KAYALI: CHP BAŞKANLIK SİSTEMİNE KARŞIDIR

Kayalı: CHP başkanlık sistemine karşıdır

CHP Körfez İlçe eski Başkanı Tuğman Kayalı’yla, parti ve ülke gündemine dair konuştuk. Kayalı, partisinin başkanlık sistemine her zaman karşı olduğunu belirterek, “CHP anayasa komisyonu masasından kalkmamıştır. CHP başkanlık sistemine karşıdır. AKP’nin oyununa gelmemiştir” dedi 

CHP Körfez eski İlçe Başkanı Tuğman Kayalı, terörün ülke gündeminde en önemli konu haline geldiğini, bu arada da asıl ülke gerçeği olan ekonominin kötü gidişinin gölgede kaldığını söyledi. Kayalı, Güneydoğu’da devam eden terörün ve şehitlerin hepimizi derinden üzdüğünü ifade ederek, “İzlenen yanlış politikaların sonucu bugün Güneydoğu’da durdurulamayan terör olayları yaşanıyor. Ülkenin diğer bölgelerinde ise büyük bir ekonomik kriz yaşanıyor, ancak bu gündeme getirilemiyor” dedi.

Kayalı, 1923 yılında Türkiye’nin ümmet toplumundan çıkıp, özgür birey yönetimine geçtiğini de ifade ederek, “90 yıllık Cumhuriyet dönemini enkaz olarak görüp, kaldırıldığını söyleyenler talihsiz beyanatlar vermişlerdir. 90 yıldır çok kazanımlar elde edilmiş ama tam demokrasiye geçiş, sağ partilerin tutumu nedeniyle mümkün olamamıştır” dedi.


Önce parti içi konularla başlarsak, Deniz Baykal’ın tutumunu nasıl yorumlarsınız?

-Deniz Baykal’ın iddia edildiği gibi AKP’ye geçeceğine ihtimal vermiyorum. Kendisi de konuşmalarından niye bu anlamın çıkartıldığına anlam veremediğini söyledi. Deniz Baykal, parti büyüğümüzdür ve öyle de kalacaktır.

CHP’nin anayasa komisyonu masasından kalkmasını doğru buluyor musunuz?

-Öncelikle CHP anayasa komisyonu masasından kalkmamıştır. CHP başkanlık sistemine karşıdır. Yazılacak anayasa metni uygulanacak sisteme göre yazılacaktır. Önceki dönemde komisyon aylarca çalışmış yaklaşık 60 maddede uzlaşma sağlanmıştır. AKP tarafından başkanlık sistemi gündeme getirilip ısrar edilince komisyon dağılmıştır. Bu süreci iyi okuyan CHP, masanın devamında Türkiye’ye uymasını düşünmediğimiz başkanlık sisteminde AKP’nin oyununa gelmemiş, tıkanması muhtemel bir sürecin önünü açma girişiminde bulunmuştur.

 

Eski ilçe başkanı olarak, ülkenin gündemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

-7 Haziran seçimlerinden sonra Türkiye’nin girdiği kaos ortamından kurtulması için özellikle MHP ve HDP seçmenlerinden AKP’ye kayan oylar oldu. Bu destek verilmesine rağmen ülke kaos ortamından kurtulamadı. Bugün Güneydoğu’da girilemeyen mahalleler var, asker ve sivillerden her gün ölümler yaşanıyor. Bu da, Türkiye’nin Ortadoğu batağına saplandığını gösteriyor. Bununla beraber Ankara’nın göbeğinde patlayan bombalar güvenlik konularındaki zafiyeti ortaya koymuştur. Bu kadar patlayan bombalar, ölen insanlar varken sorumluluk yüklenmesi gereken mevcut iktidar bunu engellemek için hiçbir çaba harcamadığı gibi, ne bir görevden alma, ne de istifa sistemini harekete geçirme çabası olmamıştır. Maalesef güvenlik olayı birinci sırada yer aldığı için ekonomideki kötü gidişat ve halkın zamlar karşısında perişan olması, işsizliğin artması, kiralık işçilik gibi kölelik sistemi ülkenin başlıca sorunu oldu. Dış politikada ise dibe vuruldu, hiçbir dostumuz kalmadı, toplantılarda masaya dahi oturamaz hale geldik.

CUMHURİYETLE HESAPLAŞMALARI BİTMEDİ

Cumhuriyet’in 90 yılının enkaza benzetilmesini nasıl karşıladınız?

-Çok talihsizce verilmiş bir beyanat olarak düşünmek isterdim, ancak bilinçli olduğunu tahmin ediyorum. 1923’te cumhuriyetle birlikte, ümmet toplumundan özgür birey yönetimine geçen ülkemiz, 90 yıldır çok kazanım elde etmekle birlikte, sağ iktidarlar nedeniyle tam demokrasiye geçiş sağlanamamıştır. Dünyada ilk kez kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiş, hukuk sistemimiz demokratik ülkeler düzeyine yaklaşmıştır. Bu sürece enkaz demek ne anlama gelir kavramak mümkün değil. Maalesef belli bir kesimin cumhuriyetle hesaplaşması devam ediyor. Bu ülke yeniden ümmet toplumu olmayacaktır, biz cumhuriyetle gurur duyuyoruz, devamı için de çalışacağız. AKP’nin 13 yıllık yönetimi tarih önünde yargılanacak ve kara bir sayfa olarak yerini alacaktır.

2 asker için Rusya’nın Türkiye dostluğunu bozma sözü hakkında ne düşünüyorsunuz?

-Bu söylem, zihniyetin Türk askerine ve insanına verdiği değeri gösteriyor. Türk insanına, askerine ve vatandaşına verilen değerin göstergesi olmuştur. Hiçbir ülke lideri, bir vatandaşının dahi burnunun kanamasını istemez. İsrail, 1 askerini geri almak için 5 yıl mücadele verdi, biz ise her gün gelen şehitlere ağlayıp, üzülmekle yetiniyoruz.

 

KANDIRILAN LİDERLERİ VAR

Askerlerin yargılandıkları suçlardan beraat etmeleri konusundaki düşünceleriniz nedir?

-AKP iktidarı, 2002 yılında Türk halkının samimi oylarıyla iktidara geldi. 3 Y ile mücadele edeceğim diye yola çıkan AKP, cemaatle kol kola girmiş, Türkiye’yi dizayn etmeye çalışmıştır. Başta ordu ve demokratik kuruluşlar olmak üzere birçok kesime kumpaslar kurup, masum insanların yıllarca hapiste kalmalarına neden olmuştur. Daha sonra çıkar çatışmalarına girince de cemaati Haşhaşiler olarak tanımlamış, çok sevdiği Fethullah Gülen’i ‘Feto’ yaparak darbeci örgüt lideri ilan etmiştir. Buradaki soru şudur, bu kadar masum insanın o yıllarının heba edilmesi karşısında nasıl oluyor da hiçbir sorumluluk duygusu hissetmeden, hiç kabahatleri yokmuş gibi davranabiliyorlar. Bunu vicdan azabına nasıl katlanacaklar merak ediyorum. AKP’nin her konuda kandırılan bir lideri var ama yine de inatla başkanlık istemi için diretiyorlar.

 

Anayasa Mahkemesinin kararı sonrasında tartışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Mevcut anayasayla seçilen cumhurbaşkanımız, başbakanlığı döneminde gerçekleştirilen anayasa değişikliğiyle AYM’yi yeniden yapılandırmış bireysel başvuru hakkı ile de övünmüştür. AYM’nin kararına uymuyorum ve saygı duymuyorum ifadesini kullanmıştır. Bir ülkede cumhurbaşkanının karara uymaması toplumumuzu anayasaya ve kurumlarına karşı endişeli ve şüpheli yaklaşmalarına neden olur. 

 

HALKI KANDIRIYORLAR

Çöp fabrikası konusunda ne düşünüyorsunuz, karşı çalışmalar yeterli mi?

-Çevre konusundaki hassasiyetini ranta dönüştürmeye çalışan AKP, Körfez İlçe sanayiye doymuş olmasına rağmen, yaşanacak yegane, temiz ve güzel doğası olan İlimtepe mevkiine çöp fabrikası yapmak suretiyle, bölgede yaşayan insanların hem sağlığını, hem de yaşam alanlarını yok etmeye çalışıyor. Bu nedenle çöp fabrikası yapılmaması konusunda tüm Körfez ve Derince halkı gerekli duyarlılığı göstermeli, hukuksal yollar başta olmak üzere tüm yolları denemelidir. Tüm kurumlar, başta siyasi partiler, odalar, kooperatifler ve hemşeri dernekleri, halk gelecekteki tehlikeyi görmeli ve bunu yöneticilere yansıtmalıdır. Bu tür tesisler hakkında, yapım aşaması ve sonrasını anlatan, ciddi anlamda halkın ve bilgili kişilerin yer alacağı tartışma ortamları hazırlanmalıdır. Ben yaptım oldu zihniyetinden vazgeçilmelidir. Şu ana kadar bu konuda kaçak döğüş sistemi uygulanıyor. AKP yöneticileri bir yandan yer belli değil derken, diğer taraftan da yaptıkları talep yazışmaları ortaya çıktıkça, halkı kandırdıkları ortaya çıkıyor.

 

TUĞMAN KAYALI KİMDİR?

1959 yılında Sivas’ta doğdu. 1965 yılında Kocaeli’ye geldi. 1985 yılından bu yana Körfez’de yaşıyor. Yıldız Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Makine Motor Bölümü’nü bitirdi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ni kazandı. 1983 yılında Gazi Üniversitesi’nden mezun oldu. 1983 yılında Tüpraş’ta işe başladı. Tüpraş’ta çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 2008 yılında emekli oldu. 2009-2014 yılları arasında CHP’den Körfez Belediye Meclis üyeliği yaptı. Bir dönem CHP Körfez İlçe Başkanı olarak görev yapan Kayalı Evli ve koyu bir Fenerbahçeli.

1641 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER