KARAOSMANOĞLU’NUN AÇIKLAMASI AV. HALİT ÇOKAN’DAN GELDİ..!

Karaosmanoğlu’nun açıklaması Av. Halit Çokan’dan geldi..!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun en büyük oğlu olan ve Thames Water’den ayrıldıktan sonra müteahhitliğe başlayan Tahsin Karaosmanoğlu’nun yaptığı konutlardan gelen şikayeti sizlere bu köşeden aktarmış ve gelecek bir açıklamayı da sizlere aktaracağımızı söylemiştik

Tahsin Karaosmanoğlu’ndan beklediğimiz açıklama babasının da avukatı olan AKP’li Halit Çokan’dan geldi.

Av. Halit Çokan gönderdiği açıklamanın girişinde bol bol edebiyat yapmış. Oysa biz yazıyı yazarken herkesin anlayabileceği bir şekilde açıklama yaptık.

Biz ne bize gelip şikayetini dile getiren vatandaşı tanıyorduk ne de Tahsin Karaosmanoğlu’nu.

Gazetemize gelen bayanın anlattıklarını yazdık ve cevap hakkı vereceğimizi dile getirdik.

Buna rağmen Av. Halit Çokan çok alıştığı şekilde bol bol edebiyet yapıp bize birde gazetecilik dersi vermeye kalkışmış.

Yapacak bir şey yok.

Avukat Halit Çokan kendisine verilen görevi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyor.

Bizde gönderdiği açıklamayı yayınlıyoruz:

Bizim Kocaeli Gazetesi'nde ve gazeteye ait internet sitenizde 21.03.2016 tarihinde "KARAOSMANOĞLU HAKKINDA KORKUNÇ İDDİALAR" başlıklı haber yayınlanmıştır. Söz konusu haberde., AYŞE MUT adlı şahıs tarafından, müvekkil Hasan Tahsin Karaosmanoğlu'nun gerek şahsı gerekse sahibi olduğu Maykon Mimarlık Mühendislik şirketi hakkında gerçek dışı ve haksız iddia ve isnatta bulunulmuştur. Bahse konu şahıs, müvekkilin ve sahibi olduğu şirketin taahhüdü gereği yapması gereken daireleri aralarında akdettikleri sözleşmeye uygun yapmadıkları ve böylece kendilerini mağdur ettikleri iddiaların bulunmuştur.

Anılan haberde AYŞE MUT adlı şahsın müvekkil TAHSİN KARAROSMANOĞLU hakkında ileri sürdüğü iddialara gelince; Yayınlamış olduğunuz haberin içeriğini oluşturan asılsız iddiaların sahibi, paydaşı olduğu taşınmazla ilgili olarak diğer paydaşlarla beraber müvekkilin sahibi bulunduğu Maykon Mimarlık Mühendislik şirketiyle kat karşılığı inşaat sözleşmesi akdetmiştir.

Bu sözleşme hükümlerine göre müteahhit şirket arsa üzerinde 34 daire yapacak ve bu dairelerin 8 adedini arsa sahipleri olarak sözleşmenin tarafı olan AYŞE MUT ve diğer paydaşlara verilecektir.

Müvekkil anılan anlaşmaya uygun şekilde inşaatı tamamlamış ve teslime hazır hale getirmiştir. Ne var ki; arsa, sahipleri haksız, yersiz ve anlamsız taleplerde bulunarak teslime hazır daireleri almaktan imtina etmişlerdir.

Bunun üzerine müvekkilin sahibi olduğu müteahhit şirket, kat karşılığı inşaat sözleşmesine ve taahhüde konu inşaatın sözleşmeye uygun şekilde tamamlanıp tamamlanmadığının tespiti talepli olarak Kocaeli 4, Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 2015/49 Değişik İş sayılı dosyası ile tespit, talebinde bulunmuştur.

Bu delil tespiti talebine istinaden Sayın Mahkemece taşınmazların (dairelerin) bulunduğu mahalde 14.12.2015 tarihinde keşif yapılmıştır.

Keşifte refakat eden bilirkişilerce dairelerin mevcut durumu taahhüt kapsamında değerlendirilmiştir.

Anılan bilirkişilerin 23.02.2016 tarihli raporu ekte bilgilerinize sunulmuştur. Raporun "sonuç" bölümünde bilirkişilerce aşağıdaki tespit ve bulgulara ulaşılmıştır:

  • Arsa sahiplerinin taşınmazı üzerine yapılan inşaatların, İnşaat ruhsatların eki mimari projesine uygun yapıldığı, genel olarak inşaatın %98 seviyesinde tamamlanmış olduğu,
  • Sözleşme ve ek protokolde yazılı malzeme kalitelerine uygun malzemelerin kullanıldığı,
  • Blokta tespit edilen giriş kapı eşiği mermeri ve duş kabinlerinin 2 iş gününde tamamlanmasının mümkün olduğu,
  • Yapılan tespit ve değerlendirme sonucunda taşınmazların kullanımını

engelleyecek bir durumun olmadığı, bu nedenle karşı taraf mal sahiplerinin konutlarını teslim almalarına mani bir durum olmadığı kanaatine varılmıştır.

Mahkemece yapılan tespit neticesinde hazırlanan bilirkişi raporundan açıkça anlaşılacağı üzere müvekkilce verilen taahhüdün %98 seviyesinde yerine getirildiği, dairelerde kullanılan malzemelerin kalitesinin taraflar arasında imzalanan kat karşılığı inşaat sözleşmesindeki hükümlere uygun olduğu ve dairelerin kullanımına mani bir halin olmadığı saptanmıştır.

Arsa sahiplerinden haberde adı geçen Ayşe MUT isimli şahıs bu tespitin üzerinde oluşturduğu olumsuz tesirin etkisiyle bu sefer haksız taleplerini kamuoyu üzerinde müvekkil aleyhinde baskı oluşturarak gündeme taşıma telaşına kapılmıştır.

6556 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER