KOCAELİ’DE "GAL ARISI" ALARMI

Kocaeli’de "Gal Arısı" alarmı

2 yıl önce Türkiye’de ilk kez Yalova’da görülen ‘gal arısı’ şimdi de Karamürsel ve Gölcük’te görülmeye başladı

Çin'den Avrupa'ya sıçrayan ve kestane üretimine büyük zarar veren gal arısı 2 yıl önce Türkiye'de ilk kez Yalova'da ortaya çıkmış, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü’nü alarma geçirmişti. Şu sıralar Karamürsel ve Gölcük’te görülen gal arılarına karşı Orman ve Su İşleri Bakanlığı etkin bir çalışma başlattı. Bu çerçevede gal arılarının düşmanı olan faydalı böcekler ormana salındı.

 

İLK KEZ YALOVA’DA GÖRÜLDÜ

Ülkemizde ilk defa 2014’ün Nisan ayında Yalova’da ki kestane ormanlarında görülen Kestane Gal Arısı kestanede verim düşüklüğüne sebep olan zararlı bir böcek olarak biliniyor. 2,5 santim boyundaki dişi arı, kendi kendisini dölleyerek her ağaca yaklaşık 100 yumurta bırakabiliyor. Ağaçların tomurcuklarına ciddi zarar veren kurtçuklar meyve teşekkülünü engelliyor. Böylece ağaçlar yüzde 80'lere varan oranda kayıplara sebebiyet veriyor. Haziran-Temmuz aylarında uçmaya başlayan bu larvalar çok uzak mesafelere kadar yayılabiliyor. Karantina etmeni olarak tanımlanan bu böcek kestane ağacı, kestane fidanı ve kestane çeliği ile bölgeler arası taşınması mümkün olduğundan girişinin tespitinin ardından 50.000 dekar alan karantinaya alınarak gerekli tedbirler uygulanmaya başlanmıştı.

 

FAYDALI PARAZİTLER ORMANLARA SALINDI

Mekanik ve biyoteknik mücadelesi çok mümkün olmayan bu zararlı ile kimyasal mücadele metotları ile baş etmek kısmen mümkün görünse de Orman ve Su İşleri Bakanlığı tabiata dost biyolojik mücadele stratejisi gereği bu metotları tercih etmiyor ve biyolojik mücadele metotları ile önlemlerini alıyor. Bu çerçevede gal arısının tabii düşmanı olan Torymus Sinensis paraziti laboratuarlarda üretilerek bu zararlıların bulunduğu alanlara salınıyor ve biyolojik mücadele yapılıyor. Karamürsel ve Gölcük’teki kestane ormanlarında görülmeye başlanılan bu zararlı böceklere karşı Çamçukur Köyü’nde ve Gölcük Değirmendere mevkiinde Torymus Sinensis faydalı parazitinden ormanlara salındı.

 

 

KARAMÜRSEL VE GÖLCÜK’TE GÖRÜLDÜ

Kestane ağaçlarını gelişimini ve verimini etkileyen gal arısının ilk kez 1941 yılında Çin’de görüldüğünü vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu zararlı daha sonra Japonya’ya ve ardından İtalya’ya sıçradı. Türkiye’de ise ilk kez 2014 yılında tespit edildi. Tespit edilmesinin ardından Bakanlık olarak hemen mücadelemize başladık. Bu konuda tecrübeli olan İtalya ile işbirliğine gittik ve oradan bu zararlının düşmanı olan böceklerin anaçlarından getirerek laboratuvarda üretmeye başladık. Kurduğumuz laboratuvarda üretilen faydalı böcekleri şimdi biyolojik mücadele çerçevesinde gal arısının görüldüğü ormanlara bırakıyoruz. Karamürsel ve Gölcük’te de biyolojik mücadele için bu faydalı parazitleri ormanlara bıraktık’ şeklinde konuştu.

 

VERİMİ %10’LARA KADAR DÜŞÜRÜYOR

Orman köylülerinin kestane ormanlarımızdan meyve ve bal üretimi yapmak suretiyle gelir elde ettiklerini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Bu zararlı böcekler kestane ağaçlarının çiçek açan ilk sürgününü, tomurcuklarını ve yapraklarını etkiliyorlar. Dolayısıyla zararlı böceklerin bu etkileri meyve verimini de yüzde 10’lara kadar düşürmekle birlikte kestanenin çiçeğinden bal üreten arıların verimini de olumsuz etkiliyor” dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak uzun vadeli hedeflerinin kestane ormanlarının sağlığını koruyarak gelecek nesillere sağlıklı ormanlar bırakmak olduğunun altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, kısa vadede ise kestanenin meyvesini toplayan ve kestane balı üretimi yapan orman köylülerinin gelirinin artırılmasını hedeflediklerini de sözlerine ekledi.

44456 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER