KAYNAK; HERKESİN VERGİ BORCU VAR

Kaynak; Herkesin vergi borcu var

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Kurucu Genel Başkanı Mehmet Kaynak, hemen hemen herkesin vergi borcu olduğunu söyledi, sistemi eleştirdi

Türkiye’de ilk ve tek olan Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği Kurucu Genel Başkanı Mehmet Kaynak, derneğin kuruluş amacını ve yaptıkları faaliyetleri anlattı.

Derneğin vergi mükelleflerini hak ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirmek olduğunu ifade eden Mehmet Kaynak, “Mükelleflere, vergi sorunları ile karşılaştıklarında temsilcilerimiz vasıtasıyla danışmanlık yapıp çözümler üretiyoruz” dedi.

Sürekli çıkan vergi affı ile ilgili olarak da Mehmet Kaynak, “Bu aflarla devlet alabildiği borcu alıyor, alamadığı da kalıyor. İnanın 20 senelik, 30 senelik borçlar var” diye konuştu.

Her vatandaşın mutlaka vergi borcu olduğunu ifade eden başkan Mehmet kaynak, “Oy kullanmama, sağa baktın ceza, sola baktın ceza. Bu borçlardan gelen vergiler de var” diye dert yandı.

Keyifle okuyacağınız o röportaj....

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1965 Sakarya Pamukova ilçesinde doğdum. 1982 yılında üniversite hayatına başladım.1986 yılında üniversiteden mezun oldum. 1987 yılında Sakarya Vergi Dairesi’nde memur olarak göreve başladım. Askerlik sonrasında Maliye Bakanlığı’nın açmış olduğu vergi denetmenliğini sınavını kazanarak vergi denetmenliğine atandım. Ankara, Karaman, Rize ve Kocaeli’nde vergi denetmeni olarak çalıştım. En son Kocaeli’nde çalışırken, 13 yıllık memuriyet hayatından sonra mali müşavirlik bürosu açtım. Son olarak da Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği’ni kurarak kurucu genel başkan oldum. Evli ve 2 çocuk sahibiyim.

 

ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ

Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği’ni ne zaman kurdunuz?

- Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği’ni 2013 yıl önce kurmaya karar verdik ve kurduk.

 

Dernek olarak kaç üyeniz var. Üye çalışmalarınız devam ediyor mu?

-Üyeden ziyade geniş çaplı organizasyon düşünüyoruz. Çünkü şu kadar veya bu kadar üye yapma gibi bir görünüme düşmek istemiyoruz.

 

 

Derneğinizin amacından da biraz bahseder misiniz?  

- Derneğimiz; vergi ihtilafları ile ilgili olarak bilgi ve tecrübe sahibi olan, meslek sahiplerini bir araya getiriyor. Ülke genelinde vergi ihtilaflarının çözümünde, uzman kişileri temsilci olarak görevlendiriyoruz. Derneğimizin bir diğer amacı da vergi mükelleflerinin, hak ve sorumlulukları konusunda bilinçlendirmek. Mükelleflere, vergi sorunları ile karşılaştıklarında, temsilcilerimiz vasıtasıyla danışmanlık yapmak ve çözümler üretiyoruz.

 

Dernek olarak ne tür hizmetler veriyorsunuz?

-Mükellefi savunan yeminli mali müşavir, avukat benzeri konularda görev yapan yine çalışan eski vergi hakimleri ve emekli olmuş maliyecilerle bu derneği kurduk. Vergi konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, mükellefin hakları konusunda çalışma yapmak, vergi davaları konusunda danışmanlık yapan bir derneğiz.

 

TÜRKİYE’DE İLK VE TEK DERNEK

Bu danışmanlığı ne şekilde ya da bir ücret alarak mı yapıyorsunuz?

-Mükellefler vergi konusunda bir sorunla karşılaştıklarında temsilcilerimiz vasıtasıyla onlara danışmanlık ve çözümler üretiyoruz. Vatandaşı bu konuda daha çok bilinçlendirme yapıyoruz. Hizmetlerimizden bir ücret talep etmiyoruz.

 

Türkiye’de bu anlamda sizden başka bu biçimde bir dernek var mı?

- Vergi Mükellefi Savunucuları Derneği’ni bu amaçla kurulmuş ve bu biçimde faaliyet gösteren ilk ve tek derneğiz.

 

Sürekli çıkan bir vergi affı var. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

-Devlet vergi affını 5 yılda bir çıkartıyor. Burada bir tuzak da var. Mesela sizin vergi borcunuz var. Bu vergi borcu için 2011 yılında dilekçe verip, 5 yıl boyunca taksitlendirme istemişsiniz. 2016 yılı sonunda vergi borcunuzu ödeme gücünüz yoksa kaldırılması gerekiyor. Devlet bu tahsilatı yapamadığı için bu sene sonunda ödeme bitiyor. Ancak yılsonunda bir af kanunu daha çıkarıyorlar. Bu af kanunundan yararlanmak için vatandaş bir dilekçe daha veriyor. Bir 5 yıl daha uzatıyorlar. Maliye Bakanı’nın dediği konu; memur olarak görevinizi yapın, vatandaşın parası varsa gidip alın. 5 yılda bunu iyi takip edin ve sonuçlandırın. 5 yıl sonra bu borcu kaldırın diyor. Ama vatandaş ne yapıyor. Cebinden para yatırıyor, bankadan kredi çekip para yatırıyor. Böylece bu borcu 5 yıl daha uzatıyor. Devlet alabildiği borcu alıyor, alamadığı da kalıyor. İnanın 20 senelik, 30 senelik borçlar var. Bu borçlar verilmiş ama hala gözüküyor. Kanun ise 5 yıldan sonra bu borç zamanaşımına uğrar diyor. Biz bunlarla ilgili olarak dava açtık.

 

CEZALAR KARŞINIZA ÇIKABİLİR

Her vatandaşın mutlaka devlete vergi borcu çıkıyor. Bu nasıl oluyor?

-Aslında olmaması gerekir. Normalde mükellef olmadığınız zaman böyle bir borç olmaz. Ama bizde oy kullanmama, sağa baktın ceza, sola baktın ceza. Şimdi cezalar arttı. Bu borçlardan gelen vergiler karşınıza çakabilir. Önümüzdeki dönem dernek olarak bu konularda daha çok basına ve kamuoyuna bilgi vererek mükelleflerimizi ve vatandaşları aydınlatmak istiyoruz. Bu konuda çok ciddi bir açık var. Devlet eskiden daha çok uzlaşı ile cezaları kesiyordu. Şimdi ise vatandaşın ödeyemeyeceği rakamlar ve cezalar karşısına çıkıyor. Devlet bu işin üzerine gidiyor.

 

Bazılarına göre en çok vergi alınan bazılarına göre ise en az vergi alınan ülkeyiz. Vergi alma konusunda nasıl bir ülkeyiz?

-Türkiye bazıları için vergi cenneti bazıları için vergi cehennemi. Sizin kim olduğunuz önemli. Teşviklerin sağlanması konusunda bir yanlışlık olduğuna inanıyorum.

2643 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER