KOCAELİ’DE 2 LİSE BİLDİRİ YAYINLADI

Kocaeli’de 2 lise bildiri yayınladı

İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerinin mezuniyet törenindeki protestosunun ardından çok sayıda lise bildiri yayınlamıştı. Kocaeli’den de iki lise bildiri yayınladı

İstanbul Erkek Lisesi'nin okul yönetimine karşı başlattığı protestolara yeni okullar katılıyor. Art arda bildiri yayınlayan liseliler, baskı rejimine karşı birlik olma çağrısı yapıyor. Gebze Öncü Kültür Temel Lisesi ve Gebze Yeni Umut Lisesi öğrencileri de yayımladıkları bildirilerle, karanlığa boyun eğmeyeceklerini kamuoyuna duyurdular.

 

BOYUN EĞMEYECEĞİZ

Gebze'de faaliyet gösteren Öncü Kültür Temel Lisesi’nin öğrencileri, yayımladıkları bildiride ‘boyun eğmeyeceklerini, ışık olacaklarını’ vurguladılar. Gebze  Öncü Kültür Temel Lisesi’nin bildirisinde şu ifadelere yer verildi: "Gebze Öncü Kültür Temel Lisesi öğrencileri olarak dindar kindar nesil yetiştirmek isteyenlere karşı bizler de arkadaşlarımız gibi karanlığa bir ışık yakıyoruz. Laik bir eğitimin tasfiye edilmeye çalışıldığı, eğitimin özelleştirilip piyasaya peşkeş çekildiği, 'Dershaneler Kapatılsın' adlı projeyle temel liseye dönüşen okulumuz, ilerici hiçbir vasıf benimsememiştir.

Öğrencilerini camiye götürmek, imamları okula getirip Kuran okuma günleri düzenlemek gibi birçok gerici faaliyette bulunurken ilerici ve bilimsel tek bir çalışma yapmamıştır. Ama birçok okulun idarecileri gibi bizim okulun idarecilerinin de unuttuğu bir şey var: Boyun eğmeyeceğiz, ışık olmaya devam edeceğiz. Aydınlanmacı ve ilerici düzeni kuracak olan bizleriz ve bu düzeni kuracağız!

'Sen de çıkar 
göğsünün kafesinden yüreğini; 
şu güneşten 
düşen 
ateşe fırlat; 
yüreğini yüreklerimizin yanına at!'

 

BİR BİLDİRİ DE GEBZE YENİ UMUT LİSESİ’NDEN

Gebze Yeni Umut Lisesi öğrencileri ise bildirilerinde, "Sesimiz sesinizle, ışığımız ışığınızla, yumruğumuzsa yumruğunuzun yanında havada kardeşler" ifadelerine yer vererek, liselerle dayanışma vurgusu yaptı. Yeni Umut Lisesi öğrencilerinin bildirisi şöyle: "Karanlığa sırtını dönmüş, aydınlanma savaşının neferi olmaya hazır kardeşler, eyleminiz eylemimizdir!
Yıllardır gericiliğin tohumları serpilen ülkemizde gericilik bir ağaç olup bizi gölgelemeye başladı bile. Okullarımız eğitim yuvası olmaktan çıkıp ‘imam hatipleşmeyle’ dindar nesil yetiştiren bilim karşıtı birer medrese oluverdi.

4+4+4 ile onarılamaz bir yara alan eğitim sistemi dershanelerin kapatılmasıyla iyice bocaladı. Dershanelerin alternatifi olarak sunulan Temel Lise projesinde, insanlar ‘devlet teşviki’ palavralarıyla kandırıldı. Bunların hepsi biz o sıralarda otururken gerçekleşti. Biz bozuk sisteminizin saçma sınavlarına çalışırken aynı zamanda bunlara katlanmak zorunda bırakıldık. Şeriatçı din öğretmenleri cihat daveti yaparken, önümüzdeki test kitaplarıyla boğuşmaktaydık.

Fakat artık zaman değişti!
Şimdilerde bu saçmalıklara dur diyenler var -olacak-
Bu saçmalıklara tanık olan nesil, bu saçmalıkları da, bunları üreten düzeni de yıkacak.
Biz bunu sesinizde, ışığınızda, yumruğunuzu masaya vuruşunuzda gördük. 
Sesimiz sesinizle,
Işığımız ışığınızla,
Yumruğumuzsa yumruğunuzun yanında havada kardeşler!”

43447 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 26 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER