KOCAELİ’YE 77 MİLYON TL’LİK DEV FABRİKA

Kocaeli’ye 77 milyon TL’lik dev fabrika

Kırtasiye sektörünün lider markası Adel, 1969 yılında ilk kez üretime başladığı Kartal’daki üretim tesisini 77 milyon TL yatırımla 36 bin m2’lik alana kurulan Çayırova’ya taşıdı.

Kırtasiye sektörünün lider markası Adel Kalemcilik, yeni tesisini  Çayırova Şekerpınar Mahallesi Yanyol Sokak No:7 adresinde açtı. Fabrikanın açılış töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tuncay Özilhan, Adel Kalemcilik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bölükbaşı, Faber Castell Vertrieb Genel Müdürü Rolf Schifferens ve Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler, Kocaeli İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Çayırova Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, AKP Kocaeli İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, Çayırova Belediye Başkanı Şevki Demirci, AKP Çayırova İlçe Başkanı Zafer Kılıç’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

77 MİLYON TL’YE MALOLDU

40 yıldır Faber-Castell’in CEO’luğunu yürüten Kont Faber-Castell de tören sırasında anıldı. 1969 yılında Kartal’daki tesisin açılışına katılmış olan Kont Anton Wolfganf von Faber-Castell’in yerinin doldurulamayacağını söyleyen Adel Kalemcilik Genel Müdürü Evrim Hizaler, şunları söyledi: “Bugün bu büyük heyecanımızın yanı sıra aynı zamanda hüzünlüyüz, Kont Faber Castell bugün hayatta olsaydı, aramızda ve heyecanımıza ortak olacağına eminim. Kendisini şükranla anıyoruz. Toplam 77 milyon TL’ye mal olan bu tesisimizle üretimimizi artırdık. Tesisimizde üç ana grupta bine yakın ürün üretmekteyiz. Yeni ve önemli bir kilometre taşı olan bu tesisimizin açılışını yapıyoruz. 1969’da ilk üretime başladığımızda portföyümüzde sadece 150 çeşit ürünümüz varken, bugün yaklaşık 4.500 çeşide ulaşmış durumdayız.

 

100 BİN ÖĞRENCİYE YARDIM

Gelişen üretim teknikleri ve büyüyen hacmimize paralel olarak, tüm üretim ve ofis çalışanlarımızın konforunu ve ihtiyaçlarını da gözeterek bugün içinde bulunduğumuz bu büyük ve modern tesisin yatırımını yapmaya karar verdik. Yeni üretim tesisinin sağladığı fiziksel verimliliklerin yanı sıra, kapasite artışına neden olan en önemli etkenlerden biri de son üretim teknolojilerini ve kendi mühendislik ekiplerimizle bünyemizde geliştirdiğimiz, sektördeki ilk makineleri uygulamaya almış olmamızdır. Gelecek nesillerin yetişmesine en büyük katkı sağlayan öğretmenlerimizin, çocukların yaratıcılığını teşvik etmesine yönelik olarak 4 yıldır ‘Yaratıcı Çocuk, Yaratıcı Beyin’ seminerleri düzenliyoruz. Ayrıca her yıl 100 binden fazla ihtiyaç sahibi öğrenciye de kırtasiye desteğinde bulunuyoruz. Hem çevreye hem de topluma karşı sorumluluğunun bilincinde olarak üretim yapıyoruz.”

 

252 MİLYON TL CİRO

Adel Kalemcilik Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Bölükbaşı ise 47 yıldan beri bu ülkenin çocuklarına, gençlerine ve yetişkinlerine dokunan Adel’in istikrarlı bir biçimde büyümesini sürdürdüğüne, bugün yaklaşık 252 milyon TL net ciroya sahip dev bir şirket haline geldiğine dikkat çekerek, “Bu başarı aynı zamanda büyük bir sorumluluğu da beraberinde getiriyor. Gerek tüketicileri, gerekse yatırımcılarımızı memnun edebilmek amacıyla, iş süreçlerimizi sürekli gözden geçirmeye, pazardaki dünya trendlerini ve koşulları izleyerek büyümeye devam edeceğiz. Bu çerçevede, Çayırova’daki yeni yatırımımızın da karlılığı ve büyümemizi sürdürebilmek adına önemli bir itici güç olacağına inanıyorum” diye konuştu.

 

 

YENİLİKÇİ VE YÜKSEK KALİTE

Bu etkileyici tesis için Adel ekibini tebrik eden Faber Castell Vertrieb Genel Müdürü Rolf Schifferens, “5 yıl önce 250. kuruluş yıldönümünü kutladık. Buradaki ticaret ve iş ortaklığımıza büyük önem veriyoruz. Bu ortaklığın 40 yıldır başarılı bir şekilde yürütülüyor. Bütün gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Sadece Türkiye’de değil, yurtdışı pazarlarda da performansımızı artırabilecek, iş alanımızı genişleterek, bize yepyeni fırsatlar sunabilecek bu tesisin mükemmel bir zamanlama ile açıldığını görüyorum. Büyüyen kapasitemiz ve ileri teknoloji üretimimizle hem çocuklara, hem de yetişkinlere hitap eden yazım, çizim ve boyama gereçlerini, daha yenilikçi ve yüksek kalitede tedarik etmemiz mümkün olacak. Bu tesis Faber Castell markasının, yaratıcılık, inovasyon, sosyal sorumluluk ve çevreye duyarlılık gibi en temel değerlerini her zaman yansıtacaktır” diye belirtti.  

 

SEKTÖRDE LİDERİZ

Törende bir konuşma yapan Anadolu Grubu Yönetim Kurulu ve İcra Başkanı Tuncay Özilhan, şunları söyledi: “Anadolu Grubu 19 ülkede ve 50 bine yakın çalışanı olarak ülke ekonomisine katkı sunuyoruz. Grubumuzun 66 yıllık mazisinin 47 yılında var olan Adel’in bugün yeni tesisinin açılışını gerçekleştiriyoruz. 1969 yılında Kartal’da, dönemin en modern tesislerinden birinin açılışını gerçekleştirdiğimizde, sektöre dair hayallerimiz çok büyüktü. Şirketimiz, üretimdeki bu başarısını, her yıl daha da artırarak, lideri olduğu sektörün büyümesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketimiz, dünyanın en eski yazım gereçleri firması Faber-Castell ile uzun yıllardır sürdürdüğü iş birliğini, 1995 yılından bu yana ortaklık gücü ile yürütüyor. Aynı zamanda 2011 yılından bu yana Rusya’da yine Faber-Castell ortaklığıyla faaliyette bulunuyoruz. Sektöründe lider olan şirketimiz, bu yeni tesisinde ülkemiz için değer yaratmaya ve yeni hikâyeler yazmaya devam edecek.

 

DÜNYANIN ES ESKİ FİRMASI

Her 10 tüketicinden 9’u Adel ürünlerini kullanıyor. Genç nüfusun yoğun olduğu Türkiye’de 47 yıldır eğitim ve ekonominin kesişme noktasında, dünyanın en eski ve en büyük kalem üretici Faber Castell ortaklığı ile faaliyet gösteren Adel, tüm üretim ve çalışmalarını topluma fayda sağlama ve sürdürülebilir projelere destek vermek amacıyla gerçekleştiriyor. Özünde barındırdığı ‘iyilik’ değeri ve sosyal sorumluluk projeleri ile eğitimin ve eğitimde yaratıcılığın en büyük destekçisi Adel, kalite yönetimi sistemi ve Avrupa Birliği standartlarında ürün güvenliği ile sadece çocuklar ve gençlerin değil, ebeveynler ve öğretmenlerin de beğenisini kazanıyor.”

 

BİNE YAKIN FARKLI ÜRÜN

Tören son olarak Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık bir konuşma yaparak, şunları söyledi: “Çocukluktan beri keyifle kullandığımız ve pek çok şeyi öğrenmememizde katkısı olan bu tesisin açılışına katılmaktan büyük bir keyif aldığımı belirtmek isterdim. Kalem bizim için sıradan bir öğe değerdir. Her şeyin başı kalemdir. Gelişen teknolojiye rağmen kalemin değerini kaybetmeyeceğine inanıyorum. Pek çok araç değişecek ama değişmeyen tek araç kalem olacaktır. 77 Milyon TL’ye mal olan bu tesisin hayırlı olmasını diliyorum. 1 bine yakın farklı ürünler üretilecek. Eğitimde malzemenin ne kadar değerli olduğunu bilen biriyim. İyi bir boyaması olmayan bir çocuğun resim yönünü geliştiremez.

 

ADEL KALEMCİLİĞİ TEBRİK EDİYORUM

Bizim eğitim sisteminde en önemli unsur bilgi oluşturuyor. Oysa önceliğimiz değerlerin oluşturması gerekir. Bilgi hangi amaçla kullanıldığı da önemli hale geldi. İyi insan olma iyi bir birey olma. Yaşadığı topluma karşı sorumluluğunun bilincinde olma yönünde insan yetiştirmeyi ön plana alan değerlerin öğretilmesini amaçlayan bir eğitimin olması şart. Tasarım kalemle ile başlar. Adel Kalem’in bu noktadaki önemini vurgulamak istiyorum. Eğitimde Fatih Projesi ile 399 bin etkileşim tahta kurduk. 1 milyon 430 bin tablet dağıttık. Zenginleştirilmiş e-kitap ve z-kitabı tabletlere yükledik. Bilim merkezlerimizi açtık. Adel Kalemcilik sadece üretimle değil. Sosyal projeleri ile büyük değer oluşturuyor. Adel Kalemcilik’i bu anlamda tebrik ediyorum.

 

YENİ HASTANE MÜJDESİ

Sanayicilik şuanda bir kahramanlık. Burada artık fabrikaların sahipleri muhasebeciler konumuna geldi. Hangi çalışan çalıştığı işyerini aidiyet duygusu ile çalışıyorsa o işyerinde başarı olur. Şekerpınar’da 60 bin dönümlük bir alana hastane yapacağız. Şekerpınar’daki OSB’lerin TEM’den çıkışı için TOSB kavşağını temmuz ayına kadar bitireceğiz. Körfez Geçiş Köprüsü mayın başında bitecek. Bilişim Vadisi altyapı çalışmaları bitti. İlk binayı haziran ayında tamamlayacağız.” Yapılan konuşmaların ardından fabrikanın açılış kurdelesi açıldı. Ardından fabrika gezen Bakan Fikri Işık ve beraberindekiler üretimin nasıl yapıldığını inceledi.

10727 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER