KFC, İZMİT’TE

KFC, İzmit’te

Tap taze tavuk etlerinden ve özel olarak hazırlanan 11 farklı baharatın karışımıyla yapılan KFC, artık İzmit’te. KFC’nin ilk şubesi ise 41 Burda AVM’de açıldı

Yıllardır beklediğim ve neden hala biri çıkıp İzmit’e getirmiyor diye merak edip durduğum, hatta bir ara durumu abartıp madem kimse açmıyor biz açalım diye girişimlere bile kalkıştığım tavuk da lezzet durumunu aşmış ve kendi alanında dünyanın en büyük markası KFC nihayet artık İzmit’te.

 

 

 

Yıllar yılı ben ve benim gibi KFC düşkünü bir çok tanıdığım bu eşsiz lezzet için hususi olarak defalarca İstanbul’a gittik. Eğer başka bir sebepten ötürü İstanbul veya KFC’nin olduğu başka bir yerdeysek yemek olayında genellikle başka alternatiflere bakmadık. KFC, New York’ta yaşadığım zamanlar da vazgeçilmezlerimdendi. KFC’nin enfes butlarını, acılı kanatlarını, eşsiz biskuvit ekmeklerini nerede yakaladıysak nefes almadan mideye indirdik.

 

 

 

PARİS’TE KOVA

En son Güngör Arslan ile Paris seyahatimizde KFC’den aile boyu kova alarak nefes almadan yedik. O an bizim için ne Paris ne Eyfel Kulesi’ydi ne de Champs Elysee. O an Paris bizim için Kentucky’nin eşsiz tavuklarından ibaret bir şehirdi. Sonuç olarak burada yoktu. Bizim için durum onu gördüğümüz yerde biraz daha önemliydi. Şimdi KFC İzmit’te. Şuan için sadece 41 Burda AVM’de ama yakında birçok şubesi farklı yerlere açılacak. Eminim ki KFC düşkünü bir çok kişi bu habere benim gibi çok sevindi. Hala gitmeyenler ise şuan için tavuk ile ilgili tam doğru olmayan bilgilere sahipler. En kısa zamanda KFC’ye gidin derim. Farklı seçeneklerle dolu kovaların veya enfes burgerlerin tadına varın.

 

 

 

KFC’NİN HİKAYESİ

1930'ların ortalarında ABD Kentucky'de kurulan KFC, %100 taze tavuk etini, kurucusu Albay Harland D. Sanders'ın 11 baharatlı gizli tarifli karışımına batırılmasından sonra pişirerek müşterilerinin beğenisine sunuyor. Merkezi Louisville. Kentucy’de bulunan KFC, bugün 120 ülkede 20.000’den fazla restorana sahip global bir dev. KFC restoranlarında parça tavuktan, dev kova menülerine, kanattan dürüme ve burgere kadar birçok farklı damak zevkine ve bütçeye hitap eden zengin ürün çeşitliliği bulunuyor. KFC’de ayrıca salata, patates kızartması, coleslaw, tatlı ve farklı içeceklerden oluşan geniş bir yan ürün seçeneği de mevcut. KFC’nin en yeni sürprizi ise biz İzmitliler’e oldu. 21.01.2016 tarihinde Mustafa Cüngüşlügil ve Ümit Bandeoğlu’un yatırımıyla İzmit 41 Burda AVM’de açılan yeni restoranıyla KFC, usta şefler tarafından her gün taze olarak %100 gerçek tavuk etiyle hazırlanan 11 baharatlı özgün lezzetlerini İzmit ile tanıştırdı. İlimizdeki ilk restoranını açan KFC, 7’den 70’e tüm İzmitliler’in en sevdiği restoranlardan biri olmayı hedefliyor.

 

 

 

KENDİSİ PİŞİRİYORDU

Albay Harland D. Sanders öncülüğünde kurulan Kentucky Fried Chicken, zamanla büyüyerek, bugün 120’den fazla ülkede, yılda bir milyardan fazla servis edilen özgün lezzetiyle dünyanın en büyük hızlı gıda zincirlerinden biri haline geldi. Ancak bu başarı kolay elde edilmedi. 1896’da Sanders’ın babasının ölümünden sonra, annesi çalışmaya başladı. 6 yaşında olmasına rağmen genç Sanders, daha küçük yaştaki kardeşleriyle ilgilenmek ve ailesi için yemek yapma işini üstlendi. Bir yıl sonra, birçok yöresel yemeğin uzmanı haline geldi. Gelecek 30 yıllık süreçte Sanders, tramvay kondüktörlüğünden sigorta pazarlamacılığına birçok işle uğraştı ancak bütün bu tecrübeleri arasında ona şans getiren aşçılık yeteneği oldu.

 

HELAL BELGESİ VAR


KFC'nin 'Helal Et' sertifikası da bulunuyor.

 

1930 yılında 40 yaşına geldiğinde Sanders, Kentucky’de bir benzin istasyonu işletmeye ve benzin almak için duran aç yolculara yemek pişirmeye başladı. 1930’ların ortalarında Albay Harland D. Sanders, ABD Kentucky’de Tennesse sınırına 25 mil uzaktaki Corbin kasabasında bir kafe satın aldı ve ünü günden güne yayılmaya başladı. Vali Ruby Laffoon, 1935’te, eyaletin mutfağına yaptığı katkılardan ötürü Sanders’e “Albay” rütbesi verdi.

 

 

İFLAS NOKTASINA GELDİ

Albay Sanders yemek yapmayı seviyordu ve farklı tarifler deniyordu. Bu yüzden emekli olduğunda bu işi yapmayı tercih etmişti. Bugün halen kullanılan 11 baharatlı gizli karışımını ve temel pişirme tekniğini mükemmelleştirdi. Ancak o bölgede yaşayanların 1950’lerde yapılan bir otobanı kullanmaya başlamasıyla iflas etme noktasına geldi. Bu zorluğu da aşmak üzere kendi tarifi ile eyaletteki tüm restoranları gezmeye ve özel tarifini para karşılığında onlara satmaya karar verdi. Ziyaret sayısı 1000’i aştı ancak kimseye tarifini satamamıştı. Tüm olumsuzluklara rağmen Albay Sanders restoran ziyaretlerini sürdürmeye devam etti.

 

 

 

EN ÇOK SEVİLEN 5. MARKA

Teklifi götürdüğü 1009. restoran tarifini kabul ettiğinde KFC’nin önlenemez yükselişi ve dünya markası olma yolculuğu başladı. KFC’nin ismi Albay’ın yaşadığı Kentucky kasabasından ve pişirdiği özgün lezzetli tavuklardan geliyor.1955’te kızarmış tavuğunun kalitesinden artık tamamen emin olarak Albay, kendini tavuğunun franchising işini geliştirmeye adadı. 10 yıldan az sürede Sanders, Amerika ve Kanada’da 600’den fazla KFC franchise restoranına sahip oldu. Bugün 125 ülkede 41 binden fazla restoranıyla Fortune 500 listesinin 228. sırasında bulunan Yum! Brands A.Ş. çatısı altında faaliyet gösteren KFC, 2014 Euromonitor araştırma sonuçlarına göre dünyada en çok restorana sahip tavuk restoran zinciri. Global restoran endüstrisi kapsamında ise dünyanın en çok sevilen ilk 5 markası arasında.

 

 

KALİTE VE TAZE TAVUK

KFC, lezzet ve kaliteyi, en iyi ve hızlı bir servisle sunarken, dinamik iletişimiyle bu gelişmeleri tüketiciye yansıtıyor. Eleştiriye açık olan marka, kendini geliştirmek için tüketiciden aldığı her türlü geri dönüşü değerlendiriyor. Dünyanın en büyük tavuk restoran zinciri KFC; parça tavuktan, dev kova menülerine, kanattan dürüme ve burgere kadar birçok farklı damak zevkine ve bütçeye hitap eden zengin ürün çeşitliliği sunuyor. KFC’de ayrıca salata, patates kızartması, coleslaw, tatlı ve farklı içeceklerden oluşan geniş bir yan ürün seçeneği de mevcut.

Ürünler, restoranlarda usta şefler tarafından her gün taze olarak hazırlanıyor. Yapılan araştırmaya göre Türk tüketicisi en çok ‘kanat’ı tercih ediyor. Biscuit ekmeği yalnızca KFC’de bulunan çok özel ürünlerden bir diğeri. Yapılan araştırmalarda çıkan sonuca göre biscuit ekmeği “en çok satılan 10 KFC ürünü” sıralamasında birinci sırada. (İkinci sırada Xtreme Menü, devamında ise Kova Menüleri yer alıyor.) Ayrıca, KFC tüketicileri eve siparişte %70, restoranlarda ise %58’lik oranla Kova ve Box Menüleri tercih ediyor.

 

 

EN YERİ ÜRÜN MEGA DÜRÜM

KFC’nin en yeni ürünü ise ‘Mega Dürüm’.  Çıtır çıtır 11 gizli baharatlı KFC tavuğunun peynir ve patates ile bir araya geldiği Mega Dürüm, KFC tutkunlarını alışkanlıklarının dışına çıkarmayı hedefliyor. “Farklı şekli, doyuruculuğu ve taptaze KFC tavuğuyla yeni Mega Dürüm’ü dene” sloganıyla tüketiciyle buluşan Mega Dürüm, usta şefler tarafından hazırlanan çıtır çıtır taze KFC tavuğu, lavaş, peynir ve çıtır patatesle bir araya geliyor. Karabiber mayonez ve acılı mayonez olarak iki farklı sos seçeneği bulunan Mega Dürüm, KFC restoranlarında 14.90 liradan satışa sunuluyor.

28220 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER