KARAOSMANOĞLU: BEN DE ROMANIM

Karaosmanoğlu: Ben de Romanım

Türkiye Romanlar Konfederasyonu ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce Romanların sorunlarının ele alındığı ‘Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı’ gerçekleştirildi

Türkiye Romanlar Konfederasyonu ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ortaklığında düzenlenen ‘Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı’nda, Romanların yaşadıkları sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri ele alındı. Emex Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu,  AKP Kocaeli Milletvekilleri İlyas Şeker ve Zeki Aygün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Türkiye Romanlar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar, öğretim üyeleri ve roman vatandaşlar katıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Çok samimi söylüyorum; Ben de bir Romanım.  Aramızda hiçbir ayrım yok. Bende bir çadır da doğabilirdim” diye konuştu.

 

BEN ONLARDAN MEMNUNUM

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Artık konuşma zamanı bitti ve biz icraat istiyoruz. Biz dertliyiz. Sorunumuzun temel kaynağı eğitime önem vermek. Eğitimsiz bir aile ve eğitimsiz bir çocuk düşünemiyorum. Romanların okula gitmeme oranı yüksek olduğu için oralarda bilgi evleri açtık. Çocuklarımızla ve velileri ile görüşerek onları okula çekmeye çalışıyoruz ve çekmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

GÖNLÜ GÜZEL İNSALAR

“Bizim çocuklarımız değerli” diyen Karaosmanoğlu, “Önce biz kendi kendimize ve ailemize bakacağız ve değerli göreceğiz. Ben Roman kardeşlerimizden memnunum. Ben dua ediyorum. Onlar gönlü güzel insanlar. Dünya için aşırı derecede hırs taşımayan insanlar. Gönlü güzel insanlar romanlar. Onlardan öğrenmemiz gereken çok şey var” dedi.

 

 

BEN DE BİR ROMANIM

Karaosmanoğlu, Roman kardeşlerimizin rahat edeceği meskenler yapacağız. Roman vatandaşlarımızdan bazıları çok zor şartlarda yaşıyor. Bu bize yakışmıyor.  Kandıra Kefken yolu üzerinde Roman vatandaşlarımız için bir konut projesi gerçekleştireceğiz. Romanların daha iyi şartlarda yaşaması için çeşitli imkanlar sunun bize. Siz sunun biz gerçekleştirelim. Çok samimi söylüyorum; Bende bir Romanım. Aramızda hiçbir ayrım yok. Bende bir çadır da doğabilirdim” diye konuştu.

 

HAYIRLI OLSUN

Karaosmanoğlu, “Çocuklarımız üstü başı temiz bir şekilde okula gidecek. Kocaeli’deki hayat standartlarımız iyi. Ama iyi olmayan yara bere içinde ki roman kardeşlerimiz var. Elle tutulur fikirler kararlar alın. Ben size inanıyorum. Bütün ülkeye, bütün Dünya’ya örnek olacağız. Avrupa’da, Asya’da ne kadar roman yaşıyorsa hepsine örnek olacağız. Çalıştayımız hayırlı ve bereketli olsun” dedi.

 

EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Karaosmanoğlu’ndan sonra söz alan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “Hükümetimizin 64’üncü eylem planının 7’inci maddesinde Roman vatandaşlarımız ile ilgili gerçekleştirilecek konular yer alıyor. Bunlardan birincisi eğitim konusudur. Burada fırsat eşitliği yaratılması için bir maddenin eklenmesi gerekiyor. İkincisi meslek edindirme konusudur. Mesela meslek liselerinde her sınıf için beş kişilik kontenjan ayrılarak diğer öğrencileri de sıkıntıya sokmadan böyle bir çalışma gerçekleştirilebilir” dedi.

 

SOSYAL UYUM PROGRAMLARI

Büyükakın, “Roman kardeşlerimiz müzik ve sanat konusunda çok yetenekli hepimiz biliyoruz. Bu konularda vatandaşlarımız desteklenerek çalışma yapabilirler. Biz belediye olarak Türkiye’de en çok Roman çalıştıran belediyeyiz. Bu konuda çalışmalarımız hali hazırda zaten devam edecektir. Büyük problemlerden biri de sağlık taraması konusudur. Roman vatandaşlarımızın yoğun nüfusla yaşadığı bölgelerde bu çalışmaların yapılması konusu ve genç yaşta evliliklerin engellenmesi konusunda hükümet programına girmelidir” şeklinde konuştu.

 

ZARAR ALIŞKANLIK VURGUSU

“Sosyal uyum programları ile halk içindeki kaynaşma sağlanarak zaman zaman yaşanan kötü olayların yaşanması engellenebilir” diyen Büyükakın, “Ayrıca spor alanında Roman vatandaşlarımızın yer alması onları zararlı alışkanlıklardan koruyacak ve uzaklaştıracaktır. Böyle bir başlığı da öneri programına eklememiz faydalı olacaktır. Kadınlarımızı toplum hayatına entegre edecek çalışmalar ve risk altındaki vatandaşlarımızı yani uyuşturucu batağına çekilen arkadaşlarımızı buralardan uzaklaştıracak çalışmaları da planlarımıza eklememiz gerekiyor”  diyerek sözlerini noktaladı. 

6146 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER