KARTEPELİ UZAYI BEKLİYOR

Kartepeli uzayı bekliyor

AKP’li Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, diğer ilçe belediye başkanları gibi lafı dolandırmamış ve uzayı vaat etmişti. Uzay gözlem evi yapacağının sözünün veren Üzülmez halen bu sözünü tutmadı

Kentimizin en talihsiz ilçelerinden biri Kartepe. Acemiler mangası tarafından yönetilen ilçe, aslında birkaç köyün bir araya gelerek geniş yüzölçümüne sahip olmasından başka bir şey değil. 30 Mart 2014’te gerçekleştirilen yerel seçimler öncesinde Hüseyin Üzülmez, İzmit Belediyesi’nde başkan yardımcısıydı. İzmit Belediyesi’nin ilçeye hiçbir vizyon kazandırmayan yönetiminde yer alan Hüseyin Üzülmez, AKP’nin aday belirleme sürecinde adeta ödüllendirildi. İzmit’e hiçbir faydası bulunmayan Üzülmez, Kartepe gibi zorlu bir ilçeye belediye başkan adayı olarak görevlendirildi.

 

UZAY GÖZLEM EVİ

11 belde belediyesi kapatılarak 2009 yılında oluşturulan ve büyük sorunlarla mücadele eden Kartepe’de 30 Mart seçimleri sonrasında belediye başkanı seçilen Hüseyin Üzülmez, AKP’li mevkidaşları gibi lafı dolandırmadı. Mars’ı vaat ettiğini gizlemek için uzay mekiğine benzeyen projeler çizdirmedi. Üzülmez direkt uzayı vaat etti, ilçede uzay gözlem evi kuracaklarını öne sürdü. Göreve seçildiği günden bu yana kadar aradan geçen zamanda uzay gözlem evi için ne bir alan belirlendi, ne bir proje hazırlandı. Üzülmez’in pek çok vaadi gibi uzay gözlem evi de askıda kaldı.

 

KENT ORMANI YAPACAK

Hüseyin Üzülmez’in 2 yıllık süre boyunca yaptıkları ne kadar beceriksiz olduğunu gösterdi. Üzülmez aslında bugünlerin yaşanacağı sinyalini 30 Mart öncesinde vermişti. Bir belediye başkanı düşünün ki ilk vaadi kent ormanı, ikinci vaadi ise özel bir üniversite olsun. Kent ormanı dediğin kolay iş. Ağaçlık bir alanın etrafını çevir çitle, gerekli yazışmaları tamamla. Al sana kent ormanı… Özel üniversite vaadi ise tam bir fiyasko. Bir belediye başkanı düşünün, iktidar olan partisi içerisinde hiçbir ağırlığı olmasın. Ankara’da o belediye başkanını kimse kale almasın. Ancak bu durumda ‘özel üniversite vaadi’ anlayışla karşılanabilir.

 

ÖZEL ÜNİVERSİTE

Kartepe’de de durum tam anlamıyla böyle. Devlet üniversitesi vaat edecek kadar gücü kendinde görmeyen, parti içerisindeki etkisini bilen ve Ankara’da ağırlığı olmadığının farkında olan Hüseyin Üzülmez, vatandaşlara özel üniversite vaat etti. Vaat edilirken bile yüz kızartacak olan özel üniversite için 2 yıldır hiçbir adım atılamadı. Hüseyin Üzülmez, 2 yıllık süre içerisinde bir vakıfla ya da iş adamıyla anlaşmaya varıp özel bir üniversiteyi Kartepe’ye gelmeye ikna edemedi. Üzülmez’in bir diğer vaadi ise Köseköy girişine vattı çıktı inşa edilmesiydi. 2 yıllık sürede bu iş için de herhangi bir adım atılmadı.

 

HER BAŞKAN GİBİ…

Her belediye başkan adayı gibi Hüseyin Üzülmez de gençlik merkezi vaat eden isimlerden biriydi. Başkan Üzülmez bu vaadini henüz hayata geçiremedi. En garip vaatlerinden biri ‘Kartepe yolu’ olan Hüseyin Üzülmez, hali hazırda var olan Kartepe yolunun genişletilmesini ve ulaşımın daha rahat sağlanmasını vaat etti Kartepelilere. Yolda herhangi bir genişleme çalışması yapılmış değil. Aradan geçen 2 yıl boyunca Kartepeliler gidiş-geliş tek şeritli yolda dağın zirvesine ulaşım sağlamaya devam etti. Pek çok vaadini hayata geçiremeyen Hüseyin Üzülmez, imar izni olmamasına rağmen inşasına göz yumduğu kimi binalar nedeniyle savcılığa şikayet edildi.

 

ARBERATORYUM

Vatandaşların anlamını bile bilmediği ‘arberatoryum’u da vaat eden Hüseyin Üzülmez, bu vaadinden bahsederken ‘ağaç parkı’ kelimesini özellikle kullanmadı. Vaadinin anlaşılmaz olmasını isteyerek sorumluluktan kaçmak için çabalayan başkan Üzülmez, Kartepe’de bir ağaç parkını bile oluşturamadı. Acısu bölgesine bir üst geçit yapılacağını duyuran Üzülmez’in bu vaadi de havada kaldı. Çok uzun yıllar sonra duble yola kavuşan Acısu bölgesinde vatandaşlar halen güvensiz bir şekilde yolun karşı tarafına geçmek için mücadele ediyor.

 


Uzun yıllar sonra duble yolu tamamlanan Acısu bölgesine bir üst geçit yapılacağı vaat edildi. Vatandaşlar halen bu üstgeçidi bekliyor.

 

GÖL KENARINA YÜRÜYÜŞ YOLU

Acısu’ya üst geçit inşa edemeyen Hüseyin Üzülmez’in bir diğer vaadi ise Sapanca Gölü kıyı kenarı yürüyüş yolu idi. Sapanca Gölü’ne pek çok noktadan kıyısı bulunan Kartepe’de zaten belli bölgelerde çevre düzenlemesi yapılmıştı. Buna rağmen birkaç sınıf yukarısını vaat eden Hüseyin Üzülmez, mevcut çevre düzenlemelerinin üzerine hiçbir şey katmadı. Üzülmez’in vaadinin üzerinden tam 2 yıl geçti. Bu 2 yıl boyunca Sapanca Gölü kıyılarında herhangi bir değişiklik olmadı. Hüseyin Üzülmez de AKP’li diğer belediye başkan adayları gibi ilçesini yarınlara taşıyacak vizyon projelerinden bir haberdi. Üzülmez, Kartepe’nin ilçe olmasına katkı sağlayacak neredeyse hiçbir projeyi Kartepelilerin karşısına koymadı.

 

SOYUT PROJELER

Noteri, hastanesi ve hatta nöbetçi eczanesi bile olmayan Kartepe’nin gelişi için herhangi bir adım atmayan ve öneride bulunmayan Hüseyin Üzülmez, yol yapım çalışmalarından, kültür merkezlerinden başka pek de bir vaatte bulunmadı. Üzülmez’in 30 Mart öncesindeki vaatlerinin içi o kadar boştu ki ‘eğitime destek’, ‘özel teşebbüs yatırım desteği’ gibi soyut fikirleri bile vatandaşlara proje diye sundu. Symbol AVM’nin inşaat çalışmaları kapsamında Kavanlar tarafından hibe olarak yapılan D-100 Goodyear Kavşağı’nı da vatandaşlara vaat eden başkan Hüseyin Üzülmez, 2 yıllık görev süresi içerisinde özel sektörle hep yakın temas halinde oldu.

 


Suadiye’de meydan düzenlemesi yapacağını 30 Mart öncesinde duyuran Hüseyin Üzülmez bu vaadini de henüz gerçekleştirmedi.

 

TARTIŞMA YARATTI

Üzülmez’in hayata geçirdiği nadir projelerden biri D-100 Goodyear Kavşağı olarak kayıtlara geçti. Ödeneği ve bütün çalışmaları Kavanlar tarafından karşılanan bu kavşak yapım işine Üzülmez’in projesi demek ne kadar doğru tartışılır… Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in 2 yıllık görev süresi içerisinde ilçede tartışmalar hiç eksik olmadı. Avon firmasından aldığı parayla Bosna’da bir hastanede yenileme çalışması yaptıran başkan Hüseyin Üzülmez, imar izni verilmeyen havaalanına yakın bir bölge bina inşasına izin verdi ve eleştiri oklarının hedefi haline geldi.

 

HİÇLİĞİ VAAT ETTİ

Hüseyin Üzülmez’in önünde 41 vaadini hayata geçirebilmek için tam 3 yılı var. Bu 3 yıllık süre içerisinde vaatlerinin büyük bir bölümünü yerine getirecektir Hüseyin Üzülmez. Zira vaatlerinin büyük bir bölümü ya hayata geçmiş ya da hayata geçmesinde tek bir çaba istemeyen projelerden oluşuyor. Kamuoyunda mümtaz bir şahsiyet olarak bilinen, çoğu gömleğinin manşetinde adının ve soyadının baş harfleri yer alan, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan kadar olmasa da kendisine büyük bir hayranlık duyan Hüseyin Üzülmez’in işi kolay. Bir sonraki dönem yeniden aday olsa, yeniden seçimi kazanır. 30 Mart öncesinde neredeyse hiçbir şey vaat etmeyen Hüseyin Üzülmez nasıl belediye başkanı seçildiyse 2019’da da yine hiçbir şey vaat etmez ve öyle seçilir.

 

Üzülmez’in 30 Mart yerel seçimleri öncesindeki vaatleri şunlardı;

1- Acısu Kent Ormanı

2- Özel Üniversite

3- Uzay Gözlem Evi

4- Köseköy girişi battı çıktı

5- Gençlik merkezi

6- Kartepe yolu

7- Suadiye meydan projesi

8- Kartepe Spor Kulübü

9- Arberatoryum

10- Acısu Üst Geçidi

11- Semt Spor Salonu

12- Sapanca Gölü kıyı kenarı yürüyüş yolu

13- Maşukiye Giriş Projesi

14- Arslanbey Kültür Merkezi

15- Ekoköy Projesi

16- Tarihi mezarlık Düzenlemesi

17- Eşme Kültür Merkezi

18- Semt Futbol Sahaları

19- Botanik Park ve Bitki Müzesi

20- D-100 Goodyear Kavşağı

21- Kent Merkezi Bağlantı Yolları

22- Kent Mezarlığı

23- Dağ Altı Yürüyüş ve Bisiklet Yolları

24- Tenis Kortları

26- Beşevler D-100 Girişi Sinyalizasyonu

27- Maşukiye-Acısu-Derbent Kanal Park

28- Derbent gar binası düzenlemesi

29- Kapalı pazar alanı

30- Eğitime destek

31- Alt Geçit Düzenlemeleri

32- Tepetarla-Derbenst-Acısı Rekreasyon Alanları

33- Toplu Konut Alanları Projesi

34- Engelli ve Yaşlı Sosyal Yaşam Merkezi

35- Yüzme havuzu

36- Yayla Mesire Alanları

37- Köy ve Mahalle Konakları

38- Köylü Pazarı-Yöresel Ürünler Standı

39- Spor Salonu

40- Salim Dervişoğlu - Köseköy duble yol yapımı

41- Özel Teşebbüs Yatırım Desteği

5619 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER