerce meydanlarda vatanına sahip çıktı ve bu vatanın asla batmayacağını Türkiye üzerinde hesabı olan iç ve dış hainlere bir kez daha gösterdi. Evet üzücü ve sıkıntılı günler yaşadık ama şükürler olsun ki nasıl biz dedelerimizin kahramanlıklarını dinledik ve onlarla gurur duyduysak, evlatlarımızın ve torunlarımızın da bizlerle gurur duyacağı bir duruş sergiledik. Hamdolsun ki bu imtihanı alnımızın akı, damarlarımızda ki asil kanın hakkıyla başarıyla geçenlerden olduk. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Atatürk olmak üzere, canları pahasına bu vatanın kurtuluşu için mücadele veren şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz.”

4006 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER