KOCAELİ SAĞLIK-SEN’DEN ANNELERE ANLAMLI MESAJ

Kocaeli Sağlık-Sen’den annelere anlamlı mesaj

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, yayınladığı mesajla tüm annelerin “Anneler Gününü”  kutladı

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler, 8 Mayıs Anneler Günü nedeni ile karşılıksız sevginin kaynağı annelerin gününü kutlayan bir mesaj yayınladı. Şube başkanı Özgüler mesajında “Çalışan, üreten, okuyan, anlayan, uzlaşan, uzlaştıran elinin-dilinin ulaştığı her yere çözüm, çare, umut götüren annelerimizin ve bir daha asla hissedemeyecekleri o emsalsiz ana kokusunu, dokunuşunu, karşılıksız güven duygusunu 'çölde Hacer' misali arayan öksüzlerin annelerinin de -duydukları yerden- Anneler Günü kutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

 

SEVGİ CÜMLELERİ KURALIM

Karşılıksız sevginin kaynağı annelerimiz kutsiyetini, Peygamberimizin, 'Cennet anaların ayakları altındadır' sözüyle elde ettiğini kaydeden Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler ” Senenin bir gününü, hayatımızda önem verdiğimiz varlıklara ve değerlere ayırmak sevgi ve saygımızın göstergesi olamayacağı gibi, bu günleri görmezden gelmek de mümkün değildir. Her daim sevgimizi dile getirdiğimiz, hayır dualarını aldığımız annelerimize, bu anlamlı günde de, onları ne kadar sevdiğimizi, onlara ne kadar değer verdiğimizi bir kez daha söylemeliyiz. Annelerimize, söyledikçe anlam kazanan sevgi cümlelerini kurmaktan geri durmamalıyız.” dedi.

 

KADINA POZİTİF AYRIMCILIK EN DOĞAL HAKTIR

Kadınlara yönelik hakların gerekliliğinden bahseden Özgüler” Günümüz dünyasına baktığımızda, kadınlara yönelik anayasa tarafından teminat altına alınan 'pozitif ayrımcılık' hakkının hayatın her alanına yansıması gerekmektedir. Kadına yönelik pozitif ayrımcılık hakkının her alanda gözlemlenebilir olmasını beklemek de en doğal hakkımızdır. Bu açıdan kadınlarımıza, iş hayatında oranlı kota hakkı talep etmekteyiz. Bu kota hakkının hem her iş ortamında istihdam sağlanmasında hem de kadınlarımızın liyakatlerine uygun her düzey yöneticilik hakkının verilmesinde uygulanmasını yarınlara bırakılmaksızın istiyoruz. “ sözlerini kullandı.

 

“ÜCRETSİZ KREŞ HAKKI ŞART”

'Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair’ kanun ile kadına bazı hukuki ve fiili imkânlar tanındığına dikkat çeken Özgüler "Buna karşın, bazı konular akıllarda soru işaretlerine sebep olmaktadır. Şiddet mağduru kadınlara çalışmaları durumunda en az 1 sene süreli ücretsiz kreş imkânı sunulmasını talep ediyoruz. Şiddet mağduru olmasına bakılmaksızın, asgari ücretli çalışan annelerimizin de bahse konu kanundaki şartlarla kreş hakkından süresiz olarak faydalanmasının, kadınlarımızın çalışma hayatına kazandırılmasında etkili çözümler olacağı kanaatindeyiz.” dedi

 

BAŞÖRTÜ YASAĞI

Özgüler mesajına şöyle devam etti “Başörtüsü yasağı bizim çabalarımızla çalışma hayatının büyük bir kısmından çıkarılmıştır. İnanç, mesleklerle sınırlı olmayan, hem vicdani hem de yasal güvence altına alınan bir özgürlüktür. Kişinin inancı, mesleklere göre değişkenlik göstermemektedir. Bu sebeple bazı meslek gruplarında süren başörtüsü yasağı da en kısa sürede sona erdirilmelidir" dedi.

 

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Kerem Özgüler mesajında ayrıca "Aile içi ve dışı her türlü şiddete tüm masumiyetlerine rağmen maruz kalırken 'yuvam' bilinciyle hala mağduriyetini, mağruriyet gömleği ile saklamaya çalışan annelerimizin, Anneler Günü kutlu olsun. En saf ve temiz halleriyle yaşam mücadelesi ve umuduyla yaşarken, anlamsız ve amansız saldırıların kurbanı olmakla kalmayıp, töre cinayetlerine mahkûm edilen, belki anne sıfatına haiz olmuş belki de gelin olma, anne olma umudu taşırken tacizci karanlık solukların kasırgalarında hiçliğe, aslında 'hep'liğe ulaşmış, mezarları kanayan güllerle donanmış annelerimizin -duydukları yerden- anneler günü kutlu olsun. 'Vatan Sağ Olsun' derken, memleket sevdası ile yavru aşkı arasında gelgitler yaşayıp, göğsünden fışkıran evlat acısını, şehit yavrusunun kanlı gömleğini sinesine bastırarak durdurmaya çalışan annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun" sözlerine de yer verdi.

 

BU MEMLEKET HEPİMİZİN

Mesajında çocuk gelinler ve daha birçok konuya yer veren Özgüler, "Ne yazık ki; çocukluğunun tomurcukluğundan, bir anda bodur ağaca evirilen çocuk gelinlerimizin, çocuk annelerimizin, anneler günü kutlu olsun. Düşürüldüğü kötü hayat kuyusunda, 'evladı için yaşaması gerektiği alt dürtüsü' ile debelenirken, en manevi çağrıların ipini tutmaya bile takati kalmayan, o takat için bile yaşamını gözden çıkarmaya amade bataklık kurbanı annelerimizin, tertemiz yarınlara kavuşacakları umuduyla Anneler Günü kutlu olsun. Yaşadığı tüm acılara, kayıplara, haksızlıklara rağmen, her seferinde küllerinden yeniden doğarak, geçmişin derin dehlizlerine değil, geleceğin parlak semalarına yüzünü çeviren, niyeti temiz, emeği temiz, yarını nefis annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun. Ufak hesapları değil, insanlık adına büyük idealleri hedefleyen, önyargıları elinin tersiyle iten,  tüm farklılıklara rağmen zihnini berrak tutup, atan tüm yüreklerin özünün aynı olduğunun farkındalığıyla, kulağını sadece o yüreklerin sesini duymaya şartlandıran, o yüreklere dokundukça mutlu olan sevgi dolu annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun.  'Bu memleket hepimizin' diyerek kalkınma meşalesini kadın-erkek hep beraber taşımak gerektiğinin idrakinde olan alnı aydınlık, ufku aydınlık annelerimizin Anneler Günü kutlu olsun" ifadelerini kullandı.

529 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER